fbpx

Општина Вевчани ги заокружува подготовките за изградба на ски-центар на Јабланица

-

Општина Вевчани ги заокружува подготовките за изградба на ски-центар на планината Јабланица. Студијата за финансиска оправданост ја изработи француска компанија од Гренобл. Сега, Владата на Република Македонија треба да даде зелено светло за мастер-планот, а потоа да почне и изградбата на скијачкиот центар.

Скијачкиот центар на Јабланица ќе се гради во месноста Јанков Камен над Вевчани. Предвидена е изградба на скијачки лифт долг околу 3,5 километри, хотели и викенд-населба. Деновиве, во Вевчани престојуваа сопствениците на словачката компанија „Татралифт“, која е заинтересирана да инвестира во изградба на ски-центар на планината Јабланица.

Во Вевчани беше и словачкиот амбасадор во Република Македонија, Мартин Безак, кој имаше средба со градоначалникот Цветомир Угриноски.

– Станува збор за прва официјална посета на словачкиот амбасадор Безак на Општина Вевчани, а претставниците на компанијата „Татралифт“ доаѓаат вторпат во Вевчани. Се разговараше за досегашните активности и за идните планови за развој на општина Вевчани. Особен акцент се стави врз развој на алтернативниот, планинскиот и на зимскиот туризам во Вевчани. Се направи и презентација на студијата за изградба на ски-центар на планината Јабланица – појаснува градоначалникот Угриноски.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Старо видео од протест во Истанбул, споделено како ново по нападот врз Рафах на 26 мај

Турските медиуми не објавија за ниту еден протест пред конзулатот на Израел во Истанбул по воздушниот напад на Рафах на 26 мај. Новинската агенција Демирен на 27 мај објави...