fbpx
Таг: ски-центар

таг: ски-центар

И министерот Нуредини во потрага по инвеститори, развојот на Попова Шапка засега останува само ветување

За развој на Попова Шапка има потенцијален инвеститор, и централната власти се во преговори со него. Ова го соопшти и министерот за животна средина и просторно планирање одговарајќи на прашање на Порталб за развојот на Попова Шапка. Сепак, засега нема конкретни детали, барем не такви што се споделени со јавноста, пишува Порталб. Врз основа на направената студија за Попова Шапка,...

Проблемите со кои се соочува ски-центарот Попова Шапка, тема на „Шорткат“ неделава

Проблемите со кои се соочуваат посетителите на зимскиот туристички центар Попова Шапка се главната тема во најновата епизода на емисијата „Шорткат“. Покрај репортажата од Попова Шапка, носиме информации за прогласувањето на Е-спортот за официјален спорт во Македонија, но и потсетуваме повторно на проблемот со загадувањето со арсен во селата Лојане и Табановце. https://youtu.be/5VpxK-mS4lM Во новата епизода на „Шорткат“ информираме за тоа...

Порталб.мк: Ски центарот „Попова Шапка“ чека нов инвеститор чие име не се открива

Останува нејасно кој ќе биде инвеститорот кој, според најавите на премиерот Зоран Заев од пред два месецa, ќе ја добие концесијата за следните 99 години за ски-центарот „Попова Шапка“. Инвеститорот е засега непознат и не се знае ниту дали има потпишано договор со застапник од Северна Македонија. Од извршната власт велат дека тој работи на подготовка на проектот, но...

Зимскиот центар „Попова Шапка“ за речиси еден век сменил шест сопственици

Зимскиот центар „Попова Шапка", уште во 1924 година е дестинација за планинарите на тогашна Југославија, со што уште на почетоците станува познат центар, а славата набргу се шири низ светот. Но, иако некогаш тука се инвестирало многу, центарот денес е претворен во јалова долина, пишува „Порталб“. Недостиг на инвестиции, нема жичница со шест седишта, има недостиг на места за паркирање,...

„Да ја спасиме Попова Шапка“: Со ски-центарот да менаџира инвеститор кој има искуство

„ЕЛЕМ турс“ која го менаџира туристичкиот центар Попова Шапка од 1999 година, не успеа да го исполни очекуваното и ветените инвестиции во овој зимски центар, се вели во денешното соопштение на граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“. - Компанијата „ЕЛЕМ турс“ вети дека во рекреативниот туристички центар Попова Шапка ќе инвестира 80 милиони евра до 2015 година и тоа со...

Почна скијачката сезона на Попова Шапка

На скијачкиот центар Попова Шапка официјално почна скијачката сезона. Снежната покривка на патеките надминува половина метар, а на Церипашина има повеќе од еден метар снег. - На најатрактивната патека на Балканот, Церипашина, пред неколку години поставивме дрвени тараби кои го задржуваат снегот, односно не дозволуваат ветерот да го разнесе снегот. Овој снег во текот на сезоната може да се искористи и за другите...

Општина Вевчани ги заокружува подготовките за изградба на ски-центар на Јабланица

Општина Вевчани ги заокружува подготовките за изградба на ски-центар на планината Јабланица. Студијата за финансиска оправданост ја изработи француска компанија од Гренобл. Сега, Владата на Република Македонија треба да даде зелено светло за мастер-планот, а потоа да почне и изградбата на скијачкиот центар. Скијачкиот центар на Јабланица ќе се гради во месноста Јанков Камен над Вевчани. Предвидена е изградба на...

На Шар Планина, Косово ќе гради ски-центар вреден 410 милиони евра

Во изградба на ски-центарот во Брезовица на Шар Планина. Косово ќе вложи 410 милиони евра, а, според планот, ова треба да стане најмодерен ски-центар на Балканот. Тој се наоѓа на северозападната страна на Шар Планина, на околу 60 километри од Приштина, на надморска висина од 900 до 2.500 метри. Предвидена е изградба на повеќе од 100 километри ски-патеки, 35 патеки...

Лажна реклама за чај ги злоупотребува аналитичарот Петар Арсовки и доктор Драган Даниловски

Објавата шири морбидна лага дека починал политичкиот аналитичар Петар Арсовски, чијашто фотографија е злоупотребена. Кога ќе го отворите линкот за да ја дознаете вистината, тој ве води на страница...