fbpx

Од полноќ Eуросупер 95 поскапува за два денара, дизелот за 1,5 денар

-

Малопродажните цени на бензинот Еуросупер БС-98, дизел и на екстра лесното масло за домаќинство се зголемуваат за 1,50 денари за литар, а малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-95 се зголемува за 2 денара за литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).

Оттаму одлучиле да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,68 отсто во однос на одлуката од 26 декември минатата година.

Така, од ноќеска по полноќ литар Еуросупер БС95 ќе чини 79 денари, Еуросупер БС98 – 81 денар, литар дизел гориво Еуродизел БС ќе чини 81,5, екстра-лесното масло за домаќинство ќе чини 80 денари за литар, а мазут М-1 НС ќе чини 40,6 денари за килограм.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Пешаци претрчуваат преку булевар „Србија“ кај зградите на Џевахир, ЦУК бара пешачки премин

Центарот за управување со кризи покрена иницијатива до Градот Скопје да се направи пешачки премин или кружен тек на булеварот „Србија“, кај зградите на Џевахир, за да се спречат...