fbpx

Нигерија: 100 загинати во експлозија на гас

-

Најмалку 100 лица загинаа во експлозија во фабрика за преработка на гас на југот во Нигерија, јавуваат локалните медиуми.

Несреќата се случила во градот Неви, а загинатите се претежно клиенти кои полнеле гас.

Експлозијата и пожарот што следел по неа, биле толку силни што во нив настрадале и жители на околните куќи и случајни минувачи.

Неколку тешко повредени лица се префрлени во градската болница.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Музика и омраза: Како една песна предизвика етнички тензии на студентска забава во Скопје

Студентска забава во Скопје пролетва доби неочекуван пресврт кога пуштањето на албанска песна при крајот на настанот предизвика полемики и говор на омраза на социјалните мрежи. И покрај инклузивниот...