fbpx

Непобедени се сите оние кои се бореле за слобода, порача Шекеринска од Прилеп

-

Непобедени се сите оние кои се бореле за слобода и како резултат на нивната борба пред многу години, денес Македонија е независна и суверена држава, но секоја генерација има своја борба, изјави за медиумите вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, во рамките на денешната свеченост во Прилеп по повод 11 Октомври – Денот на народното востание.

Шекеринска ја предводеше делегацијата на Министерството за одбрана, придружувана од началникот на Генералштабот на АРМ, Методија Величковски, која положи свежо цвеќе на споменикот на Методија Андонов – Ченто, на споменикот на Кузман Јосифовски – Питу и на спомен-обележјето Могила на непобедените.

– Нашата држава покажува дека е зрела да продолжи да ја развива демократијата и економијата и да ја зајакнува безбедноста, и дека на овој ден, покрај почитта која ја даваме на загинатите борци, време е да се посветиме и на оние кои денес безрезервно ја штитат нашата држава и државни интереси – изјави Шекеринска.

Владината делегација, предводена од министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, придружуван од министерот за странски инвестиции Аднан Ќахил и заменик-министерот за здравство Гоце Чакаровски, положи свежо цвеќе и оддаде почит на паднатите борци на НОБ во Прилеп.

– Борбата за европска Македонија се темели и почива на она што значи слобода, демократија и човекови права – рече Сугарески, додавајќи дека демократските и развојни процеси кои се почнати нема да запрат и дека Македонија ќе биде пристојно место за живеење.

Празникот 11 Октомври беше одбележан и во Куманово, каде владина делегација предводена од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерот без ресор задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима за домашните претпријатија, Зоран Шапуриќ, и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска, положија свежо цвеќе на Спомен-костурницата во Куманово.

На положувањето свежо цвеќе учествуваа и делегации на Сојузот на борците, делегации на Собранието на Република Македонија и на Општина Куманово, како и делегации на невладини организации и граѓани.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Шолц ги отфрли обвинувањата на Макрон: Испраќањето војници во Украина не е опција

Германскиот канцелар Олаф Шолц категорично ја отфрли можноста за испраќање копнени трупи на земјите од НАТО да се борат во Украина, пренесе германската агенција ДПА. Оваа можност претходно ја...