fbpx

Најмалку 272 лица загинаа во земјотресот во Еквадор, 2.500 повредени

-

Најмалку 272 лица загинале, а повеќе од 2.500 се повредени во силниот земјотрес од 7,8 степени според Рихтеровата скала, што го погоди Еквадор, јави „Си-Ен-Ен“.

Спасувачите се обидуваат да дојдат до преживеаните лица кои сè уште се затрупани под урнатините, пренесува агенцијата АП.

Повеќе од 10.000 војници се испратени во загрозените подрачја и тие ќе учествуваат во акциите за спасување, а 3.500 полицајци се испратени во градот Миусне, кој е најтешко погоден од земјотресот, јавуваат локалните медиуми.

Вонредна ситуација е прогласена во шест провинции.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Безбедноста станува помал приоритет, вели поранешниот истражувач за безбедност на „OpenAI“

Јан Лејк, поранешен вработен во „OpenAI“ кажува дека приоритет за компанијата се „напредни производи“, а не безбедноста, откривајќи дека тој дал отказ по несогласувања околу клучните цели, пишува Гардијан. Лејк...