fbpx

На вежбата „Брз одговор 22“ на Криволак претставена способноста за брзо распоредување на НАТО силите [фото]

-

На воената вежба „Брз одговор 22“ (Swift Response 22) на армискиот полигон Криволак денеска беше претставена способноста за брзо распоредување на копнените сили на САД во Европа и Африка, заедно со мултинационалните воздухопловно-десантни сили од Европа. Пред македонскиот државен врв и медиумите, денеска беше претставена воената вежба на која учествуваат 4.600 припадници на вооружените сили од осум земји-членки на НАТО: Северна Македонија, Албанија, Грција, Италија, Обединетото Кралство, САД, Франција и Црна Гора.

Во вежбата „Брз одговор 22“, која се реализира од 2 до 20 мај, се вклучени 45 воздухоплови, односно борбени и транспортни авиони и хеликоптери на земјите-членки на НАТО, а за време на вежбата се изведуваат над 700 падобрански скокови.

Претседателот на Република Северна Македонија и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски денеска присуствуваше на воената вежба „Брз одговор 22“, при што претседателот и беше брифиран за вежбата и ги проследи вежбовните дејства кои претставуваа комбинирани воздушни активности со падобрански скокови, хеликоптерски десант и авиони.

Претседателот Пендаровски ги поздрави претставниците на специјалните единици и посочи дека оваа обемна вежба ја демонстрира колективната подготвеност на НАТО алијансата и претставува исклучителна можност Северна Македонија да ги покаже способностите и уникатните капацитети на полигонот „Криволак“ како современ тренинг центар за изведување на вежбовни операции според сите НАТО стандарди, информираат од претседателскиот кабинет.

Во рамки на денешниот ден, свое обраќање имаше и министерката за одбрана Славјанка Петровска, која потенцираше дека вежбата ги покажа своите капацитети за одлично планирање, тренинг и заедничко координирање и дејствување.

„Она што денес го видовме на кое што бевме сведоци не беше пркос на моќ и демонстрација на воена сила туку демонстрација на нашето единство и сојузништво“, изјави министерката Петровска, додавајќи дека сите тие ја испратија најважната порака: кога сте НАТО, не сте сами.

Министерката Петровска во своето обраќање се осврна и на армискиот полигон „Криволак“ за кој нагласи дека нејзин личен приоритет ќе биде овој тренинг полигон да продолжи да се развива со што ќе придонесеме за силна Алијанса која е столб на нашите демократии, информираат од Министерството за одбрана.

Заменикот командант на копнените сили на САД за Европа и Африка, генерал-мајор Петер Ендрусјак, во своето обраќање пред присутните кажа дека речиси 10.000 припадници на НАТО сојузничките сили, се вклучени во оваа вежба која симултано се реализира од Балтикот, Норвешка, и овде на „Криволак“ во Северна Македонија, каде се случува и најголемиот дел од вежбата со најмногу припадници.

„Вежбите како Swift Response се од витално значење за нашата комбинирана подготвеност и интероперабилност – и не би биле успешни без силното партнерство што го имаме со нашиот доверлив сојузник во НАТО – Северна Македонија“, потенцираше генералот Ендрусјак.

Свое обраќање имаше и командантот на борбениот тим на 16. Воздухопловна бригада на Обединетото Кралство, бригадниот генерал Николас Коули кој кажа дека за време на вежбата од исклучителна важност е тоа што работеле заедно со уште осум други НАТО земји за да покажат дека може да реагираат како НАТО за краток временски период.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Полицаец од Крушево исфрлил во ѓубре доверливи документи

Полициски службеник од Крушево исфрлил во ѓубре службени материјали сместени во картонски кутии, а меѓу кои имало и документи со одреден степен на класификација, соопшти Министерството за внатрешни работи...