fbpx

Мицкоски: Поддржувачите на референдумот се во рамки на статистичка грешка

-

Луѓето кои ќе го поддржат референдумот се во рамки на статистичка грешка, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за телевизијата „Сител“.

Тој вели дека процесот на консултации за ставот на ВМРО-ДПМНЕ за референдумот уште трае.

– Несериозно би било доколку би се затвориле во една канцеларија и би договориле од прилика како би бил нашиот став за референдумот и би излегле два-тројца од нас и би го бранеле тој став пред јавноста. ВМРО-ДПМНЕ е народна партија и логично е бидејќи на тоа го темели и своето битисување како организирана политичка сила во државата, логично е да излезе на терен и да се консултира со народот – рече Мицкоски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ очекува „стерилна кампања“, а за граѓаните вели дека се поделени во три групи, но според него, онаа која ќе го поддржи Договорот со Грција е најмала.

– Ние ќе докажеме дека идентитетот е вековно изгубен – рече Мицкоски.

Тој вели дека Заев ветувал зачувување на идентитетот, но тоа не се случило.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

САД објавија нов пакет воена помош за Украина од 275 милиони долари

Американското Министерство за одбрана објави значителен пакет безбедносна помош од 275 милиони долари за Украина да ги задоволи безбедносните и одбранбените потреби на украинските вооружени сили, објави Пентагон во...