fbpx

Митов: Бугарија не извезува оружје во Сирија

-

Бугарија не извезува оружје во Сирија откако почна конфликтот во 2011 година и строго ги почитува меѓународните стандарди, изјави министерот за внатрешни работи на Бугарија, Даниел Митов.

Вчера Русија објави дека нивните експерти за деминирање во Алепо пронашле бомби кои се од германско, американско и од бугарско производство.

Министерот Митов истакна дека има меѓуминистерска комисија која е одговорна за извоз на оружје.

– Министерството за надворешни работи има задача да направи проверка на постоењето на такво оружје. Не прифаќам обвинувања од земја која е одговорна за цивилни жртви во Алепо. Русија не е дел од договорот за трговија со оружје на Конвенцијата за забрана на касетни бомби и нагазни мини, а Бугарија строго се придржува до договорот – рече Митов.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЦУК: Поплавени подруми во охридско од поројниот дожд

Поројниот дожд во текот на изминатото деноноќие предизвикал поплавување на подруми и гаража на две куќи на ул. „Стив Наумов“ во Охрид, соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК). „Регионалниот...