fbpx

Меџити: Бит-пазар ќе добие нов модерен изглед

-

Советот на Општина Чаир на денешната седница усвои детален урбанистички нацрт-план со кој се предвидува целосна реконструкција и надградба на Бит-пазар.

– Бит-пазар е еден од најголемите зелени пазари во земјава, каде егзистенција обезбедуваат голем број семејства. Со новиот нацрт-план, откако ќе ги помине сите процедури, ќе се зголеми бројот на тезгите, ќе се направи нов проект кој ќе обезбеди доволен број паркинг-места, со што новиот пазар ќе добие нов модерен изглед. Идејата е во новиот проект да се вклучат сите тезги кои сега се надвор од пазарот, со што ќе се отвори патот кон театарот и кон улицата 192, а ќе растовари и тротоарот до трговскиот центар „Мавровка“. Така ќе се отвори и просторот кон Старата скопска чаршија, со што ќе обезбедиме една нова урбана димензија – вели Изет Меџити, градоначалник на Чаир.

Од Општина Чаир најавуваат дека за овој проект ќе има јавна анкета и јавна презентација, на која сите заинтересирани физички и правни лица ќе можат да достават свои предлози и забелешки, кои потоа ќе ги разгледува стручна комисија и ќе бидат земени предвид во следните фази за развој на овој проект.

Според плановите, изградбата треба да трае една година. За да не се наруши работењето на Бит-пазар, планирано е градежните зафати да се одвиваат етапно.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...