fbpx

МАН: Извештајот се темели само на информации добиени од СДСМ

-

Извештајот на Европската комисија е пристрасен, субјективен, едностран е уште во составувањето бидејќи не се контактирани новинарите кои се предмет на напади и не соодветствува со реалната состојба во медиумите, реагираат од Македонската асоцијација на новинари (МАН).

„Очигледно е дека одработуваат политичка агенда која ја финансираат нивните амбасади за проекти исклучиво во корист на СДСМ и на нивните медиумски експоненти, притоа покажувајќи со прст во сите нас останати и во државните институции како лоши момци. Воопшто не се погрижиле извештајот да биде целосен, туку тој се темели само на информации добиени од СДСМ и од активисти на фондацијата Сорос и во извештајот не се спомнува ниедна форма на притисок нити жртва од СДСМ: десетици неосновани тужби од СДСМ, закани од митинзи на новинари и медими, протести пред приватен медиум. Вкупно десетина напади врз новинари со физички повреди не се нотирани во извештајот на Европската комисија. Нападот врз екипата на „Сител“, каде Ивона Талевска и снимателите завршија со видливи физички повреди на Клинички центар, нападот од Стојанче Ангелов врз новинарот и уредник на „Нетпрес“, Дејан Николовски, физички или вербални напади врз водителите Јанко Илковски и Антонио Димитриевски, заканите и навредите од СДСМ кон новинарот на „Сител“, Љупчо Златев, заканите по живот врз уредниците на „Сител“ и на весникот „Вечер“, за Бобан Нонковиќ од Амон Мра, упадите во програмата од уличарите кои себеси се нарекуваат новинари, кршењето на „Радио Слободна Македонија“ и упадот во неделникот „Република“ и неколку други“, стои во соопштението.

Оттаму велат дека во изминатиот период имаше повеќе случаи во кои како оштетени се јавуваа новинари.

„Дел од случаите се расчистени, а на дел од нив сè уште се работи, односно полицијата постапува по наредбите на јавниот обвинител, кој во одредени случаи веднаш беше информиран и даде насоки за понатамошно постапување“, изјави своевремено портпаролот на МВР, Иво Котевски, кој прецизира дека досега ги расчистиле случаите со двата напади што ги пријавил Илковски со предупредување и инцидентот меѓу Димитриевски и граѓанскиот активист Никола Наумоски. За нападите врз Ивановски и последниот, врз Стаменковски, МВР сè уште ги нема пронајдено сторителите, исто како и за џипот на Тричковски и нападот врз Талевска“, стои во соопштението.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Од понеделник субвенционираниот студентски оброк ќе се исплаќа на неделна основа

Од 1 март се менува начинот на кој се исплаќа субвенционираниот студентски оброк. Наместо на дневна основа, од понеделник паричните средства за оваа мерка ќе се исплаќаат одеднаш за шест...