fbpx

Консултативна средба за нацрт-законот за заштита на малцинствата во Албанија

-

Министерството за надворешни работи на Албанија организираше консултативна средба, посветена на нацрт-законот за заштита на националните малцинства во Република Албанија.

Покрај градоначалници на општини, на средбата присуствуваа и членовите на работната група која работи на нацрт-законот, претставници на канцеларијата на Советот на Европа во Тирана, на делегацијата на Европската Унија и на ОБСЕ.

Етничките Македонци во Албанија ги претставуваше Нико Китани, преставник на македонското малцинство во Државниот комитет за малцинства.

– На консултативен разговор, МНР ги повика градоначалниците, префектите, како и претставниците на малцинствата. Тема беше нацрт-законот, а се дискутираше околу тоа дали и колку досега општините се грижат за малцинствата, особено од аспект на културата и на културниот идентитет. Заклучено е општините да испратат предлози, но и забелешки, сè со цел законот да биде подобар и да ги задоволи очекувањата на граѓаните – вели Китани за „Мета“.

Македонците од Албанија, преку нивните асоцијации, бараат со новиот закон, во остварувањето на националните права, да бидат изедначени на целата територија во земјата, а не само во општина Пустец.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Три лица загинаа во сообраќајна несреќа на автопатот Свети Николе-Штип

Тројца загинати е епилогот од денешната сообраќајна несреќа што се случи на автопатот Свети Николе-Штип во близина на наплатната рампа „Кадрифаково“. Како што информираат од МВР, незгодата се случила...
Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
free download udemy paid course
download micromax firmware
Download WordPress Themes
udemy paid course free download