fbpx

Китанов и Сугарески: Кризата не влијае на динамиката на изградба на патиштата

-

Со цел да ги демантираат, како што рекоа лажните вести, министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Зоран Китанов, дојдоа пред Штип, на местото каде се привршува градбата на патот Штип – Крупиште. Делницата од 19,5 километри претставува прва фаза од изградбата на експресниот пат Штип – Кочани и се очекува да биде завршена најдоцна до почетокот на јули.

Китанов рече дека работите на експресниот пат вреден 20,2 милиони евра се демант на „лажните вести дека застанале капиталните инвестиции“.

– Нема застој на ниту еден пат што е започнат и сите во континуитет продолжија да се работат. До крајот на јуни, почеток на јули треба да биде пуштен патот Штип – Крупиште. Паралелно се работи на патот од Крупиште до Кочани. Експресниот пат е започнат во јули 2017 без експропријации, без решение за водоводни инсталации за наводнување и без третирање на косините. Се правеа нови проекти, се заврши експропријацијата. Овој пат е доказ дека нема застои и нема да има застој – изјави Китанов.

Двете фази од изградбата на експресниот пат Штип – Кочани е предвидено да се завршат во период од една година.

Китанов најави дека до крајот на мај ќе бидат објавени уште 15 проекти за рехабилитација и реконструкција за мостови и свлечишта.

До крајот на годината, во декември се очекува да заврши делницата на патот Штип – Радовиш во делот од Брегалница до Бучим, со воведение во работа и за втор дел од Три Чешми до Брегалница, како и делот од Радовиш до Бучим.

Осврнувајќи се на динамиката на градежните работи низ државата, Сугарески кажа дека во моментов се градат патишта во должина од 80 километри, додека во тек е постапка за отпочнување на изградба и реконструкција на 150 километри.

Што се однесува до гасоводната мрежа, Сугарески изјави дека годинава треба да заврши кракот Неготино –  Кавадарци – Прилеп до Битола и кракот од Скопје преку Тетово до Гостивар.

– Се интензивираат и другите проекти на државниот гасовод со делот Кичево  – Гостивар и дел кај Свети Николе, кажа Сугарески.

Бавното движење на капиталните инвестиции, министерот Сугарески го оправда со, како што рече, „вообичаениот бавен тек во првиот квартал“, но тендерите и проектите во април најавуваат динамичен период на градежни работи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Гоше Николов од Мета.мк е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“

Новинарот на Мета.мк Гоше Николов е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“ за 2024 година, што ја доделува Македонска платформа против сиромаштија (МППС). Тој наградата ја доби...