fbpx

Јанкулоска: Провокацијата на СДС и на албанските партии предизвика револт и гнев кај граѓаните

-

За жал, провокацијата од СДС и на партиите на Албанците од Македонија со нелегитимниот избор на таканаречениот претседател на Собранието, предизвика огромен револт и ескалација на гнев кај граѓаните, вели поранешната министерка за внатрешни работи и член на извршниот и на централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Јанкулоска, на својот фејсбук-профил.

– Таквата атмосфера неколкумина насилници ја искористија да направат хаос и да нападнат и да повредат пратеници во македонското собрание. Најжестоко го осудувам нивното насилство, исто како што го осудувам и политичкото насилство на СДС и на партите на Албанците од Македонија, кои тврдат дека избрале претседател на македонското собрание на неделовнички и противуставен начин. Најискрено сочувствувам со повредените, им посакувам брзо закрепнување и повикувам на разум кај сите за да излезе Македонија од оваа длабока криза – вели Јанкулоска.

Поранешната министерка за внатрешни вели дека не знае кои се насилниците кои повредија луѓе во Собранието и дека секој е одговорен за своите постапки, а институциите мора да реагираат без разлика за кого станува збор.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....