fbpx

Јанева очекува СЈО да продолжи да работи и по 2020 година како дел од ОЈО

-

Специјалната јавна обвинителка на денешната прес-конференција соопшти оти очекува реформите во правосудниот сектор да овозможат СЈО и по 2020 година да продолжи да работи како дел од Јавното обвинителство на Република Македонија.

– Се надеваме дека ќе бидат донесени соодветни законски решенија во 2020 година ова јавно обвинителство да се трансформира и да се припои кон Јавното обвинителство на Република Македонија како самостојна институција во постапување на делата од негова надлежност и гонење на кривични дела од корупција од висок профил – рече Јанева на прес-конференцијата на која СЈО информираше за седум нови истраги.

Таа додаде СЈО ќе поднесе и други обвинија за време на актуелниот петгодишен мандат, доколку надлежните институции изнајдат решенија што ќе го овозможат тоа.

Јанева информираше дека СЈО подготвува правилник и други акти за формирање на истражителски центар кој, како што рече, во изминатиот период веќе неформално постои и успешно функционира во рамките на ова обвинителство, а се подготвувал и правилник за примена на законот за заштита на сведоци кој е во собраниска процедура.

– Би сакала да ја информирам јавноста дека во изминатиот период се превземени предистражните предмети од Основното јавно обвинителство Скопје и од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје за „Скопје 2014“, „Актор“ и за незаконска дивоградба за објектот „Космос“ и за се донесени решенија за воспоставување на наша надлежност и истите се припоени или се отворени нови предистражни постапки кои се водат во ова Јавно обвинителство – рече Јанева.

Таа нагласи дека во овој период додека не биде донесено соодветно решение за членот 22 од Законот за СЈО, со кој е регулиран рокот за поднесување на обвиненија, законска обврска на СЈО е да продолжи со работа и да отвора нови предистраги и истраги.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ВМРО-ДПМНЕ денеска официјално ќе го промовира својот кандидат за претседател на државата

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ на конвенција денеска официјално ќе го промовира својот кандидат за претседател на државата. На конвенцијата се очекува поддршка да добие единствениот кандидат кој се пријави...