fbpx

Исламист во Франција застрелал двајца полицајци при апсење

-

Радикален исламист денеска ранил двајца полицајци на францускиот остров Реуниот, јавуваат светските медиуми.

Осомничениот, за кој се верува дека има околу 20 години, пукал во полицајците додека се обидувале да го уапсат, соопштија француските власти.

Тој одбил да ѝ се предаде на полицијата, по што отворил оган од пушка и ранил двајца полицајци.

Полицијата соопшти дека го ставила „под контрола напаѓачот“ и додаде дека човекот „наводно преминал во ислам“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...