fbpx

И Обвинителството го истражува потписот на гласачката од Гостивар

-

Гостиварското Основно јавно обвинителство отворило предмет во врска со случајот на Фатиме Сулејмани, односно за тоа дали некој друг гласал во нејзино име на избирачкото место 0396/1 во Гостивар, за што вчера расправаше и Државната изборна комисија по приговор од партијата Беса.

Како што соопшти попладнево Јавното обвинителство, предметот е отворен по допрен глас, а врз основа на наводите изнесени на вчерашната седница на ДИК.

„Надлежниот обвинител ги проверува наводите на гласачката во врска со дадените тврдења, односно дали таа била оневозможена да гласа затоа што претходно некој во нејзино име се потпишал во избирачкиот список или дали таа претходно сама го реализирала нејзиното право на глас. Предмет на проверка е и дали некој ги употребил нејзините документи со нејзина дозвола“, стои во соопштението од Јавното обвинителство.

Инаку, вчера, во врска со овој случај, пред Државната изборна комисија сведочеа членовите на општинската изборна комисија во Гостивар и самата Сулејмани.

Според членовите на ОИК Гостивар, кога жената дошла да гласа, било утврдено дека на нејзиното место во избирачкиот список веќе имало потпис. За да утврдат дали нејзиниот потпис се совпаѓа со тој во избирачкиот список и во нејзината лична карта, на жената ѝ било кажано да се потпише на бел лист хартија. Претседателот на ОИК Гостивар изјави дека тој потпис се совпаѓал со потписот во избирачкиот список и затоа жената била вратена од гласање, за да не гласа вторпат.

Сулејмани, пак, пред членовите на Државната изборна комисија кратко изјави дека кога дошла да гласа, била вратена.

По двете контрадикторни сведочења, членовите на ДИК со шест гласа „за“ и со три „против“ донесоа одлука потписот да биде даден на графолог за вештачење.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Уапсени десетмина што нелегално продавале медицински канабис

Десет лица се уапсени во четири градови низ земјава во акција за сузбивање на организирана криминална група која била инволвирана во организирање, набавка, продажба и пуштање во промет на...