fbpx
Таг: потпис

таг: потпис

Вистиномер: Не е вистина дека Бајден потпишувал бланко документи во Белата куќа

Како што пишува Сноупс, видеото на телевизискиот пренос што се споделува на социјалните мрежи е со лош квалитет, а фотографиите од истиот настан што тие успеале да ги најдат потврдуваат дека страниците на извршните наредби што ги потпишува Бајден не се празни, туку испишани, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост објавен на социјалната...

Џафери го потпиша Решението за распишување на предвремените избори на 15 јули

Претседателот на Собранието на РСМ, Талат Џафери информираше дека Решението за распишување на предвремените избори за пратеници во Собранието на 15 јули 2020 година го потпишал синоќа и истото е архивирано и пратено до Државната изборна комисија, до Министерството за надворешни работи и до Министерството за правда, со што се запазуваат роковите за деновите утврдени во Уставот. - Имајќи ги...

Влада: Иванов ја злоупотреби функцијата за да ја блокира демократијата

Владата порача дека ја поддржува одлуката Законот за јазиците и Законот за ратификацијата на Преспанскиот договор да бидат објавени во Службен весник со потпис на претседателот на Собранието, Талат Џафери, имајќи го, како што се вели, „предвид прекршувањето на Уставот од страна на претседателот Ѓорге Иванов“. „Донесувањето на Законот за употреба на јазиците и Законот за ратификација е во целосна...

Иванов: Законот за јазиците и ратификацијата се објавени противуставно

Објавувањето на Законот за употреба на јазиците и на Законот за ратификација на спогодбата од Преспа во Службен весник без потпис на указ од Претседателот на Република Македонија се противуставни, порача претседателот на државата, Ѓорге Иванов во писмено обраќање. Тој вели дека постапката да се објават двата закона е основа за кривично гонење. „Со доставувањето на овие два закона во Службен...

Службен весник: Законот за јазиците е објавен согласно Уставот

Од „Службен весник на Република Македонија“ со соопштение објавено на веб-страницата денеска порачаа дека согласно Уставот, биле задолжени да ги објават Законот за ратификација на Преспанскиот договор и Законот за јазиците, кои не беа потпишани од претседателот на државата Ѓорге Иванов. „Двете објави се во согласност со член 52, став 2 од Уставот на Република Македонија (Законите и другите прописи...

Иванов: Нема да потпишам ваков штетен договор, нема да ме поколебаат закани и уцени

Договорот помеѓу Македонија и Грција не го обединува општеството туку дополнително го поларизира. Ќе се залагам за решение кое нема да го нарушува достоинството на македонскиот народ и граѓаните на Република Македонија, рече претседателот Ѓорѓе Иванов во обраќање до јавноста во кое соопшти дека нема намера да го потпише договорот кој Скопје и Атина го постигнаа. -На Заев и Димитров...

ВМРО-ДПМНЕ: Без потпишан указ од Иванов нема закон за двојазичност

Неуставниот, неприменлив и штетен закон за двојазичност, СДСМ и ДУИ на сила и шверцерски го истуркаа во Собранието, со флагрантно кршење на законот и деловникот за работа, реагира ВМРО-ДПМНЕ. – Насилието и кршењето на постапките е одраз на заробена и киднапирана држава од страна на Социјалдемократскиот сојуз, кои што охрабрени од власта која ја имаат се ставаат над законите. За...

Декларацијата против корупција е поддржана од 61 носител на функција

Хелсиншкиот комитет за човекови права информира дека до денеска, Декларацијата за борба против корупцијата ја потпишале 61 носител на функција. Од таму додаваат дека оваа Декларација до сега е потпишана од страна на Јавниот обвинител, Љубомир Јовески, специјална јавната обвинителка, Катица Јанева, 18 министри и еден заменик-министер во Владата, градоначалникот на Градот Скопје и градоначалниците на 35 општини. „Преку потпишување на Декларацијата,...

Трамп потпиша указ со кој во САД се забранува влез на државјани од седум муслимански земји

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ со кој се забранува влез на државјани од седум муслимански земји: Ирак, Иран, Либија, Сомалија, Судан, Сирија и Јемен. При потпишувањето на указот, Трамп изјавил дека неговата администрација сака поригорозен надзор над бегалците и над посетителите од одредени земји за да се спречи терористички напад. Тој додаде дека САД сакаат да ги примат само тие...

И Обвинителството го истражува потписот на гласачката од Гостивар

Гостиварското Основно јавно обвинителство отворило предмет во врска со случајот на Фатиме Сулејмани, односно за тоа дали некој друг гласал во нејзино име на избирачкото место 0396/1 во Гостивар, за што вчера расправаше и Државната изборна комисија по приговор од партијата Беса. Како што соопшти попладнево Јавното обвинителство, предметот е отворен по допрен глас, а врз основа на наводите изнесени на...

Омбудсманот да побара толкување дали Талески смеел од притвор да ја води Општината

Народниот правобранител Иџет Мемети да побара толкување од Собранието на Република Македонија, дали битолскиот градоначалник Владимир Талески од куќен притвор можел да ја води Општина Битола. Вакво барање до Мемети испрати советничката на ВМРО-НП од Битола, Габриела Илиевска, откако Собранието го одби нејзиното барање да даде толкување на член 163 од Законот за кривична постапка во врска со тоа дали...

СЈО да се изјасни дали градоначалникот Tалески има право на потпис од притвор

Битолските советници денеска на седница на Совет расправаат за кварталниот извештај за извршување на буџетот за 2016 година, потпишан од градоначалникот Владимир Талески. Откако градоначалникот го предложил буџетот, сега од дома бара извештај како тој се извршува, потврдуваат службите на Општина Битола. Опозициските партии во Советот побараа оваа точка да се повлече од дневниот ред и да не се дискутира...

Наумов: Ниту една одлука донесена од Ставрески не ми е доставена на потпис

„Во Министерството за финансии ниту една одлука донесена од страна на министерот за финансии не му е доставена на дополнителниот заменик-министер за согласност и за потпис. Во пресрет на утрешната аукција на државни хартии од вредност и за сите наредни аукции, а се разбира и за веќе завршените, оваа информација сметам дека треба да ја имаат предвид сите домашни кредитори“, информира...

Службеник во Општина Струга осомничен за криминал и за фалсификување потпис

Државен службеник во локалната самоуправа во Струга, во својство на раководител на едно од одделенијата во Општината, е осомничен за злоупотреба на службена положба и овластување, како и за фалсификување на потписот на градоначалникот. Службеникот е суспендиран и за него се води дициплинска постапка, а истовремено Општина Струга самоиницијативно ја информирала полицијата и поднела кривична пријава. Пријавениот, на почетокот на минатата година, во својство...

Централен регистар го прифати потписот на директорот на училиштето „11 Октомври“

Потписот на в.д директорот на скопското основно училиште „11 Октомври“, Васко Лазаревски, поминал во Централен регистар со што сите договори што беа блокирани ќе може да се реализираат. Откако разрешената директорка, Даниела Костадинова, го напушти училиштето, потпишувањето договори, плаќањето сметки и набавката на храна беа закочени. - Мојот потпис вчера помина во Централен регистар. Оттаму одлучија дека дописот што советот на родители го...

„Студентски пленум“ ја продолжува битката против законите за образование

„Ниту државнички, ниту професорски“ потпис на указите со кои се носат срамните измени во законот за високо образование, напиша „Студентски пленум“ на својата фејсбук-страница, откако претседателот Иванов стави потпиис на законите за високо образование. На социјалната мрежа пленумците ги прашуваат студентите дали се подготвени да покажат револт. - Студенти, спремни ли сме да го покажеме револтот повторно, но и поинаку - прашаа преку „Фејсбук“...

Судот потпиша, телото на Дениса викендов ќе пристигне од Грција

се очекува Институтот за судска медицина да направи нова ДНК анализа
Дозволата за транспорт на телото на Дениса Маркоска, од Грција во Македонија, ќе биде издадена денеска од судот на Родос, јавува дописникот на МРТ од Атина. Од судот за МРТ изјавиле дека судијата од Родос денеска ќе ја издаде дозволата иако, според првичните најави, телото на Маркоска требаше да пристигне во Македонија уште пред два дена. По пристигнувањето во Македонија, се...

Столтенберг апелира сојузниците да не ја ограничуваат Украина да употребува оружје врз воени цели во Русија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во интервју дадено за „Економист“, апелираше сојузниците да ги укинат ограничувањата за Украина да употребува оружје за да напаѓа воени цели во Русија. „Мислам...