fbpx

Германија сака литиум и кобалт од Африка, но без уништување на животната средина

Канцеларот Олаф Шолц на состанокот во понеделникот изјави дека Германија е доверлив и долгорочен партнер на африканските земји, особено во областа на зелената енергија и дека интересот на германските компании за Африка е огромен

-

Поттикнувањето на приватните инвестиции во Африка и соработката во проектите за одржлива енергија беа главните теми на дводневната конференција во Берлин на тема „Compact with Africa” (CwA – Компактни со Африка), пренесува германската новинска агенција ДПА. 

Канцеларот Олаф Шолц на состанокот во понеделникот изјави дека Германија е доверлив и долгорочен партнер на африканските земји, особено во областа на зелената енергија и дека интересот на германските компании за Африка е огромен, а владата се обидува да им олесни со поволни гаранции.

„Јасно е дека огромниот економски потенцијал може да се искористи само преку големи приватни инвестиции“, рече Шолц.

Африка е отворена за партнерства со Европа, иако ги зајакнуваме односите со Кина во текот на последниве години, изјавија претседателот на Африканската унија Азил Асумани и претседателот на Комисијата на Африканската унија, Муса Факи Махамат.

„Од друга страна, јавниот долг и заемите со висока камата се најголемиот товар за многу африкански земји”, рекоа Асумани и Махамат.

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер додаде дека соработката меѓу африканските и европските земји ќе го зајакне нивното влијание во светот.

Конференцијата е резултат на иницијативата покрената од Германија во 2017 година, за време на нејзиното претседавање со групата земји Г20, а целта е да се подобрат економските услови во земјите кои се дел од партнерството „CwA“ за да бидат попривлечни за странските приватни инвеститори.

Тринаесет африкански земји сега се дел од „CwA“ – Египет, Етиопија, Бенин, Буркина Фасо, Брегот на Слоновата Коска, Гана, Гвинеја, ДР Конго, Мароко, Руанда, Сенегал, Того и Тунис, a уште неколку други покажуваат интерес за приклучување.

На самитот во Берлин се присутни и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, претседателот на Франција, Емануел Макрон и премиерот на Холандија Марк Руте.

Германската министерка за развој Свења Шулце изјави дека интересот на германската влада на самитот е насочен кон создавање одржливи работни места преку инвестирање во Африка.

Таа за Радио Дојчландфунк рече дека работните места мора да бидат одржливи и дека мора да придонесат за заштита на климата.

„За пример, сакаме литиум и сакаме кобалт за обновливи извори на енергија од африканските земји. Но, ги сакаме на начин што ќе создаде одржливи работни места, без детски труд и без уништување животната средина“, рече германската министерка.

 

ИзворDPA

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...