fbpx
Таг: Африка

таг: Африка

Германија сака литиум и кобалт од Африка, но без уништување на животната средина

Поттикнувањето на приватните инвестиции во Африка и соработката во проектите за одржлива енергија беа главните теми на дводневната конференција во Берлин на тема „Compact with Africa” (CwA - Компактни со Африка), пренесува германската новинска агенција ДПА.  Канцеларот Олаф Шолц на состанокот во понеделникот изјави дека Германија е доверлив и долгорочен партнер на африканските земји, особено во областа на зелената енергија...

Можат ли граѓанското општество и приватните организации да се борат против руската пропаганда во Африка?

Додека Русија бележи значителен напредок на нејзините дезинформациски кампањи во Африка, експертите велат дека организациите на граѓанското општество и приватни ентитети може да го имаат клучот за спротивставување на таквата пропаганда, пишува сервисот на „Гласот на Америка“ за Африка. Аналитичарите велат дека од почетокот на инвазијата на Украина, Кремљ користи дезинформациски напливи преку социјалните медиуми за да се „умилкува“ на...

Фондацијата на Џорџ Сорос не се повлекла од Африка и Европа, ниту пак, ја „избркале на клоци“

Нема никакво бркање на клоци на фондацијата Сорос од Африка и Европа, како што се обидува да прикаже оваа објава. Фондацијата ќе го ограничи своето финансирање на проекти во ЕУ, но тоа не значи дека целосно се повлекува, а уште помалку дека некој ја избркал. Исто така, Фондацијата делува и во Африка, наспроти тврдењето во објавата дека е избркана...

Франција не ги принудува африканските земји да плаќаат колонијален данок

Тврдењето дека Франција принудува 14 африкански земји да плаќаат колонијални даноци, е неточно. Овие земји се членки на монетарната унија која ја користи валутата ЦФА франк. Учеството на 14-те земји во валутата и монетарната унија е доброволно, а во 2019 година беше отстранет и условот за чување на половина од девизните резерви на овие земји во Франција. ММФ во...

Првата вакцина против маларија ќе биде воведена во 12 африкански земји

Долгоочекуваната вакцина против маларија ќе биде дистрибуирана во 12 африкански земји во кои има највисоки стапки на детски болести и смртни случаи предизвикани од болеста, изјавија СЗО, УНИЦЕФ и глобалното светско здружение за вакцини Гави. Засега се предвидени 18 милиони дози, со што потенцијално ќе се спасат десетици илјади животи од болеста која убива повеќе од 500.000 деца под петгодишна...

Најмалку 16 лица загинаа по истекувањето на гас во Јоханесбург

Најмалку 16 лица загинаа, од кои три се деца, кога отровен гас истекол од боца во близина на Јоханесбург во Јужна Африка. Службите за итни случаи изјавуваат дека несреќата најверојатно е поврзана со нелегални рударски активности, пренесува Гардијан. Службите за итни случаи првично објавија дека дури 24 луѓе може да се загинати во  населбата Анџело во Боксбург. Но, полицијата и...

Извозот на пченица од Украина преку Црното Море никогаш не бил наменет само за африканските земји

Објавата се однесува на Иницијативата потпишана во Истанбул на 22 јули годинава меѓу Турција, Русија и Украина, а на предлог на генералниот секретар на Обединетите Нации. Целта на оваа Иницијатива е да овозможи безбеден проток за извозот на пченица и поврзани суровини за исхрана од украинските пристаништа на Одеса, Черноморск и Јужни. Наспроти манипулацијата и невистината во постот, во...

Модна дизајнерка со школо за шиење помага во решавањето на проблемот со менструалната сиромаштија

Модна дизајнерка наградена со „откритие на годината“ од Форбс за нејзиниот образовен проект кој учи жени кои не можат да си дозволат образование за шиење и дизајн, го насочи својот фокус да помогне во борбата против менструалната сиромаштија. Маја Котала која потекнува од полскиот град Хорзов, го основаше дизајнерското училиште „Заедно шиеме“ во 2018 година, прво во Уганда, а потоа...

Нобеловата награда за литература годинава му припадна на Абдулразак Гурнах

Нобеловата награда за литература оваа година ја доби Абдулразак Гурнах од островот Занзибар (Танзанија), којшто бил приморан да живее во Обединетото Кралство (ОК). Според Нобеловиот комитет, наградата на Гурнах му се доделува поради „неговото некомпромитирано и сочуствително навлегување на ефектите на колонијализмот и судбината на бегалците среде засекот на културите и континентите“. Гурнах израснал на еден од островите на Занзибар, пред...

Фотографија од деца заболени од полио злоупотребена од антиваксерите за спротивна цел

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Трамп вели дека за Африканците го кажал тоа што многумина го мислат

Извор од Белата куќа тврди дека американскиот претседател Доналд Трамп во врска со неговата навредлива изјава за африканските и некои централноамерикански држави, оценил дека „едноставно го рекол тоа што многумина го мислат, а не смеат да го кажат на глас“. Истиот извор изјавил дека ваквиот став Трамп го искажал на средба со најблиските соработници, на која се расправало за последиците...

Спасени 339 мигранти во Средоземното Море

Шпанската спасувачка служба соопшти дека спасила 339 мигранти од седум бродови кои се обиделе да го преминат Средоземното Море од Мароко. Бродовите со мигранти рано утрината се пресретнати во одвоени акции, а три спасувачки брода ги пренеле мигрантите гратчето Тарифе на југот на Шпанија, кај Гибреталскиот проток. Спасувачката служба наведе дека еден брод превезувал 34 мигранти од земјите од Супсахарска Африка,...

ЕУ не ја гледа мигрантската криза со скрстени раце, вели Хан

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, го отфрли впечатокот дека ЕУ, во врска со мигрантите, само гледа со скрстени раце. Тој, во интервју за виенскиот весник „Курир“, истакна дека без мерките во ЕУ денеска ќе имаше многу повеќе мигранти. Тој порача дека неопходно е да се зајакне Африка за да се заштити Европа. Во интервјуто, Хан наведува дека бројот...

Шпанската крајбрежна стража спасила 224 мигранти

Вкупно 224 мигранти се спасени при обидот да стигнат од Северна Африка во Европа, соопшти шпанската крајбрежна стража. Мигрантите кои се наоѓале во пет пловни објекти, се спасени во Гибралтарскиот Залив и во Алборанско Море, што ја дели Шпанија од Мароко. Според податоците на Меѓународната организација за миграција (ИОМ), од почетокот на годината до крајот на април, вкупно 3.314 лица се...

Најмалку 50 загинати во големи поплави во Конго

Најмалку 50 луѓе загинале, а неколку илјади ги напуштиле своите домови поради големите поплави што го зафатиле југозападниот дел на африканската држава Конго, јавува „Би-би-си“. Обилните врнежи од дожд предизвикале излевање на реката Каламу, која минува низ градот Бома, а телата на некои од жртвите, како што соопштиле локалните власти, биле најдени во соседна Ангола, каде биле однесени од надојдените...

Во Македонија има 13.300 модерни робови

Македонија со 13.300 модерни робови е на европскиот врв според процентот на граѓани кои живеат во т.н. модерно ропство, стои во најновиот извештај за Глобалниот индекс на ропство 2016, кој го објавува австралиската фондација „Вок фри“ (Walk Free Foundation). Според проценките на експертите за човекови права, во некаква форма на модерно ропство во светот живеат 45,8 милиони мажи, жени и...

Шпанските поморски служби спасиле 60 мигранти

Шпанската поморска спасувачка служба денеска во југозападниот дел на Средоземно Море спасила 60 лица, кои со два мали брода тргнале кон Европа. Во еден брод, кој утринава бил забележан, имало 21 патник, додека во другиот број, кој синоќа бил воочен, имало 39 лица, соопшти службата на „Твитер“. Со тоа, вкупниот број на спасени мигранти кај јужниот брег на Шпанија, во текот на...

Во Италија и во Грција вчера влегле 2.000 бегалци

Во текот на вчерашниот ден, властите на Грција и на Италија соопштија дека во двете земји влегле околу 2.000 мигранти од Турција, односно од Северна Африка. Грчката крајбрежна стража информира дека во пристаништето Пиреја од Турција, преку островите Лезбос, Хиос и Самос, пристигнале околу 1.700 имигранти. Според истиот извор, од почетокот на неделава во Грција по морски пат од Турција влегле повеќе...

Церар: Напролет е можен нов огромен бран мигранти во Европа

Словенечкиот премиер, Миро Церар, денеска во разговор за словенечкото радио изјавил дека напролет е можно кон Европа да тргне нов голем бран од милиони мигранти, кои во моментов се наоѓаат во камповите во Турција. „Не станува збор само за бегалци од подрачјата зафатени со војни, како Сирија, Авганистан и Ирак, туку и од Африка, од каде доаѓаат економски мигранти, а...

Папата на турнеја во Африка ќе пренесе порака за мир

Папата Франциск в среда ќе почне повеќедневна турнеја по африканскиот континент, на која ќе пренесе порака за мир, социјална правда, како и за дијалог меѓу исламот и христијанството. Папата од 25 до 30 ноември ќе ги посети Кенија, Најроби, Централноафриканската Република и ќе одржи 19 говори, но ќе сослуша и сведочења на деца, војници, жртви од СИДА и на жртви...

Усвоена заедничка изјава за безбедност на новинарките

Четириесет и шест од вкупно 57 земји членки на ОБСЕ, денеска се согласија на заедничка изјава за безбедност на новинарки, во која е наведено дека како приоритет ќе биде...