fbpx

Домашните миленици во викендите ќе може да се шетаат три пати дневно

-

Од утре, 8 април, покрај новите термини за граѓаните за полицискиот час, стапуваат во сила и новите, измените термини за шетање на домашните миленици. Според нив, и сопствениците на кучиња ќе можат да ги изнесуваат надвор, од понеделник до петок, навечер, од 20 до 20.30 часот, како и досега. А, за време на викендите, додека трае 24 часовен полициски час за граѓаните, односно во сабота и во недела, дозволено им е да ги изнесат надвор три пати во денот: наутро од 8 до 8.30 часот, попладне од 15 до 15.30 часот и навечер од 20 до 20.30 часот.

Додека трае прошетката, сопствениците треба да бидат оддалечени најмногу 100 метри од објектот во кој живеат и да го задржат минимум потребното растојание од останатите лица и да не се групираат, одлучи Владата на последната седница. Одлуката се однесува за цела територија на државата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....