fbpx
Таг: нови мерки

таг: нови мерки

Комисијата за заразни болести: Почнува вакцинација со четврта доза против Ковид-19

Членовите на Комисијата за заразни болести, на денешниот состанок ги разгледа заклучоците од Националната комисија за имунизација, во врска со почеток на вакцинација со четврта доза на вакцина против ковид-19, соопшти Министерството за здравство. „Четврта доза може да примат лицата над 18 годишна возраст, кои примиле три дози вакцина против Ковид-19. Граѓаните од денес можат да се обратат во вакциналните...

Министерство за здравство: Новите ковид мерки утре на владина седница

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, утрово на Главниот координативен кризен штаб (ГККШ) ги предложи мерките на Комисијата за заразни болести кои со консензус беа усвоени на состанокот, минатата недела, информираат во Министерството за здравство (МЗ). - Министерот посочи дека мерките кои ги предлагаат здравствените експерти се целосно издржани и ќе дадат резултат и за одржување на релативно стабилната епидемиолошка...

Даниловски: Потврдата за примени две дози не е гаранција дека лицето не е заразено

Откако Владата завчеравечер ги објави новите мерки за сузбивање на бранот нa ковид-19, имаше многу реакции во јавноста. Епидемиологот проф. д-р Драган Даниловски, дава свое видување за потврдата за извршена имунизација, која ќе се бара во простории и објекти со повеќе од 30 лица. „Од 16 август се воведува задолжителна потврда за извршена имунизација, најмалку прва доза, со задолжителна редарска...

Поради журките, туристичкиот рај за млади – островот Миконос постана жариште на ковид-19

Атрактивниот грчки остров за летување, Миконос, од вчера го напуштаат странските туристи кои масовно си заминуваат, откако е воведен пет часовен полициски час во траење од една недела, како и други мерки, заради спречување на ширење на вирусот ковид-19. Според новите правила на грчките власти, музиката е забранета во ресторани, кафулиња и клубови и само на оние лица кои одат...

Филипче: Ситуацијата е сериозна, новите мерки се последен чекор пред воведување на полициски час

Работното време на сите економски оператори, пред сѐ на угостителските објекти, да биде до 23 часот, јавниот превоз да работи до 50 отсто од капацитетот на автобусите, вработените во администрацијата, како и секаде каде дозволува работниот процес, или да работат во смени или од дома, зависно од профилот на работното место. Ова се предлозите на Комисијата за заразни болести,...

Д-р Караџовски: Нема да ни помогнат уште 500 доктори и 20 болници ако не сме дисциплинирани

Самите ако не си помогнеме на себе, нема да ни помогнат ниту уште 500 доктори, 500 медицински сестри, ниту уште 20 болници. Затоа, бараме помош од сите, од целото население. Да ги почитуваме мерките, тоа треба да го направиме за нас, за нашите семејства. Инаку, ќе ги преполниме болниците. Ќе се прават ротации на персоналот, но бројот на тие...

Бизнис секторот бара брзо формирање на влада и нови антикризни мерки

Организацијата на работовачи на Македонија, ОРМ,  бара што побрзо да се формира новата влада, со цел да се донесе нов сет антикризни мерки, посебно за текстилната индустрија која е на удар. Според претседателот на ОРМ, Ангел Димитров, производството на заштитна опрема и маски стагнира, а работодавачите алармираат дека на голем број конфекции им се заканува насокоро затворање поради намалената...

Филипче: Cвадби ќе има, гостите ќе седат на растојание од два метри

Комисијата за заразни веќе има подготвено протоколи за одржување на различни курсеви, едукации во затворени простори, за јавниот превоз исто така, а во подготовка се и протоколите за работата на ресторани. Освен тоа, во овој период се подготвуваат и протоколи за однесување во училиштата и во градинките, информира министерот за здравство Венко Филипче. - Овие протоколи досега не се финализирани,...

Домашните миленици во викендите ќе може да се шетаат три пати дневно

Од утре, 8 април, покрај новите термини за граѓаните за полицискиот час, стапуваат во сила и новите, измените термини за шетање на домашните миленици. Според нив, и сопствениците на кучиња ќе можат да ги изнесуваат надвор, од понеделник до петок, навечер, од 20 до 20.30 часот, како и досега. А, за време на викендите, додека трае 24 часовен полициски...

По 1.000 денари плус во април и во мај за корисниците на социјална помош

Околу 30.000 постоечки корисници во системот на социјална заштита ќе добијат износ од плус 1.000 денари, во април и во мај, како и дополнителна исплата на енергетски додаток за тој период. „За да добијат минимална гарантирана помош, материјалната необезбеденост за лицата ќе се утврдува врз основа на вкупната просечна висина на сите приходи од сите членови на домаќинството, сметано од...

„Македонија 2025“ бара дополнителен пакет антикризни мерки со важност од март

„Македонија 2025“ реагира дека и покрај интензивните дискусии во стручната јавност, во медиумите и во државните институции во текот на минатата недела за потребата од воведување на нови мерки, тоа сѐ уште не се случи. Во соопштението потсетуваат на предлозите кои веќе ги упатија до Владата и даваат нови предлози за донесување на итни мерки, а по примерите од...

Владата предлага вонредна состојба во целата држава, Спасовски апелира на одговорно однесување

Техничкиот премиер Оливер Спасовски пред малку соопшти дека на последната владина седница било одлучено да се предложи прогласување вонредна состојба во државата, за справување со корона вирусот. Тој неколку пати во своето обраќање кон граѓаните повтори дека секој мора многу одговорно да се однесува. - Ова што ни се случува е вонредна ситуација која бара вонредна состојба. Немаме повеќе ни...

Распуст до 25 март за градинките, школите и факултетите и нови, построги мерки против ширењето на корона вирусот

Утрово имавме состанок на Комисијата за заразни болести, на кој беа предложени дополнителни мерки во врска со проблемот со корона вирусот, особено по првиот случај на локална трансмисија, откако тројцата луѓе кои биле во контакт со лицата од Дебар, беа позитивни, а кои сега се сместени на Клиниката за инфективни болести, информира пред малку министерот за здравство Венко Филипче. -...

Лага е дека странски инвеститори си заминуваат од Македонија, реагира СДСМ

Лага е дека странски инвеститори планираат да заминат од земјава, реагираат од СДСМ на прес-конференцијата на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев. „Нереформираната ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски упорно шири лажни вести. Вистината е дека Владата предводена од СДСМ докрај ќе ги испочитува сите договори со странските инвеститори што се во тек, со заемно почитување на обврските“, стои во соопштението на СДСМ. Од...

Апелација потврди, велешанката Пале Иловска ослободена од вина за убиството на насилниот партнер

Велешанката Павлинка (Пале) Иловска, која лани со нож го усмрти својот насилен партнер, полицаец од Велес, и одговараше за кривично дело убиство во миг, е целосно ослободена од обвинението. Иако...