fbpx

ДИК денеска ќе ги разгледува барањата за набљудувачи на референдумот

-

Државната изборна комисија денеска ќе одржи седница на која, меѓу другото, треба да разгледа  барања за добивање овластувања за набљудување на референдумот на 30 месецов.

Такви барања се поднесени од Шведската национална телевизија, „СВС Вести“ – Австралија, новинската агенција „Блумберг њуз“ – Велика Британија, Руската државна новинска агенција РИА, Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Австриската радио телевизија, продуцентската куќа „Вијс – САД“, „Асошиејтед прес“, ОБСЕ ОДИХР (надополнување), амбасадата на Франција, „Ал Џезира“ – англиски јазик и „Ал Џезира“ – Балкан.

Членовите на ДИК треба ги разгледаат и предлог-решенијата за ставање вон употреба на печати користени од избирачки одбори, предлог-одлуката за утврдување на обликот на 39 печати со број на избирачко место кои ги користат избирачките одбори, а кои се ставени вон употреба, предлог-записник за собирање податоци за одзив на гласачи по основ на пол, како и информација од одржаните работни состаноци на ДИК.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Од француски воз била украдена торба со безбедносни планови за Олимпијадата во Париз

Торба со компјутер и два USB стикови на кои се наоѓаат полициските безбедносни планови за Олимписките игри во Париз, била украдена од воз на станицата Гаре ду Норд, соопшти...