fbpx
Таг: нов состав

таг: нов состав

Собранието го избра новиот состав на Антикорупциската комисија

Со 97 гласа „ЗА“, Собранието на РСМ денеска го избра новиот состав на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК). За претседателка на Антикорупциската комисија е избрана Татјана Димитровска. Во новиот состав на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе бидат вклучени Цвета Ристовска, Татјана Димитровска, Софија Спасова Медарска, Сервет Демири, Бесник Џемаиљи, Билјана Каракашова Шулев и Зоран Богоевски....

Необјективно и оркестрирано гласање при изборот на новата Антикорупциска комисија

антикорупциска комисија
Снежана Камиловска Трповска, член на Комисијата за селекција за избор на претседател и членови на Државната комисија за спречување на корупцијата денеска објави издвоено мислење по однос на утврдената ранг-листа на кандидатите за избор на претседател и членови на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК). Како претставник на Советот за соработка помеѓу Владата и граѓанскиот сектор од областа...

Познат новиот состав на Антикорупциска – доминираат ревизори и вработени во ДКСК

антикорупциска комисија
Цвета Ристовска, Татјана Димитровска, Софија Спасова Медарска, Сервет Демири, Бесник Џемаиљи, Билјана Каракашова Шулев и Зоран Богоевски се членовите на новиот состав на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), дознава Мета.мк. Во текот на вчерашниот ден составот на комисијата вршеше бодување на пријавените 42 кандидати, и дури доцна вечерта, беше утврдено дека овие седум кандидати добиле највисоки оценки. Татјана...

Владата ветува развој на МРТ во новиот мандат, ќе го дозволи ли тоа собранискиот состав?

Изборот на новиот состав на Програмскиот совет на Македонската радио-телевизија (МРТ) во Собранието на РСМ е една од главните точки кои ќе покажат дали власта предводена од СДСМ и опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ успеале да изградат консензус во однос на важните општествени прашања во новиот четиригодишен собраниски мандат. Мандатот на актуелните членови на Програмскиот совет на МРТ им истече во...

И Заев и Мицкоски очекуваат дека ќе обезбедат мнозинство за формирање влада

После денешната прва конститутивна седница на Собранието, на која се избра новиот парламентарен состав на 120 пратеници, следи наредниот чекор, а тоа се преговорите меѓу политичките партии за формирање на парламентарно мнозинство што ќе ја избере нова влада. Со свои „математики“ за тоа која партија ќе обезбеди мнозинство за составот на идната влада, во јавноста се огласија лидерите на...

Конституирано Собранието – потврдени мандатите на новите 120 пратеници

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се верификуваа мандатите на сите 120 пратеници, со што се избра новиот парламентарен состав. Во салата Голема купола на Собранието, со пеење на македонската химна, на пладне започна првата седница на новиот парламентарен состав, на која од вкупно 120, присутни беа 117 пратеници. Претседаваше спикерот во заминување,...

Избран старо-новиот Надзорен одбор на МРТ со пет години мандат и по 400 евра плата

Програмскиот совет на МРТ на седницата одржана на 6 февруари го избрал новиот Надзорен одбор на МРТ со мандат од пет години. Како што се наведува во одлуката објавена на веб-страницата на МРТ, мандатот на членовите на Надзорниот одбор на МРТ започнува на 5 март. Дел од избраните членови на Надзорниот одбор и досега членуваа во органот на јавниот...

ДИК денеска ќе ги разгледува барањата за набљудувачи на референдумот

Државната изборна комисија денеска ќе одржи седница на која, меѓу другото, треба да разгледа  барања за добивање овластувања за набљудување на референдумот на 30 месецов. Такви барања се поднесени од Шведската национална телевизија, „СВС Вести“ - Австралија, новинската агенција „Блумберг њуз“ - Велика Британија, Руската државна новинска агенција РИА, Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Австриската радио телевизија, продуцентската куќа „Вијс...

Не Мухиќ, туку пратеникот Маноиловски од ДУИ може да ја закаже првата седница

Универзитетскиот професор Ферид Мухиќ, сепак, не е најстариот пратеник во новиот неофицијален собраниски состав, туку тоа е пратеникот од кандидатската листа на ДУИ, во шестата изборна единица, Бранко Маноиловски. Според податоците што можат да се најдат на интернет, на „Википедија“ за Маноиловски, односно Бранко Манојловски како што е заведен таму, поради што настана и конфузија при проверката на новите пратеници, тој...

Ако успеат изборите, аирлија ново Собрание на Нова година и нова Влада на Св. Трифун

Доколу изборите на 11 декември поминат во најдобар ред и ги исполнат очекувањата на граѓаните, партиите и на гарантите на Договорот од Пржино, новиот собраниски состав ќе биде конституиран најдоцна до 31 декември, а новата Влада најдоцна до средината на февруари следната година. Ова произлегува од роковите за формирање на новиот состав на законодавниот дом и на владата по избори,...

Мицкоски на средба со амбасадорите на државите членки на ЕУ

Премиерот Христијан Мицкоски денеска се сретнал со амбасадорите на државите-членки на Европската унија. Тие разговарале за актуелната политичка и економска состојба во земјата, како и за напредокот на државата...