fbpx

Дали безбедносните камери го снимиле пукањето на Клинички?

-

Три дена по вооружениот инцидент, во кој беше ранет лекар хирург на Клиниката за дигестивна хирургија, надлежните не кажуваат дали дивеењето на осомничените било снимено на камерите од видеонадзорот и дали тие воопшто работат.

Во 2008 година, Министерството за здравство набави и инсталираше околу 1.200 камери во Клиничкиот центар и во другите здравствени објекти за што се потрошени околу еден милион евра.

Вчера се обидовме да добиеме одговор од Министерството за здравство, кое пред седум години го реализираше и го промовораше проектот за видеонадзор во здравствените установи и во клиниките, но оттаму нè упатија кај директорот на Клиниката за дигестивна хирургија, бидејќи, како што ни рекоа од Министерството, секоја клиника посебно била одговорна за камерите.

Денеска, во краток разговор, од директорот на Клиниката за дигестивна хирургија, Александар Караѓозов, не добивме конкретен одговор за тоа дали камерите работат и дали инцидентот бил забележан од видеонадзорот.

– Вчера  разговаравме и проверуваме. Јас уште претходно барав да се реактивираат камерите, барем во ходниците – ни рече Караѓозов.

Го прашавме дали тоа значи дека камерите не работат.

– Работеа. Во моментот дали работат, не знам. Не можам јас да ги прегледувам снимките, за тоа треба да си има човек платен за таа работа – ни рече Караѓозов.

За тоа дали инцидентот е снимен од камерите од видеонадзорот на клиниката и дали при увидот од местото на настанот се подигнати снимки од безбедносните камери за понатамошна анализа, исто така, прашавме и во Јавното обвинителство, кое ја води истрагата за случајот, но до објавувањето на текстот оттаму не добивме одговори.

Камерите во здравствените установи и во клиниките беа пуштени во употреба кон крајот на декември 2008 година.

Како што пишуваа тогаш медиумите, стануваше збор за проект на Министерството за здравство, а министер беше Бујар Османи.

Видеонадзорот, како што објасни тогашниот министер Османи, пишува „Утрински“, се воведе заради поголема ефикасност на здравствениот систем и за подобрување на безбедноста на јавните здравствени установи. Камери има на главните влезови, пред шалтерите, во чекалниците, облничките ходници, централните аптеки и во центрите за зависност.

„Во системот за видеонадзор се 71 локална единица, поставени во 64 здравствени установи и една централна што се наоѓа во просториите на заеднички служби при клиниките. Во централата ќе има само пет авторизирани лица што ќе вршат надзор. Ако некој има потреба од видеозаписите, процедурата ќе оди преку Министерството со посебно барање“, изјавил тогаш Османи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Двојно убиство во село Габреш, 67 годишник со пиштол си ја убил сестра си и внукот

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило две кривични дела – Убиство од член 123 став...