fbpx

Два милиони евра помош за децата-бегалци во Македонија и во Србија

-

Директоратот на Европската комисија за хуманитарна помош и за цивилна заштита (ЕКХО) одобри два милиони евра за Детскиот фонд на ОН (УНИЦЕФ) за децата-бегалци во Србија и во Македонија, соопштено е денеска.

Во соопштението се наведува дека тоа е прв придонес што Директоратот го дава на УНИЦЕФ за потребите на бегалците и на мигрантите кои се движат низ Европа.

„Проектот ќе обезбеди два милиони евра помош за 170.000 доенчиња, деца и мајки, а детското катче ќе работи 24 часа, седум дена во неделата. Семејствата во тие простории можат да одморат, да добијат прва помош и основи работи за зимата, како што се ќебиња и детска облека, а проектот ќе помогне во зајакнување на системот за заштита на децата“, стои во соопштението.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Полицијата го уапси убиецот од Хром чија мајка запали стан за да го прикрие

Денеска во 14.20 часот на пидрачјето на населба Влае, во брза заедничка акција на Оперативен тим Потраги во содејство со Единицата за интервентна полиција лишен е од слобода А.Д.(39)...