fbpx

Ципрас поднесе оставка од претседателската функција во СИРИЗА

Потегот на Ципрас следи откако на изборите во неделата освои само 17,84 отсто или 47 пратенички места во грчкиот парламент

-

По изборниот пораз што го доживеа на парламентарните избори што се одржаа изминатиов викенд, Алексис Ципрас си поднесе оставка од претседателската функција во СИРИЗА, пренесува грчкиот весник Катимерини. 

„Се одлучив да се повлечам. Имам верба во човечкиот капитал на нашата партија и во неисцрпливите сили на општеството и Левицата“, рече Ципрас во своето денешно обраќање.

Ципрас ја раководеше СИРИЗА во изминативе 15 години, а пред обраќањето имаше состанок со извршниот комитет на партијата на која се дискутирало за иднината на партијата.

Потегот на Ципрас следи откако на изборите во неделата освои само 17,84 отсто или 47 пратенички места во грчкиот парламент, наспроти владејачката партија Нова Демократија која победи со освоени 40,56 отсто од гласовите или 158 пратеници во грчкиот парламент.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Дивата депонија во Никуштак повеќе од две децении ги труе граѓаните, ветувањата за нејзино расчистување не се реализираа

Повеќе од две децении нема решение за расчистување на депонијата во село Никуштак во општина Ликово. Жителите изгубиле надеж дека овој проблем ќе се реши и и понатаму се...