fbpx

Шорткат: Возможна ли е кај нас енергетска транзиција?
(ВИДЕО)

Замена на јагленот со чиста енергија, особено од сонцето кое го имаме во изобилие, е една од главните заложби кон кои цели земјава на полето на енергетиката. Во новата епизода на „Шорткат“ ќе зборуваме за транзицијата на секторот кој се смета за еден од најголемите загадувачи на воздухот и емитер на стакленички гасови. Информираме за измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, а ја најавуваме и Сајбер Шејк дискусијата за млади „Дипфејк или реалност“.

Изминатото деноноќие регистирани 13 починати лица и 601 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа од 4.501 тестирања за Ковид 19, регистрирани се 601 нови случаи, 13 починати лица и 304 оздравени пациенти, информира Министерството...

Од тестирани 1.323 основци, само шестмина биле позитивни на ковид

Во тек е скринингот на учениците од основните и средни училишта во Република Северна Македонија, информираат во Министерството за здравство. Скринингот го вршат Центрите...

МЗ: На Инфективната клиника од ковид-19 почина 16-годишна девојка

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби при Клиничкиот центар во Скопје починала 16-годишна пациентка од тетовското село...

Девојка на 17 години со јувенилен дијабетес почина од ковид-19

Пациентка на 17 годишна возраст со јувенилен дијабетес тип 1 утрово починала на Клиниката за инфективни болести во Скопје како последица на заболување со...

Владата дозволи работа на дискотеките со максимум 50 отсто исполнетост на капацитетите

За првпат од почетокот на ковид-19 пандемијата во март 2020 година, дискотеките во земјава ќе можат да почнат со работа. Ноќните журки во баровите...

Скринингот досега не откри позитивни средношколци на ковид-19 во Скопје

Во средното училише „Зеф Љуш Марку“ како и во средното медицинско училиште „Д-р Панче Караѓозов“ не е регистриран ниеден позитивен асимптоматски случај на ковид-19...

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Во Свети Николе нема да се гори ниту медицински, ниту опасен отпад

Ниту еден вид на отпад нема да се согорува на регионалната депонија во селото Мечкуевци во Општината Свети Николе. Капацитетот, кој треба да биде...