fbpx

Беџети: Владата треба да функционира технички, а не да носи стратешки одлуки

-

Владата донесе одлука за нов проект за изградба на дистрибутивна мрежа на природен гас за која информираше викендов, а од СДСМ сметаат дека на помалку од три месеци до изборите, власта се обидува да споведе еден од најскандалозните корупциски тендери и во предизборие да дава концесија на 30 години.

Во овој момент, владата нема никакви законски пречки да спроведува големи стратегиски одлуки како што е концесијата за гасовод или, пак, донесување буџет.

Во пакетот закони што Собранието ги донесе на крајот на минатата година, по Договорот од Пржино, во ниту еден од нив, не е предвидено владата пред избори да не може да распишува тендери и јавни повици за големи проекти, наспроти периодот кога изборите веќе ќе бидат распишани, а Собранието распуштено. Тогаш владата ќе може единствено да ги извршува своите редовни обврски, како што се исплата на плати, пензии, редовни субвенции и социјална помош.

Но и покрај законските можности, професорот и аналитичар Абдулменаф Беџети вели дека не е во ред ниту препорачливо „техничка“, односно влада во ваков состав, да расправа за стратешки прашања кои не се од техничка природа.

– Влегуваат во процес за кој и самите се свесни дека нема да стигнат да го завршат и сè ќе заврши со циркус. Исто така, невозможно е и не е во ред парламентот во овој состав да го донесе најважниот документ за државата, односно буџетот за 2017 година. Имаат несериозен пристап кон сериозни капитални проекти. Но, сметам дека ова е еден дефокус на вниманието за вие, како новинари, и ние, како аналитичари, да се занимаваме со овие прашања. Интенцијата им е исто како пред две години, кога сакаа уставни промени – вели Беџети за „Мета“.

Експертот за енергетика, професорот Константин Димитров, вели дека тоа што сега е одлучено да се спроведува тендер за изградба на дистрибутивна мрежа на природен гас не значи ништо, бидејќи процесот на одлучување е долг, односно ќе поминат најмалку шест месеци и сигурно нема да заврши до избори.

– Ќе има дефинирање на техничките услови, ќе следуваат компаниски предлози, ќе има тендерски конкурентен дијалог меѓу компаниите и тој процес може да фати и подолго од шест месеци. Распишувањето тендер е од пред две години, но пропадна бидејќи многу работи се сменија, како цената на енергијата, како и условите на терен. Добро е ако техничкиот процес заврши и за шест месеци – вели Димитров за „Мета“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...