fbpx

Албанскиот парламент го изгласа законот за проверка

-

Албанскиот парламент вчера донесе серија закони откако беше постигнат договор меѓу Социјалистичката партија и Демократската партија а надминување на кризата.

Носењето закони следеше откако беа назначени нови министри од опозицијата, кои технички ќе раководат со секторите до парламентарните избори. Меѓу законите кои вчера беа донесени беше и законот за проверка.

– Давањето пристап на опозицијата до владата за да ја натераме да гласа за законот за проверка, беше најмалото нешто што можевме да го направиме. Ова е процес кој го создадоа Албанците, преку партиските претставници, а ќе продолжи преку независни експерти кои ќе го надгледуваат целиот процес, со уставен мандат, заедно со нашите меѓународни пријатели и партнери, група на европски и американски судии и обвинители. Гарантирам дека Албанците ќе ги видат долго очекуваните резултати – изјави премиерот Еди Рама.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Еквалис: Омраза, смртни закани и повици за линч за летната школа за ЛГБТИ+ млади и сојузници

Со омраза, закани по живот, повици за линч и истерување од град се соочило Здружението за едукативен развој Еквалис по објавениот повик за учество на Летната школа за ЛГБТИ+...