fbpx

Албански демонстранти спречија Срби да стигнат до црква во Косово

-

Албански демонстранти го блокираа патот кон остатоците од манастирот посветен на успението на Пресвета Богородица, а за каде беше најавена богослужба за христијанското население во тој дел од Косово.

Полицијата се судри со група од неколку стотини Албанци, кои го блокираа патот по кој 150 раселени Срби се упатија на литургија до местото Мушутиште кај Сува Река.

Повредени беа неколку лица, меѓу кои полицајци, а уапсени се дваесетина лица кои го блокирале патот.

По четири часа чекање, трите автобуси не успеаја да стигнат до црквата и со придружба на косовската полиција се вратија назад затоа што е утврдено дека не постојат безбедносни услови Србите да дојдат до манастирот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...