fbpx
Таг: Срби

таг: Срби

Србија и Косово се договорија за регистерските таблички

После неколкучасовни преговори, синоќа во Брисел Србија и Косово конечно се разбраа за еден од најгорливите проблеми во последниов период - регистерските таблички, јави Радио телевизија на Србија (РТС). Двете страни се договориле Белград да престане да издава српски таблички со имињата на градовите во Косово, а Приштина ќе сопре со спроведување на активностите и казнувањата на оние што немаат...

Вистиномер: Србите во Северна Македонија не ја оправдуваат војната во Украина, дел од нив навиваат за Русија

Србите како и дел од членовите на српско-македонските здруженија во Полошко се против инвазија на која било земја и се за зачувување на територијалниот интегритет и суверенитет на Украина. Но, некои од нив и покрај осудата од многу земји и организации, како и укажувањата недоразбирањата да се решаваат по дипломатски пат, сепак сметаат дека рускиот претседател Владимир Путин, можеби...

Црна Гора со инциденти во парламентот го усвои Законот за верските заедници

Црногорскиот парламент изминатава ноќ го усвои Законот за верските заедници. Ноќеска во Подгорица беше тензично, просрпските опозициски партии во парламентот поднесоа амандмани на законот, кои откако им беа одбиени, започнаа кавга со останатите пратеници и почнаа да ја кршат техниката во собраниската сала. Членовите на црногорската влада ја напуштија седницата пред инцидентот, додека полицијата интервенираше и ги отстрани од салата...

Договорот од Нуи можеби „одзел“ Бугари на Царството Бугарија, но не само „Бугари“

Во текст посветен на стогодишнината од потпишувањето на Мировниот договор од Нуи-сур-Сен, со кој на 27 ноември 1919 година Бугарија од една страна и силите на Антантата од другата го означуваат крајот на меѓусебното војување во Првата светска војна, минатата седмица бугарскиот портал „Топ Новини“ излезе со неколку дезинформации што се однесуваат на Македонија и на македонската историја. Покрај репарацииите...

Дел од медиумите во земјава дезинформира за интервенцијата на косовската полиција во Митровица

Интервенцијата на косовската полиција во северниот дел на Митровица, каде што живеат мнозинство Срби, во српската пропаганда против Косово ги вклучи и медиумите од Македонија, кои земајќи ги за единствен извор на информации само српските медиуми, на интервенцијата на Специјалната единица на Косово на 28 мај 2019 година ѝ припишаа „национализам или интервенција на Албанците против Србите“, пишува „КриТинк“. Но,...

По утринските апсења, во Косово мирно, но напнато

  По утринското апсење од страна на членовите на специјалната единица РОСУ, на северот на Косово е мирно, но напнато, јави агенцијата Бета. Не е сигурно што ќе се случува до крајот на денот, така што граѓаните се собираат во групи во градовите. Денес во училиштата во Косовска Митровица не се одржуваше настава. Српскиот претседател Александар Вучиќ во парламентот на Србија рече дека...

Во Косово ситуацијата се вжештува, Србија прогласи борбена готовност

По серијата апсења на северот на Косово, чија цел се и Срби и Албанци, српскиот претседател порача дека станува збор за акција на косовската полиција насочена кон Србите и свика итна седница на српскиот Совет за национална безбедност. За време на акцијата уапсени се неколкумина полициски службеници и неколку граѓани осомничени за вмешаност во шверцување, а петмина полицајци се повредени. Меѓународните...

Вучиќ апелираше до Србите од Косово да избегнат конфронтација

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ порача Србите на Косово да дадат се од себе, за да спречат конфронтација и сите заедно по мирен пат и со дозволени политички средства да се борат за своите интереси, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Оваа изјава на Вучиќ следува откако Косово го зголеми данокот за увоз на српски производи од 10 на 100...

Вучиќ на Косово: Србија сака и ќе направи се да го зачува мирот

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска им порача на Србите на Косово дека мораат да останат и да опстанат на своите живеалишта на Косово, а дека за тоа ќе има понатамошна и поголема помош од државата. – Србите мора да останат и да опстанат на своите огништа на Косово и Метохија. Не смееме да бидеме помалку на земјата на која од...

Во Митровица е убиен Оливер Ивановиќ, еден од лидерите на косовските Срби

Лидерот на иницијативата „Србија, демократија, правда“, Оливер Ивановиќ утрово е убиен од огнено оружје во Северна Митровица, на Косово. Ивановиќ им подлегнал на повредите откако утрово околу 8.15 часот во него било пукано од огнено оружје пред неговата канцеларија во Северна Митровица, потврдил неговиот адвокат Небојша Влајиќ за „Радио Слободна Европа“. - За жал, лекарите во болницата во Митровица во 9.30...

Заев: Србија е земјата со која односите најмногу ни напреднаа во последните пет години

Перцепцијата на граѓаните во Република Македонија е дека Србија е на прво место од соседите со кои најмногу се подобрени односите во последните пет години, сосед со кој граѓаните имаат најдобри лични искуства, сосед чија историја и култура најдобро ги познаваат, сосед за кој се има најдобро мислење, како и сосед со кој би сакале најблиски односи, рекол македонскиот...

Косово изгласа нова влада

Со 62 гласа „за“, во парламентот на Косово беше изгласана нова влада, предводена од лидерот на Алијансата за иднина на Косово, Рамуш Харадинај. Владата ја поддржаа партијата на Харадинај, Демократската партија на Кадри Весели, Иницијативата за Косово на Фатмир Лимај, Алијансата за Ново Косово на Беџет Пацоли, пратеничката група на Србите и онаа на немнозинските етнички заедници. Пред гласањето салата...

Уапсени двајца Срби во Грција за кражба на луксузни возила

Грчката полиција уапсила двајца државјани на Србија осомничени за кражба на неколку луксузни автомобили на Халкидики. Уапсени се 24-годишна девојка и 33-годишно момче за кои се наведува дека биле јадрото на групата која секојпат крадела автомобили во различен состав. Украдените возила биле криени во куќа која привремено ја изнајмиле на Халкидики. Во соопштението на полицијата се наведува дека осомничените од 13 јули...

Вулин до косовските Срби: Секој договор со Албанците е против интересите на српскиот народ

Министерот за труд и боречки прашања Александар Вулин денеска изјави дека српската влада „очекува секој Србин на Косово“ на вонредните парламентарните избори на 11 јуни да ја поддржи Српската листа и порача дека „секој кој пред или после прави договори и компромиси со претставниците на Албанците работи против интересите на српскиот народ и за тоа ќе „сноси одговорност“. „Гласот за...

Српскиот патријарх г.г. Иринеј ги нарече Македонци во областа Гора „одродени Срби“

Патријархот на СПЦ, г.г. Иринеј, етничките Македонци во областа Гора ги нарече „одродени Срби“. Поглаварот на СПЦ, таквата квалификација ја дал во опширно интервју за телевизиски канал на СПЦ, „Храм“, на што реагираше македонското друштво „Илинден“ од Тирана. - Искажаното од страна на патријархот Иринеј, го сметаме за скандалозен став. Тој тврди дека Горанците биле Срби, кои го зборувале најчистиот српски...

Албански демонстранти спречија Срби да стигнат до црква во Косово

Албански демонстранти го блокираа патот кон остатоците од манастирот посветен на успението на Пресвета Богородица, а за каде беше најавена богослужба за христијанското население во тој дел од Косово. Полицијата се судри со група од неколку стотини Албанци, кои го блокираа патот по кој 150 раселени Срби се упатија на литургија до местото Мушутиште кај Сува Река. Повредени беа неколку лица,...

Отворена постапка против три лица за убиството на 26-годишен охриѓанец

Основното јавно обвинителство – Охрид отвори постапка против три лица, осомничени за вчерашниот настан во кој животот го загуби 26-годишен жител на Охрид. За трите лица, државјани на Србија, од надлежен обвинител е побарано одредување мерка притвор. Судија на претходна постапка за трите лица определи притвор во времетраење од 30 дена. Еден од осомничените се гони за кривично дело убиство од...

Притворени тројцата Срби што учествуваа во тепачката во Охрид

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 29-годишниот Б.У. од Краљево, Србија, поради основан сомнеж дека извршил убиство. Во пријавата, поради постоење основани сомневања дека му помогнале, опфатени се и М.П. (26) и Ѓ.П. (25), исто така од српскиот град Краљево. На тројцата пријавени одредена им е мерка притвор во траење од 30 дена. Според досегашната истрага, на 1 јануари годинава, околу 2 часот, во...

За речиси една година повеќе од 8.000 македонски државјани побарале азил во Германија

За период од 11 месеци годинава, 8.197 македонски државјани побарале азил во Германија. Како што соопшти германското министерство за внатрешни работи, Македонија е во групата на земји од каде и натаму доаѓаат најголем број политички азиланти. Главната причина е финансискиот мотив, но, според германските закони, на секој возрасен барател, покрај обезбеден престој, храна, медицинска грижа, облека и образование за децата,...

Продолжуваат блокадите во Скопје, сообраќајот и денеска се одвива отежнато

Приватните автобуски превозници „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ втор ден по ред протестираат со блокади на повеќе важни сообраќајни точки во Скопје. Нивните автобуси останаа на улица и во текот...