fbpx

Акција за мерење на крвен притисок и гликемија утре во Градски парк

Акцијата, по повод 19 Мај, Светскиот ден на семејниот лекар, ќе се одржи во Градскиот парк во Скопје, во периодот од 11 до 14 часот

-

Специјалистите по семејна медицина утре ќе одржат акција наменета за граѓаните за мерење на крвен притисок, гликемија, пикфлоуметрија и давање на совети за здрави животни навики, соопшти Здружението на лекари по општа медицина – семејна медицина (ЗЛОМ СМ).

Акцијата ќе се одржи во Градскиот парк во Скопје во периодот од 11 до 14 часот. Настанот се одржува по повод 19 Мај, Светскиот ден на семејниот лекар.

Овогодишното мото на Светската организација на семејни лекари е „Здрава планета, здрави луѓе“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Портокаловата фаза ги препоти граѓаните

Летото во државава започнува со прогласена портокалова фаза, температури над 30 степени Целзиусови и топла воздушна маса од југ која предизвикува сончево и натпросечно топло време за овој период...