fbpx

Повик до Германија да го забрза признавањето на квалификациите на странските лекари

Бројот на лекари во Германија без германско државјанство достигна ново високо ниво - нешто помалку од 64.000 доктори од странство работеле во државата на крајот на минатата година. Сепак, сè уште има голема побарувачка за лекари во многу региони во земјата

-

На лекарите од странство кои сакаат да работат во Германија треба побрзо да им се признаат квалификациите, соопшти Германското лекарско здружение, пренесе германската новинска агенција ДПА.

„Несомнено постои веројатност за долго чекање или одложување поради сложените процедури за препознавање на квалификациите“, изјави Елен Лундерсхаузен, потпретседател на здружението.

Според здружението, бројот на лекари во Германија без германско државјанство достигна ново високо ниво – нешто помалку од 64.000 доктори од странство работеле во државата на крајот на минатата година. Сепак, сè уште има голема побарувачка за лекари во многу региони во земјата.

Лундерсхаузен изјавила за дпа дека соработката меѓу властите потребна за странски лекар да почне да работи во Германија „сигурно може да се подобри“.

Сепак, главниот проблем е неопходноста од индивидуална проверка на еквивалентноста на медицинските студии спроведени во земјата на потекло на лекарот.

„Постапките за признавање траат долго ако документите не се целосни или кадровските ресурси на властите не дозволуваат брза проверка. Заостануваат нивоата на персонал кај властите“, рече таа.

Постои заедничко тело за проценка со седиште во Бон специјално за оваа намена, но неговата директорка, Карола Дорфлер, исто така признала дека проценката на еквивалентноста може да потрае „шест месеци, осум месеци или, во неколку случаи, и до една година“.

„Неодамнешното зголемување на бројот на апликанти особено од Турција и Украина доведе до заостанување“, изјавила таа.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Портокаловата фаза ги препоти граѓаните

Летото во државава започнува со прогласена портокалова фаза, температури над 30 степени Целзиусови и топла воздушна маса од југ која предизвикува сончево и натпросечно топло време за овој период...