fbpx

За 71 отсто зголемен бројот на заразени со сифилис, заушки, салмонела, маларија…

Лани во Македонија биле пријавени вкупно 12.958 заболени од акутни заразни заболувања, а претходната година, оваа бројка била 7.567. Ова претставува зголемување за 71,2...

Не е точно дека во Резолуцијата за геноцид во Сребреница, Србите се прогласени за „геноциден народ“

Резолуцијата го осудува негирањето на геноцидот и величењето на воените злосторници. Со Резолуцијата се предлага 11 јули да биде прогласен за Меѓународен ден на...

Израел ја контролира целата копнена граница на Газа по преземањето на коридорот Филаделфи

На телевизиски брифинг во средата, главниот воен портпарол на Израел, Даниел Хагари, рече дека израелските сили добиле „оперативна“ контрола над коридорот Филаделфи. „Филаделфи“ е...

Кривична пријава против охриѓанец и бугарска државјанка, мамеле повозрасни граѓани дека нивни блиски имале сообраќајка

Секторот за внатрешни работи Охрид (СВР Охрид) поднел кривична пријава против 58-годишната Е.И.В. од Република Бугарија и 41-годишниот А.Т. од Охрид поради постоење основи...

Украина бара дозвола за користење на западно оружје за цели во Русија

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на НАТО ќе се состанат во четврток во Прага поради зголемените повици до водечките сојузници да ги укинат...

(ГАЛЕРИЈА) „Стив Наумов“ е како џунгла, домот го губи некогашниот сјај

Џбунови, трње и обрасната трева, на места висока и до еден метар, го грди комплексот на студентскиот дом „Стив Наумов“ во скопската општина Гази...

Пред да влезат во холот в сабота, матурантите ќе ги исклучуваат телефоните и ќе ги оставаат на страна

Во тек се подготовките за претстојното полагање на државната матура кое треба да се случи в сабота, на 1 јуни. Вработени во Државниот испитен...

Мета факт: Четири месеци МОН не ги објавува листите за стипендии за втор и трет циклус

Изјавата на надлежните во МОН дека резултатите ќе бидат објавени минатата недела, е неточна. Министерството за образование и наука не ги објавува резултатите од...

Ученици од Прилеп направија чоколадо со пробиотици, со изумот ќе одат на eвропско првенство

Тим ученици од прилепското училиште „Ѓорче Петров“ направиле чоколадо со пробиотик кое го произвеле со едноставна рецептура. Тие со нивната идеја победиле на последниот...

Излезе трејлер за Assassin’s Creed Shadows, првата игра од познатиот серијал со дејство во феудална Јапонија

По години чекање од фановите на серијалот Assassin's Creed, Ubisoft конечно ја најави најновата игра во серијалот - Assassin's Creed Shadows. Нејзиното дејство се...

Пред матурантите од СОС Детско село се отвора нова животна страница

Христина, Мартина и Ибраим се дел од седумте матуранти во СОС Детско село оваа година. Овие луѓе, освен што слават матура, слават и многу...

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Најнови

За 71 отсто зголемен бројот на заразени со сифилис, заушки, салмонела, маларија…

Лани во Македонија биле пријавени вкупно 12.958 заболени од акутни заразни заболувања, а претходната година, оваа бројка била 7.567. Ова претставува зголемување за 71,2 отсто, наведено е во последниот извештај за...

(ГАЛЕРИЈА) „Стив Наумов“ е како џунгла, домот го губи некогашниот сјај

Џбунови, трње и обрасната трева, на места висока и до еден метар, го грди комплексот на студентскиот дом „Стив Наумов“ во скопската општина Гази Баба. Некогаш добро одржуваната и живописна студентска...

Не е точно дека во Резолуцијата за геноцид во Сребреница, Србите се прогласени за „геноциден народ“

Резолуцијата го осудува негирањето на геноцидот и величењето на воените злосторници. Со Резолуцијата се предлага 11 јули да биде прогласен за Меѓународен ден на сеќавање на жртвите од геноцидот во Сребреница....

Израел ја контролира целата копнена граница на Газа по преземањето на коридорот Филаделфи

На телевизиски брифинг во средата, главниот воен портпарол на Израел, Даниел Хагари, рече дека израелските сили добиле „оперативна“ контрола над коридорот Филаделфи. „Филаделфи“ е кодното име која израелската војска го користи...

Кривична пријава против охриѓанец и бугарска државјанка, мамеле повозрасни граѓани дека нивни блиски имале сообраќајка

Секторот за внатрешни работи Охрид (СВР Охрид) поднел кривична пријава против 58-годишната Е.И.В. од Република Бугарија и 41-годишниот А.Т. од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“. Како...

Украина бара дозвола за користење на западно оружје за цели во Русија

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на НАТО ќе се состанат во четврток во Прага поради зголемените повици до водечките сојузници да ги укинат рестрикциите што го спречуваат Кијив да користи...

Пред да влезат во холот в сабота, матурантите ќе ги исклучуваат телефоните и ќе ги оставаат на страна

Во тек се подготовките за претстојното полагање на државната матура кое треба да се случи в сабота, на 1 јуни. Вработени во Државниот испитен центар (ДИЦ) во моментов ги пакуваат веќе...

Мета факт: Четири месеци МОН не ги објавува листите за стипендии за втор и трет циклус

Изјавата на надлежните во МОН дека резултатите ќе бидат објавени минатата недела, е неточна. Министерството за образование и наука не ги објавува резултатите од конкурсите за стипендија за студентите на втор...

Колапсот на Клинички ја прегоре Градска болница: 150 итни пациенти оперирани за 10 дена

Полни корпи со чаршави, кебиња и перници во ходникот на приземјето на Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, попозната како „стара Градска болница“, сведочат за напливот на итни пациенти што...

Мета факт: Четири месеци МОН не ги објавува листите за стипендии за втор и трет циклус

Изјавата на надлежните во МОН дека резултатите ќе бидат објавени минатата недела, е неточна. Министерството за образование и наука не ги објавува резултатите од...

Мета факт: Го нема ветениот нов електронски дневник, наставниците го користат стариот

Одговорните во Министерството за образование и наука (МОН) најавија дека од минатиот септември, односно од учебната 2023/2024 година, ќе биде пуштен во употреба нов...

Мета факт: Четири месеци МОН не ги објавува листите за стипендии за втор и трет циклус

Изјавата на надлежните во МОН дека резултатите ќе бидат...

Шпекулативна објава поттикнува меѓуетничка нетрпеливост

Информациите кои ги споделуваат медиумите, а кои се однесуваат...

Пратеници лани добивале и по 1.000 евра месечно за патни трошоци [инфографик]

И по 1.000 евра месечно добивале пратеници од актуелниот пратенички состав за патни трошоци до своето место на живеење. Само минатата година, за патни трошоци...

(ИНФОГРАФИК) Мал одѕив на претседателските избори во општините со мнозинство албански гласачи

Големи разлики се гледаат во одѕивот на граѓаните во некои општини на парламентарните и претседателските избори денеска. Во Изборната едница 6, но и во другите...

Органите во состав на министерствата го рушат просекот на (не)транспарентност

Органите во состав се помалку транспарентни од самата Влада и министерствата, а тоа влијае за намалување на процентот на севкупното ниво на транспарентност во РСМ....