Трамп: Тоа со Манафорт било пред многу години, зошто Хилари не е во фокусот?


       
Вашингтон, 30 октомври, 2017 - 19:05 (META) 

Претседателот на САД, Доналд Трамп, по повод обвинувањата против поранешниот шеф на неговата кампања, на „Твитер“ порача дека фокусот би требало да биде на Хилари Клинтон.

Трамп повторно ја употреби конструкцијата „нечесната Хилари“.

„Извинете, но ова било пред многу години, пред Пол Манафорт да стане дел од кампањата на Трамп. Зошто нечесната Хилари и демократите не се во фокусот“, праша Трамп.

Поранешниот шеф на неговата кампања, Манафорт, е обвинет за заговор против САД, проневера, перење пари, лажно сведочење и повеќе други дела затоа што заедно со неговиот соработник, Рик Гејтс, заработил милиони долари работејќи за украинскиот претседател Виктор Јанукович, а приходите не ги пријавил.