This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Sat Dec 15 20:49:42 2018 / +0000 GMT

Трамп го разреши Тилерсон, нов државен секретар е шефот на ЦИА, Мајк Помпео
Актуелниот директор на aмериканската разузнавачка служба ЦИА, Мајк Помпео, ќе биде нов државен секретар на САД и ќе го замени Рекс Тилерсон.

Ова го објави американскиот претседател Доналд Трамп на социјалната мрежа „Твитер“ и додаде дека Помпео извонредно ќе ја врши работата. Тој истовремено му се заблагодари на Тилерсон.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/973540316656623616

Американскиот претседател за нова директорка на ЦИА ја назначи досегашната заменичка на Помпео, Џина Хаспел.

Двете назначувања мора да добијат и потврда во Сенатот на САД.

Post date: 2018-03-13 15:24:05
Post date GMT: 2018-03-13 14:24:05
Post modified date: 2018-03-13 15:24:05
Post modified date GMT: 2018-03-13 14:24:05

Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. MS Word saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com