Арнаудов: Неправедно притворените се чесни луѓе и јунаци


Скопје, 16 декември, 2017 - 17:50 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ и денеска протестираше поради притворањето на лицата обвинети за насилствата во Собранието од 27 април годинава, На протестот, кој денеска се одржа пред затворот Шутка се обратија Ламбе Арнаудов, Никола Србов и Влатко Ѓорчев.

Арнаудов рече дека луѓето кои доаѓаат на протест се храбри луѓе и оти вистина e дека храбрите пократко живеат, но ти оние кои не се храбри воопшто не живеат. Тој се обрати и до притворените во истражниот затвор во Шутка, порачувајќи им дека се чесни луѓе и јунаци.

-Вие браќа и сестри јунаци, кои ние овде ве чувствуваме како наши сострадалници, вие денеска ја играте вашата улога во најголемиот отворен амфитеатар кој го направила човечката цивилизација, што се вика Македонија, изјави Арнаудов.

Србов пак рече дека лицата чии усти биле полни со демократија денес истата ја уриваат, а се кршат и сите ратификувани повелби за правата на човекот.

Тој истакна дека оваа борба ќе биде долга и мачна, но дека мора да се издржи. Тој кажа дека прво треба да се ослободат неправедно притворените, а потоа и да се ослободи државата од владеењето на Заев.

Пратеникот Влатко Ѓорчев рече дека секојдневно се намалува бројот на лицата кои ги поддржуваат оние што го вршат овој политички прогон.

– Оние кои ја поддржуваа Шарената револуција секој ден се оградуваат од неа на Фејсбук, оние кои што пишуваа пишува секој месец по 3-4 или 10 колумни секој месец се погласно пишуваат против оваа актуелна Влада. И најголемите нивни поддржувачи ден по ден, месец по месец, тема по тема стануваат се покритични кон оние кои што ги затвораат оние што се внатре тука – изјави Ѓорчев, притоа порачувајќи им притворените дека ќе дојде слободата и оти повторно ќе ги видат своите најблиски.


ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред затворот во Шуто Оризари попладнево


Скопје, 10 декември, 2017 - 10:16 (META) 

ВМРО ДПМНЕ денеска ќе организира протест во 16 часот пред Истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари, каде се притворени шестмина нивни пратеници, како и неколкумина нивни поддржувачи. Тие се под истрага на Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција поради насилствата во Собранието на 27 април годинава и се товарат за тероризам.

„Заев и неговата хунта со тоталитаристички методи се пресметуваат со сите оние кои вистински ја сакаат Македонија. Ги злоупотребуваат институциите и неправедно ги затвараат сите оние кои не се согласуваат со политиките на хунтата. Глумци, режисери, уметници и архитекти се притвараат за измислен тероризам само затоа што јавно говореа за распродавањето на националните интереси и за штетните државни политики кои во изминатиот период ги спроведува Заев и неговите послушници“, порачува ВМРО-ДПМНЕ.