Заев: Нацрт-спогодбата со Грција содржи само технички аспекти, за деталите ќе разговараме


Скопје, 20 март, 2018 - 16:21 (META) 

Премиерот Зоран Заев, за посетата на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас изјави дека ваквите билатерални средби може да бидат само од помош на преговарачкиот процес кој се води под водство на ОН со Метју Нимиц.

Тој додаде дека средбата е возвратна на посетата на нашиот министер Никола Димитров кој ја направи летово во Солун.

– Оваа средба е важна затоа што имаме слетување на нашиот аеродром од страна на министерот за надворешни работи на Грција. Тоа за мене е и мерка на градење на доверба. Тоа е исчекор за пријателството кое го создаваме. Знам дека ќе има и работна вечера заедно со министерот и тимовите на двете страни, ќе има билатерални состаноци и на работни групи во МНР, но ќе има состанок со мене и со други високи политички претставници во државата – одговори Заев на новинарско прашање.

Премиерот додаде дека формулациите за името, употребата, широчината, идентитетските прашања, кодовите се уште се на маса за преговори и тие се оставени како празни полиња, како што се оставени и од грчка страна.

– Деталите нема да ги кажам заради тоа што, деталите се од технички аспект на организирање на структура на меѓународен договор. Знаете дека нема ништо ново од последната средба од Виена, односно нема помрднување во позициите, а согласно тоа, не може да биде ништо ставено во какви било документи кои се на маса за разгледување – додаде Заев.

Тој објасни дека во однос на името „Горна Македонија“ со Грција немаат зборувано за која точно географска одредница се работи.

– Немаме разговарано за конкретно име ниту од наша ниту од нивна страна – додаде Заев.


Руско МНР: Балканските држави не треба да се тераат да брзаат кон ЕУ


Москва, 15 февруари, 2018 - 17:02 (META) 

Принципиелен став на Русија е дека најкомлицираните проблеми во регионот мора да ги решат самите балкански држави независно, без да се тераат да брзаат и да се ограничуваат само на формалните критеруми, или со други зборови – без никакво надворешно мешање.

„Ова се однесува на прашањата за границите, темата со именувањето на Македонија, и особено ситуацијата со Косово“, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова на денешната редовна прес-конференција, зборувајќи за Стратегијата на ЕК за Западен Балкан.

Захарова истакна дека Стартегијата на ЕК за Западен Балкан ја потврдува геополитичката цел на Унијата за понатамошно проширување и зајакување на нејзината улога во овој важен европски регион.

– Ние повеќе пати истакнавме дека Русија не се спротивставува на европската интеграција на Балканот, сè додека потенцијалните членки на ЕУ не мора да избираат помеѓу ЕУ и Русија – рече Захарова.


Каменос не верува дека проблемот со името ќе се реши до Самитот на НАТО


Атина, 29 јануари, 2018 - 19:06 (META) 

Лидерот на Независни Грци и актуелен министер за одбрана, Панос Каменос не верува дека до Самитот на НАТО ќе се исполнат сите предуслови за решение на проблемот со името, јавува Македонската информативна агенција (МИА).

Според него, преговорите ќе траат долго и потребно е да се направат уставни промени поради „иредентистичките позиции“. Неговата партија не отстапува од позицијата, во името да не биде вклучен терминот Македонија.

– Не верувам дека до Самитот на НАТО ќе биде направен толку голем напредок во преговорите, дека ќе биде завршена уставната промена, како дел од предусловите што ги поставува грчката влада за поранешната југословенска република. Сметам дека ако скопјаните навистина сакаат решение, ќе треба да го направат она што го направи Англија за нејзиниот влез во Европската унија. Ќе ве потсетам дека за Англија да влезе во ЕЕЗ, го смени името по барање на Де Гол, од Велика Британија во Обединето Кралство – рече Каменос.

Тој ги отфрлил сценаријата за напуштање на владината коалиција и истакна дека со СИРИЗА ќе го завршат четиригодишниот мандат даден од граѓаните.


Османи: Постои консензус терминот Македонија да се најде во можното решение за спорот за името


Скопје, 10 јануари, 2018 - 22:40 (META) 

Постои консензус, терминот Македонија да го има во која било варијанта во решавање на спорот за името, Грција го прифаќа тоа, но се уште не треба да влегуваме во таа расправа, рече вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи во вечерашното гостување на телевизија „24“, по неговото враќање од Атина и средбите со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас и со заменик-министерот за надворешни работи задолжен за европски прашања и меѓународни економски односи на Грција, Јоргос Катругалос.

Тој додаде дека се разговарало за можни варијанти за името, но како што кажа „нема да се помогне на процесот, ако јавно се лицитира со нив, бидејќи се уште не се созреани“.

– Некои од предлозите треба да бидат доволно созреани, за да можат да го издржат притисокот на јавноста. Не можам да навлегувам во детали, бидејќи нема да помогнам на процесот. Се обидуваме да најдеме прифатливо решение кое не мора да удира на најчувствителните вредности на двете држави – изјави Османи.

Тој додаде дека решавањето на проблемот е комплексен процес, но ја гледа волјата на двете влади да ги надминат притисоците на дневна политичка основа и да најдат решение.

– Се обидуваме да ги разглобиме сите аспекти на прашањето. Ова прашање има рационално јадро, но врз него се наталожени многу емоционални слоеви со текот на годините, кои треба да се тргнат – додаде Османи.

Според него, многу е важно да се искористи моментот за решавање на овој спор, за државата да влезе во НАТО, бидејќи како што кажа, е важно поради безбедносни причини.


Османи – Коѕиас: Имаме историска шанса да го решиме спорот за името, да не ја пропуштиме


Атина, 9 јануари, 2018 - 14:53 (META) 

Оваа, 2018 година, претставува историска шанса за надминување на недоразбирањето околу употребата на иметот на нашата земја, истакнал вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи на денешните средби со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас и со заменик-министерот за надворешни работи задолжен за европски прашања и меѓународни економски односи на Грција, Јоргос Катругалос во Атина.

– Како политичари кои ја добиле довербата да ги предводат своите граѓани, имаме обврска да покажеме зрелост и сериозност и да не ја пропуштиме оваа шанса – истакнал Османи, стои во соопштението за средбите од неговиот кабинет.

Тој додал дека во Македонија постои „јасно изразен оптимизам за затворање на ова прашања“ и изразил надеж дека заедно со „позитивните сигнали кои доаѓаат и од страна на Грција, ова прашање конечно ќе биде надминато“.

На средбите биле отворени и темите за меѓусебната соработка, унапредување на комуникацијата, како и останатите мерки за градење доверба меѓу двете земји.

– Имаме исклучителен напредок во комуникацијата меѓу двете земји, што води кон очигледно зголемување на довербата меѓу државите, но и севкупно, зголемување на довербата меѓу двете општества – истакнал Османи, додавајќи дека само преку создавањето искрена атмосфера на доверба може да се надминат отворени прашања.

Вицепремиерот за европски прашања, во тој контекст посочил дека во наредниот период очекува засилување на мерките за градење доверба во сите области, односно во економијата, културата, образованието, екологијата, меѓуграничната соработка, енергетиката, транспортот со што граѓаните ќе можат и директно да ги почувствуваат бенефитите од оваа соработка.


Заев не размислува за предвремени избори, туку за реформите и за спорот за името


Скопје, 17 октомври, 2017 - 13:06 (META) 

Не размислувам за предвремени парламентарни избори бидејќи сè уште се во тек локалните, а наш приоритет е тие да завршат комплетно регуларно и веродостојно, како и во првиот круг оти само тогаш Македонија победува, изјави премиерот Зоран Заев на денешната заедничка прес-конференција со претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ.

Заев рече дека на резултатите од изборите гледа како на поддршка за работа, а не за повторни избори.

– Резултатите од локалните избори ми даваат дополнителна храброст за носење одлуки, вклучувајќи го и решавањето на спорот за името. Македонија има сериозни одлуки пред себе и треба да ги носи на еден транспарентен и инклузивен начин, меѓу другото и одлуките за проблемот што Грција ги има со нашето уставно име – рече Заев.

Во врска со спорот за името, тој потсети дека го повикал посредникот во разговорите, Метју Нимиц, уште во ноември, по изборите, да излезе со нови предлози, идеи и со можни решенија.

– Би ја повикал опозицијата да учествува во ова прашање, но во функција на наоѓање решение, а не на негово одложување, затоа што навистина сакаме Македонија да стане 30. членка на НАТО и затоа што е значајно за одлуките што ЕУ ќе ги носи напролет. Сите знаеме дека мораме да направиме нешто со овој сензитивен проблем наметнат од грчка страна – рече Заев.

Тој, во овој контекст, додаде дека е охрабрен од подобрувањето на односите со Атина во периодот по формирањето на Владата.

– Градењето на пријателството со Грција што го имавме сите овие месеци наназад дополнително мене лично и другите министри во Владата нè охрабрува за решавање на овој проблем, притоа внимавајќи на нашата поставеност во поглед на наоѓањето решение. Сигурен сум дека по изборите ќе има попрецизни и поконкретни стратегии и правци, но сигурен сум и дека ќе се разговара за решавање на овој проблем – подвлече Заев.


МПЦ-ОА: Договорот со Бугарија може да помогне во решавањето на црковните прашања


Скопје, 25 септември, 2017 - 17:36 (META) 

Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија, покрај регулирањето на општествената сфера, можат да помогнат и во решавањето на отворените црковни прашања, се вели во соопштението на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) по денешната седница на Светиот архиерејски синод.

„Во оваа јубилејна година за МПЦ – ОА, владите на Република Македонија и на Република Бугарија објавија акт за пријателство, добрососедство и за соработка, чин во кој може да се препознае модел за решавање на отворените прашања од минатото за да се гради иднината меѓу братските соседни народи во рамките на евро-интеграциските процеси. Ваквите договори, покрај регулирањето во општествената сфера, можат да помогнат и во решавањето на отворените црковни прашања и да остварат своја конструктивна рефлексија во градењето на релациите меѓу црковните структури во регионот“, стои во соопштенито на МПЦ.

По полувековен опстој на автокефалниот статус на МПЦ-ОА, се додава во соопштението, Синодот ја изразува својата надеж дека „се ближи времето кога Сеправославната црковна полнота ќе ја препознае и прифати македонската црковна реалност, олицетворена во автокефалната МПЦ – ОА“.

Инаку, на 30 септември и на 1 октомври, на денот на празникот Собор на сите македонски светители, во Охрид ќе се одржи централната прослава на 50 години од возобновувањето на автокефалноста на МПЦ – ОА. Синодот, во соопштението, ги повикува народот, свештенството и монаштвото да земат учество во прославата.


Заев – Коѕиас: Ако Македонија се придвижи напред, тоа ќе биде добро за целиот регион


Скопје, 31 август, 2017 - 16:43 (META) 

Само позитивен пристап во решавањето на отворените прашања меѓу државите, со меѓусебно почитување и разбирање, е иднината на регионот, истакнал премиерот Зоран Заев на средбата со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, кој денеска е во посета на Македонија.

На сребата, која, како што соопштија од владината прес-служба, поминала во пријатна и во конструктивна атмосфера, Заев и Коѕиас се заложиле за „продлабочување на довербата помеѓу двете држави, низ принципиелни односи и меѓусебна грижа за интересите на двете држави и на народите во нив“.

Заев нагласил дека новата Влада е фокусирана на развивање добрососедски односи, на европските вредности што се имплементираат низ реформскиот план „3-6-9“, како и на активности важни за членството во НАТО, како што е зголемување на буџетот на Армијата.

– Ако Република Македонија се придвижи напред, тоа ќе биде добро и за целиот регион – рекол Заев.

Коѕиас на средбата истакнал дека Грција е отворена за ефикасно затворање на проблемите, дека сака стабилност во регинот и дека во Македонија гледа добар сосед.

– Ве поддржуваме во евро-атлантските аспирации. Сакаме стабилност во регионот и во вас гледаме добар сосед. Ние припаѓаме на мирољубиви држави. Република Грција нема геополитички и геостратешки интереси кон вашата земја. Отворени сме за ефикасно затворање на проблемите, кои некогаш може да значат и недоразбирања, преку респектирање на интересите на двете држави – рекол Коѕиас, кој, како чин на добра волја за продлабочување на соработката меѓу двете земји, понудил размена на искуства и на експертизи во реформскиот процес во нашата држава, важен за ЕУ и за НАТО.


Османи ќе му го претстави планот „3-6-9“ на Коѕиас


Скопје, 30 август, 2017 - 20:44 (META) 

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, утре ќе биде во официјална посета на Македонија на покана на министерот за надворешни работи, Никола Димитров.

Од МНР велат дека посетата на Коѕиас е продолжение на дијалогот помеѓу двајцата министри, во рамки на кој се опфатени перспективите на билатералната соработка помеѓу двете земји, како и други прашања од заемен интерес.

Димитров денеска не сакаше да прецизира за што конкретно ќе се разговара на утрешната средба со неговиот грчки колега, додавајќи дека е некоректно да се каже дека ќе зборуваат само за мерките за доверба, имајќи предвид дека довербата е клучна за добрите односи. Димитров ќе го пречека Коѕиас во 10.20 часот, во фоајето на зградата на МНР.

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, исто така ќе се сретне со Коѕиас, во просториите на Секретаријатот за европски прашања, утре во 14.40 часот.

На средбата, како што информираат од Секертаријатот, ќе се разговара за односите помеѓу двете земји, особено за новите можности за унапредување на билатералните односи кои се отвораат во согласност со новата позитивна клима во регионот.

„Вицепремиерот Османи, на министерот Коѕиас ќе му го претстави планот „3-6-9“, процесот на неговата имплементација, како дел од обврските со кои Македонија ја враќа европската агенда како врвен приоритет. Тема на средбата ќе биде и продолжувањето на успешната соработка во искористувањето на ИПА-фондовите наменети за прекугранична соработка, како успешен модел кој треба да претставува пример за изградба на мерки на доверба помеѓу две соседни држави“, се вели во соопштението на Секретаријатот.


Османи побарал од Рот вклучување на Берлин во решавањето на спорот за името


Берлин, 16 август, 2017 - 16:43 (META) 

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи денеска на државниот секретар на Mинистерството за надворешни работи на Германија за европски прашања, Михаел Рот му ја пренел иницијативата на македонската Влада за стратешко партнерство меѓу Германија и Македонија и побарал вклучување на Берлин во решавањето на спорот за името.

Османи на средбата со Рот, стои во соопштението од неговиот кабинет, го истакнал затворањето на „две од трите клучни политички прашања кои претставуваа пречка за нашите европски интеграции – потпишувањето на договорот за добрососедство со Бугарија и предлог-законот за употреба на јазициите“, за кои како што рекол постои политичка волја да биде донесени во Парламентот, посочувајќи дека земјава сега останува соочена со спорот за името со Грција.

„Ви ја пренесуваме иницијативата на нашата Влада за создавање на стратешко партнерство меѓу Република Германија и Република Македонија, со што вашата поддршка би добила и формална суштина… Отстранувајќи ги останатите пречки на патот на нашите европски и евро-атлантски интеграции, Македонија останува соочена со спорот околу името на нашата земја со Грција, за чие решавање, како Влада но и како држава ни е потребна помош. Затоа сакам отворено да побарам вклучување на Германија во решавањето на овој спор, ако една од највлијателните земји членки на Европската Унија и НАТО“, истакнал Османи на средбата.

Вицепремиерот на средбата на Рот му ја преставил новата политичка состојба и му ја презентирал имплементацијата на планот „3-6-9“, повторувајќи ја посветеноста на Владата за целосно спроведување на сите потребни реформски приоритети.

Рот на својот официјален профил на Твитер напиша дека Германија ја поддржува регионалната соработка и зајакнувањето на владеењето на правото.

„Драго ми е што се сретнав со вицепремиерот на ПЈР Македонија, Бујар Османи. Ние силно го поддржуваме натамошниот прогрес во регионалната соработка и зајакнувањето на владеењето на правото“, твитна Рот.

Османи е во работна посета на Германија, а средбата со државниот секретар за европски прашања на германското МНР е централна во неговата агенда, на која, како што информираат од неговиот кабинет, се предвидени средби со високи државни претставници и влијателни претставници на невладини организации и тинк-тенкови од Германија.