Постои консензус, терминот Македонија да го има во која било варијанта во решавање на спорот за името, Грција го прифаќа тоа, но се уште не треба да влегуваме во таа расправа, рече вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи во вечерашното гостување на телевизија „24“, по неговото враќање од Атина и средбите со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас и со заменик-министерот за надворешни работи задолжен за европски прашања и меѓународни економски односи на Грција, Јоргос Катругалос.

Тој додаде дека се разговарало за можни варијанти за името, но како што кажа „нема да се помогне на процесот, ако јавно се лицитира со нив, бидејќи се уште не се созреани“.

– Некои од предлозите треба да бидат доволно созреани, за да можат да го издржат притисокот на јавноста. Не можам да навлегувам во детали, бидејќи нема да помогнам на процесот. Се обидуваме да најдеме прифатливо решение кое не мора да удира на најчувствителните вредности на двете држави – изјави Османи.

Тој додаде дека решавањето на проблемот е комплексен процес, но ја гледа волјата на двете влади да ги надминат притисоците на дневна политичка основа и да најдат решение.

– Се обидуваме да ги разглобиме сите аспекти на прашањето. Ова прашање има рационално јадро, но врз него се наталожени многу емоционални слоеви со текот на годините, кои треба да се тргнат – додаде Османи.

Според него, многу е важно да се искористи моментот за решавање на овој спор, за државата да влезе во НАТО, бидејќи како што кажа, е важно поради безбедносни причини.