18-годишник нападна полициски службеник од Охрид


Охрид, 29 декември, 2016 - 14:25 (META) 

Полициски службеник од полициската станица во Охрид вчера попладне бил физички нападнат од 18-годишниот М.И.

Полициските службеници биле повикани во средното училиште ОЕМУЦ „Св.Наум Охридски“ поради нарушен јавен ред и мир.

При обид за утврдување на идентитет на лицето М.И., тој упатил закани кон едниот полициски службеник, а потоа и физички го нападнал, удирајќи го со глава.

Напаѓачот бил приведен и задржан во полициската станица во Охрид.


Полициски службеник измамил турски државјанин


Скопје, 20 ноември, 2016 - 13:46 (META) 

Единица за имотни деликти на СВР Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство Скопје гo предаде М.И.(44) од Скопје, поради основи на сомнение дека во својство на униформиран полициски службеник, вработен во полициска станица Бит Пазар, заедно со Н.А.(25) од Скопје, извршиле измама, а првопријавениот сторил и злоупотреба на службената положба и овластување за противправно да стекне имотна корист од 500 евра.

Имено, М.И. стапил во контакт со Н.А. и заедно го довеле во заблуда Т.Б.(25) од Турција, на кого со лажно прикажување на факти првопријавениот му зел 500 евра, со што се стекнал со противправна имотна корист од околу 30.750 денари.

Полицискиот службеник му ветил на турскиот државјанин дека преку негови луѓе ќе му помогне да му го најдат возилото, а за противуслуга побарал 500 евра.

Откако го договориле местото каде што требале да бидат исплатени парите, турскиот државјанин го пријавил случајот во полиција.


Тројца велешани нападнале полициски службеник


Охрид, 24 мај, 2015 - 11:21 (META) 

Секторот за внатрешни работи од Охрид поднесе кривична пријава против С.П. (24), И.П. (22) и И.С. (22), тројцата од охридското село Велмеј, кои ги товари за спречување службено лице во вршење службено дејство и за напад на службено лице при вршење работи од безбедноста.

На 19 мај, тројцата пријавени извршиле физички напад врз полициски службеник од полициската станица за безбедност во патниот сообраќај во Охрид.

При контрола на патничко моторно возило „опел вектра“ со охридски регистарски таблички, пријавениот С.П. одбил да ги покаже возачките документи по што, брзо и со видливо агресивно однесување, излегол од возилото.

Веднаш по него излегле и двајцата други пријавени, кои биле во автомобилот. Во истиот момент С.П. физички го нападнал полицискиот службеник, задавајќи му неколку удари со раце и со нозе по телото. Во нападот се вклучиле и двајцата пријавени кои на ист начин физички го нападнале полицискиот службеник.

Тројцата напаѓачи биле приведени и лишени од слобода и по брза постапка, предадени на Основното јавно обвинителство во Охрид.