Десет тенкисти на АРМ ќе се обучуваат во Бугарија следната година


Струмица, 24 ноември, 2017 - 10:12 (META) 

Министрите за одбрана на Македонија и на Бугарија, Радмила Шекеринска и Красимир Каракачанов, вчера, во рамките на заедничката седница на двете влади, во Струмица потпишаа аранжман за соработка за обука на војници и на подофицери – возачи и механичари на тенк Т-72, соопшти денеска Министерството за одбрана.

Според аранжманот, 10 припадници на Армијата на Република Македонија следната година ќе бидат обучени за возачи и за механичари на тенкот Т-72 во тренинг-центарот за специјалисти во Сливен, Бугарија.

„Потпишувањето на аранжманот, како и двата договори за соработка во областа на военото воздухопловство и на лабораториските анализи на специјални горива, потпишани за време на неодамнешната официјална посета на министерката Шекеринска на Бугарија, се пример за новата енергија во соработката помеѓу двете земји, која е во духот на европските и на евроатлантските вредности“, стои во соопштението на Министерството за одбрана.


Шекеринска на министерски состанок на земјите членки на НАТО во Брисел


Скопје, 8 ноември, 2017 - 16:50 (META) 

На покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, утре во седиштето на НАТО во Брисел ќе учествува на состанок на министрите за одбрана на земјите членки на НАТО и на земјите – придонесувачи во мисијата „Одлучна поддршка“.

Шекериска, како што информираат од Министерството, ќе учествува и на состанокот со министрите од земјите кои се дел од регионалната команда Север, предводен од германската министерка за одбрана, Урсула фон дер Лејен.

Во рамки на посетата, Шекеринска ќе се сретне и со помошникот на генералниот секретар на НАТО за планирање и политика, Хајнрих Браус, и со помошникот на генералниот секретар за политички односи и за безбедносна политика, Алехандро Алваргонзалес.


Шекеринска – Јелениевски: Да се прошири воената соработка меѓу НАТО и АРМ


Скопје, 5 октомври, 2017 - 16:05 (META) 

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска имала средба со воена делегација на НАТО, предводена од бригадниот генерал, Маријан Јелениевски, заменик-директор на секторот за безбедносна соработка на Алијансата. На средбата, како што соопшти Министерството за одбрана, било разговарано за продлабочување на соработката меѓу НАТО и Армијата на Република Македонија (АРМ).

Генералот Јелениевски на средбата истакнал дека засилената политичка активност на Македонија кон НАТО треба да се поддржи со поблиска воена соработка и понудил три предлози за зголемување на соработка помеѓу воената структура на НАТО и АРМ, односно разговори на експертско ниво меѓу НАТО и АРМ еднаш годишно, редовен годишен состанок на Воениот комитет на НАТО со АРМ и подобра репрезентација на АРМ во НАТО-структурите преку испраќање национален воен претставник од Македонија во Сојузната команда на НАТО и пополнување на позиции за партнерски штабни офицери во воените команди на НАТО.

Шекеринска рекла дека Министерството за одбрана и Владата даваат „не само поддршка, туку и силен поттик на предлозите за подобра воена соработка“.

„Верувам дека без соработка на Министерството за одбрана и АРМ нема да има прогрес, а поблиската соработка на НАТО и на АРМ може да биде само од корист и за членството на Македонија во НАТО и за подобрување на статусот на Армијата“, рекла Шекеринска.


Шекеринска на 27 септември во посета на НАТО во Брисел


Брисел, 16 септември, 2017 - 16:18 (META) 

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на 27 септември ќе го посети седиштето на НАТО во Брисел, каде ќе има средба со генералниот секретар на алијансата, Јенс Столтенберг.

Генералниот секретар на НАТО со писмо ја информирал Шекеринска дека Aлијансата го прифатила барањето на Владата, Македонија да биде дел од програмата на НАТО за унапредување на образованието во одбраната, а во дописот тој наведува и дека со нетрпение ја очекува посетата на министерката за одбрана на седиштето на НАТО.

„Со нетрпение ја очекуваме нашата засилена соработка и продолжувањето на нашата дискусија за време на вашата посета на седиштето на НАТО во Брисел на 27 септември“, стои во писмото од Столтенберг до Шекеринска, соопшти Министерството за одбрана.

Во врска со приклучувањето на Македонија во програмата на НАТО, Столтенберг навел дека во следниот период тим од секторот за политички прашања и за безбедносна политика на НАТО ќе организира студиска посета на Македонија за утврдување на поддршката која е потребна.

„Врз основа на успехот на програмата досега, убеден сум дека таа ќе ги зајакне вашите институции за образование во одбраната, особено вашата Воена академија. Образованието е критичен фактор на трансформација и нашата соработка во оваа област ќе ги поддржи и ќе ги унапреди вашите напори за реформи во одбраната“, стои во писмото од генералниот секретар на НАТО.

Програмата за унапредување на образованието во одбраната, како што информираат од Министерството за одбрана, е „моторот зад реформите во одбраната на земјите во развој и на нивните професионални воено-образовни институции“.

Македонија првпат добива пристап до оваа програма на НАТО.


Британија ќе помага со стратегијата за реформи во одбраната и членство во НАТО


Скопје, 29 август, 2017 - 15:49 (META) 

Стратешкиот одбранбен преглед, кој е клучен документ за водењето на одбранбените реформи и за членството на Македонија во НАТО, треба да биде готов до средината на следната година. Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, за ова на денешната средба го информирала советникот за одбрана и безбедност во Одделот за стабилизација на Велика Британија, Стивен Гловер, кој е во дводневна посета на Македонија.

На средбата, на која присуствувале и амбасадорот на Британија во земјава, Чарлс Герет, и одбранбеното аташе, потполковник Ричард Пери, биле разменети мислења и искуства поврзани со изработката на новиот стратешки одбранбен преглед, а станало збор и за можностите за поддршка во изработката на овој исклучително важен документ за одбраната, од страна на Обединетото Кралство.

„Британскиот советник за одбрана изрази подготвеност и интерес за советодавна поддршка од британска страна на овој важен реформски процес. Тој воедно ги истакна и британските искуства и научени лекции во поглед на изработка, но и имплементација на стратегиските одбранбени прегледи“, стои во соопштението за средбата.

За време на посетата на Македонија, се додава во соопштението од Министерството за одбрана, Гловер ќе се сретне и со високи претставници од кабинетот на премиерот Зоран Заев, задолжени за одбраната и за безбедноста, а средба ќе има и со претседателот на Комисијата за одбрана и безбедност во Собранието на Република Македонија, Максим Димитриевски.


Војниците бараат откако ќе наполнат 45 години да работат во МВР


Скопје, 23 август, 2017 - 15:57 (META) 

Професионалните војници бараат откако ќе наполнат 45 години старост да бидат прераспоредени од Министерството за одбрана во Министерството за внатрешни работи.

Ова било тема на денешната средба на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски со претставници на Независниот синдикат на професионалните војници.

„Претставниците од Независниот синдикат му го образложија своето барање на министерот Спасовски. Тие се повикуваат на членот 40 од Законот за служба во Армијата на Република Македонија, според кој професионалните војници со навршување на 45 години може да бидат прераспределени во други институции. Во конкретниот случај, од Независниот синдикат бараат превземање од Министерството за внатрешни работи, односно граничната полиција“, стои во соопштението на МВР.

Спасовски на состанокот рекол дека барањето на синдикатот ќе го отвори на седница на Владата.


Иванов и Шекеринска ќе говорат на свеченоста за Денот на АРМ


Скопје, 17 август, 2017 - 18:41 (META) 

Централната свеченост по повод одбележувањето на 25-годишнината од формирањето на Армијата на Република Македонија (АРМ) ќе се одржи утре на воениот стадион во Градскиот парк во Скопје. Според протоколот, на свеченоста, која ќе почне во 19 часот, свои обраќања ќе имаат претседателот на државата, Ѓорге Иванов и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска.

Претседателот Иванов ќе додели одликувања на командата за обука и доктрини, баталјонот за почести и четвртиот механизиран пешадиски баталјон од првата механизирана пешадиска бригада.

На свеченоста, како што информираат од Министерството за одбрана и Генералштабот на АРМ, ќе присуствуваат највисоки претставници од сите државни институции, локални самоуправи, амбасади во Македонија и граѓански здруженија.

Од касарната „Илинден“ во чест на Денот на АРМ и почетокот на централната прослава, ќе бидат истрелани 10 плотуни од артилериски орудија.

Во рамките на одбележувањето на 18 Август – Денот на АРМ, утре во 9 часот на градските гробишта во Бутел во Скопје, повеќе делегации со воени почести ќе положат венци со свежо цвеќе на партизанските гробишта, на гробот на загинатиот претседател Борис Трајковски, на гробот на поранешниот претседател Киро Клигоров и на гробот на генерал Михаило Апостолски.

На воениот стадион во Градскиот парк во Скопје ќе биде поставена целодневна изложба на борбени средства, техника и воена опрема на АРМ. Во текот на изложбата ќе бидат изведени и показни вежби од страна на припадниците на полкот за специјални намени, баталјонот за почести и центарот за обука и дресура на кучиња.


Шекеринска не сака да ги коментира барањата на Москва за транскрипти


Скопје, 15 август, 2017 - 19:27 (META) 

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска не планира да ги бара транскриптите од интервјуто за британската новинска агенција „Блумберг“, соопштија за „Мета“ од Министерството од одбрана.

„Министерката за одбрана нема намера да се меша во работата ниту на домашните, ниту на странските медиуми и оттаму воопшто не би сакале да го коментираме барањето на руското МНР за транскрипт“, велат од МО.

Оттаму истакнуваат дека министерката Шекеринска има дадено изјави и за други медиуми кои се достапни до јавноста.

„Позициите на Владата и на министерката Шекеринска за стратешката цел за членство во НАТО и добри односи со партнерските земји во меѓународната заедница како и со Русија се единствени, јасни и недвосмислени“, велат од МО.

Портпаролката на руското МНР, Марија Захарова по повод интервјуто на Шекеринска изјави дека обвинувањата на сметка на Москва за наводното мешање во внатрешните прашања на Македонија се исконструирани и неосновани. Таа оцени дека таквите изјави се во спротивност со ставот на официјално Скопје и на настојувањата на македонските власти за развој на конструктивни односи со Русија поради што побара агенцијата да го објави целиот текст од интервјуто, како и аудио и видео снимката од разговорот со Шекеринска. Захарова исто така рече дека руското МНР ја повикува Македонија да појасни дали зборовите на Шекеринска, кои ги објави „Блумберг“ се вистинити, имајќи предвид дека досега никој тоа не го демантирал.


Шекеринска: Ќе се залагам за поголем буџет на АРМ и за партиите да се држат подалеку од неа


Скопје, 6 јуни, 2017 - 16:24 (META) 

„Силно ќе се залагам за зголемување на буџетот на АРМ и за подобрување на професионализацијата во неа. Армијата да биде забрането место за сите политички партии, вклучително и за партијата од која доаѓам“, нагласила министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на денешната средба со началникот на АРМ, генерал потполковник Методија Величковски, соопшти Министерството за одбрана.

Министерката му порачала на генералот Величковски дека стои на располагање и дека ќе има блиска соработка, која ќе биде во интерес на Армијата и на Владата на Република Македонија.

–  Тука сум за да се вратиме на нашата определба за членство во Алијансата, за да направиме вистински реформи, реформи што ќе бидат корисни за сите – нагласила Шекеринска.

Министерката се осврнала и на основните потреби на припадниците на АРМ, како што се опрема, униформа, чизми и друго, и додала дека ќе сторат сè за да најдат решенија за искористување на домашните компании, што ќе влијае и на подигнување на домашната економија.

Величковски ѝ го честитал на Шекеринска назначувањето на функцијата министер за одбрана и изразил задоволство што Министерството за одбрана добило влијателен министер во ликот на првата жена на таа функција.


МВР и АРМ да сносат одговорност поради непрофесионалност во Собранието, бараат од ДР-ДПА


Скопје, 5 мај, 2017 - 15:58 (META) 

Министерството за одбрана и Министерството за внатрешни работи, да понесат правна и институционална одговорност поради тоа што не постапиле професионално во Собранието каде што физички беа нападнати пратеници и новинари.

Ова денеска на прес-конференција го побараа од Движењето за реформи на ДПА, кои го осудија учеството на припадници на АРМ и на МВР, како што рекоа, во насилничкиот и крвавиот акт врз пратениците.

– Тие ги прекршија Законот за одбрана, Законот за служба во АРМ, Законот за МВР и кодексот на професионализмот, дозволувајќи им на насилниците слободно да влезат во Собранието за да извршат насилство врз народнитие пратеници. Тие го урнаа угледот на Армијата и на полицијата, го доведоа во опасност животот, здравјето на присутните, извршија прекршок со елементи на насилство, учествуваа во дисциплински прекршок и во кривични дела. Против овие лица бараме да се преземат соодветни мерки и да се казнат – изјави Таип Јусуфи од секторот за одбрана и за безбедност на Движењето за реформи на ДПА.

Јусуфи ги повика сите политички партии, невладини организации и граѓани, да се воздржат од какви било акции што предвидуваат примена на сила.