!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

СДСМ: МО да каже дали со пари од граѓаните Јолевски бил во САД


Скопје, 17 февруари, 2017 - 14:16 (META) 

Министерството за одбрана е должно да каже дали со пари на граѓаните е платена посетата на Зоран Јолевски на САД, порача денеска СДСМ.

Оттаму потсетуваат дека Јолевски за време на посетата на САД имал средба со американскиот конгресмен Дана Рорабакер, кој потоа ја даде контроверзната изјава за распад и поделба на Македонија!

„Ако според официјалните информации, посетата на Јолевски на САД била и приватна и службена, тогаш кој ги платил трошоците за таквите посети, се вели во партиското соопштение од СДСМ. Министерството за одбрана го избегна одговорот на ова прашање. Дали тоа значи дека признава дека посочената посета на Јолевски на САД е платена со пари од граѓаните?! Приватниот дел на посетата на министерот за одбрана Јолевски упатува дека тој од позиција на министер лобирал и за партиски интереси. Не смее пари од Буџетот да се користат за партиски активности!“, стои во соопштението од СДСМ.

Од СДСМ велат дека ако посетата на Јолевски е платена со пари од граѓаните, тогаш Министерството за одбрана е должно да каже и со кој друг се сретнал министерот.

„Дали тоа биле приватни или службени средби? Дали јавноста во Македонија треба да очекува нови контроверзни изјави како резултат на посетата и средбите на Јолевски? Преклопувањето на државни со приватни агенди, како оваа, е уште еден пример на партизацијата на државните институции во десетгодишното несовесно владеење на ВМРО-ДПМНЕ, за што ќе има одговорност“, порача СДСМ.


МО до СДСМ: Јолевски секогаш се залагал за територијалниот интегритет на Македонија


Скопје, 16 февруари, 2017 - 17:25 (META) 

Министерот Зоран Јолевски на сите средби што ги имаше во Вашингтон, како и секогаш, се залагал за територијалниот интегритет, суверенитет и унитарниот карактер на Република Македонија, се вели во реакцијата на Министерството за одбрана на денешната прес-конференција на портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов.

„Сакаме да го потсетиме господинот Шилегов дека министерот за одбрана Зоран Јолевски, во 2008 година додека беше амбасадор на Република Македонија во САД го преговараше текстот за Декларацијата за стратешко партнерство меѓу Соединетите Американски Држави и Република Македонија во која САД експлицитно го поддржува територијалниот интегритет и суверенитет, како и унитарниот карактер на Република Македонија“, стои во соопштението од МО.

Од Министерството велат дека Јолевски за време на официјални и работни посети независно во која земја во светот, „на средбите, конференциите, билатерални и мултилатерални средби, безбедносни форуми и тн., секогаш достоинствено ја претставува Македонија“.

Портпаролот на СДСМ на денешната прес-конфернција го повика Јолевски „да објасни што се зборувало на неговата средба со американскиот конгресмен Дана Рорабакер и дали таа средба е повод за контроверзните изјави на конгресменот за поделба на Македонија“.


СДСМ го повика Јолевски да каже што зборувал со Рорабакер


Скопје, 16 февруари, 2017 - 15:14 (META) 

Министерот за одбрана од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Јолевски треба да објасни што се зборувало на неговата средба со американскиот конгресмен Дана Рорабакер и дали таа средба е повод за контроверзните изјави на конгресменот за поделба на Македонија, порача денеска на прес-конференција портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов.

– Министерството за одбрана, пак, е должно да одговори со кој друг се сретнал министерот Јолевски. Дали тоа биле приватни или службени средби и дали македонската јавност треба да очекува нови контроверзни изјави како резултат на посетата и средбите на Јолевски? Ако според официјалните информации посетата на Јолевски на САД била и приватна и службена, тогаш кој ги платил трошоците за таквите посети? Кој го платил преклопувањето на партијата и државата и дали Јолевски од позиција на министер лобирал за партиски интереси? – праша Шилегов.

Тој нагласи дека е недозволиво министер за одбрана да користи привилегии за да организира приватни екскурзии и средби низ светот, а веднаш по нив да излегуваат изјави дека Македонија наводно ќе се распадне.

Порталот „Призма“ вчера објави дека од Министерството за одбрана за БИРН потврдиле дека Јолевски на 2 февруари се сретнал со конгресменот Дана Рорабакер, за време на неговата посета на САД.

Неколку дена подоцна, односно на 6 февруари, американскиот конгресмен, кој е воедно и претседавач на подкомитетот за Европски прашања, во интервју за албанската телевизија „Визион плус“ изјави дека „Македонија не е држава“ и дека траба да биде поделена меѓу Косово и Бугарија.


Австрија ќе го тужи „Ербас“ поради корупција при набавка на воени авиони


Виена, 16 февруари, 2017 - 12:08 (META) 

Австриското Министерство за одбрана ќе поднесе тужба, против европскиот производител на авиони „Ербас“, поради корупција при набавката на борбени авиони „Јурофајтерџ“.

Имено, „Ербас“ лажно ја зголемил цената во договорот од 2003 година кога Виена планирала да набави 15 борбени авиони.

Работната група при ресорното министесрство во 2012 детално го проверила договорот и тврдењата поврзани за корупција, како и дали е оштетена Австрија.

Врз основа на извештајот, Министерството за одбрана најави тужба и бара отштета од повеќе милиони евра.


Нухиу: Ако има нова бегалска криза, нашите капацитети нема да бидат доволни


Виена, 8 февруари, 2017 - 13:31 (META) 

Доколку мигрантската криза се повтори, ќе биде потребно повторно ангажирање на целокупните државни капацитети како и при првиот бран, а многу веројатно и ангажирање на дополнителни капацитети за спречување на илегалното преминување на државната граница на Република Македонија.

Ова денеска го истакнал министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на Конференцијата на министрите за внатрешни работи и за одбрана во рамките на Салцбуршкиот форум, што се одржува во Виена.

Министерот за одбрана, Зоран Јолевски, на конференцијата нагласил дека договорот меѓу Европската Унија и Турција мора да се почитува и дека постои потреба од унапредување на координацијата и на размената на информации и на податоци помеѓу земјите на т.н. балканска рута.

„Ние очекуваме дека сите мерки преземени од Европската Унија, НАТО и од државите во овој формат, ќе дадат добри резултати. Во тој контекст, од Европската Унија очекуваме интензивен ангажман и лидерство“, рекол Јолевски.


Србија ќе испрати хуманитарна помош за Сирија преку руски авиони


Белград, 19 октомври, 2016 - 16:43 (META) 

Србија ќе испрати хуманитарна помош во храна, опрема и лекови за граѓаните на Алепо во Сирија преку руски авиони.

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска во Ниш изјави дека владата на Србија одлучила да испрати хуманитарна помош за жителите на Алепо и дека во тоа нема никаква „политичка приказна“.

Тој додаде дека српската влада би испратила хуманитарна помош кому било во светот што би побарал и дека не разбира зошто околу ова прашање се крева голема врева.

Српските медиуми претходно информираа дека помошта ќе биде испратена преку Српско-рускиот хуманитарен центар во Ниш со руски авиони.

Медиумите исто така наведоа дека повикот на Русија за и Србија да се приклучи кон хуманитарната акција следувал во исто време кога и германската канцеларка Ангела Меркел ги повикала членките на ЕУ да ги заострат санкциите кон Русија поради улогата во сириската војна.

Како што јавува дописникот на „Мета“ од Белград, во пакетите со помош што ги подготвиле министерството за одбрана и војската на Србија имало десет тона масло за јадење, брашно, шеќер, како и гардероба, чевли, лекови, потрошен медицински материјал и електроагрегати.


Најмалку 24 загинати во двоен бомбашки напад во Кабул


Кабул, 5 септември, 2016 - 17:01 (META) 

Најмалку 24 лица загинале, а 91 се повредени во двоен бомбашки напад, кој денеска се случил во Кабул, во близина на министерството за одбрана на Авагнистан, јавува Би-би-си“.

Првата бомба била активирана од далечина, а по кратко време бомбаш-самоубиец ја детонирал другата експлозивна направа, соопштиле од авганистанското министерство за одбрана за „Би-би-си“.

Одговорноста за нападот ја презеле талибанците, кои стојат и зад серијата бомбашки напади во Кабул, кои се случија неодамна.

Според информациите, бомбашот-самоубиец ја активирал бомбата во моментот кога безбедносните сили пристигнале на местото по првиот напад.

Покрај цивили, полицајци и војници, во нападот загинале и вработени во министерството, кои во тоа време заминувале од работа.

Претседателот на Авганистан, Ашраф Гани, го осудил нападот, нагласувајќи дека тој е изведен од „непријатели на Авганистан кои ја изгубиле способноста да се борат со безбедосните сили“ и додал дека „целта на терористите е да предизвикаат страв“.


Русија почна големи воени вежби на копно и во Црно Море


Москва, 25 август, 2016 - 19:04 (META) 

Русија денеска соопшти дека почнала големи воени вежби на копно и во водите на Црното и на Каспиското Море, јавуваат светските агенции. Министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шојгу, изјавил дека вежбите почнале во 7 часот по московско време, во јужните, западните и во централните воени области, каде силите на армијата биле ставени во состојба на борбена готовност.

Вежбите, како што пренесуваат агенциите, се изведуваат во воените области што ги опкружуваат анектираниот полуостров Крим, на југот на Украина, на границите со земјите членки на НАТО, Естонија, Летонија и Литванија, како и на териториите што се простираат од Урал до Централен Сибир.

Руските воени маневри ќе траат до крајот на август, а во нив ќе учестуваат разни воени единици.

Воените вежби следат по информациите дека Русија ја користела воената база во Иран за воздушни напади на територијата на Сирија и по обвинувањата од рускиот претседател Владимир Путин дека Украина се обидува да изведе саботажа на анектираниот полуостров Крим, во Црното Море.

Анексијата на Крим во 2014 година предизвика сериозна загриженост кај источноевропските земји за нивната безбедност.


МО: СДСМ нема елементарни познавања за набавката на опрема и за модернизацијата на АРМ


Скопје, 25 август, 2016 - 16:12 (META) 

Модернизацијата на Армијата на Република Македонија е сериозен процес, на кој Министерството за одбрана, Генералштабот и Армијата пристапуваат професионално, се вели во реакцијата на Министерството за одбрана на денешното соопштение на СДСМ, во кое опозициската партија бара министерството да го поништи тендерот за набавка на опрема вредна 250 милиони евра.

„Министерот Јолевски повеќепати, вклучително и вчера, на неколку национални телевизии детално информираше за овој значаен процес. Сепак, уште еднаш ќе појасниме дека целата модернизација (набавка на нова опрема и ремонт) ќе чини нешто повеќе од 300 милиони евра, вклучувајќи и ДДВ, а без ДДВ и царина околу 250 милиони евра. Затоа, изненадени сме од фактот што СДСМ упорно тврди дека набавката на оклопни возила ќе чини 250 милиони евра. Процесот за аквизиција сè уште не е завршен, но сигурни сме дека цената за набавката на оклопните возила ќе биде неколкупати помала. Кога се коментираат работи поврзани со националната одбрана, заради значењето на областа, треба да бидат издржани и базирани на факти и на анализи, а не на шпекулации“, стои во реакцијата на Министерството.

Оттаму велат дека постапката е спроведена со најголема сериозност, а во неа, според министерството, биле вклучени професионалци – припадници на Армијата, кои ги кажале нивните потреби, барања и ги дефинирале спецификациите за опремата што треба да се набави.

„Како што посочивме многупати досега, во процедурата на набавка ќе бидат земени предвид единствено понудите што ги исполнуваат строгите услови во согласност со НАТО-стандардите, по што како домаќинска Влада и Министерство, предвид ќе ја земеме и цената. Споменатите оклопни возила се дел од партнерските цели на Република Македонија за членство во НАТО. Во поглед на одржувањето на борбените системи, би сакале да истакнеме дека доколку СДСМ ги следеше вчерашните интервјуа на министерот Јолевски, ќе знаеше дека токму во тендерската документација се побарува овие системи, вклучувајќи ги и оклопните транспортери, да можат да се одржуваат токму во Република Македонија, од припадници на АРМ кои ќе бидат обучени од производителот“, велат од МО.

Според министерството, плаќањето на опремата ќе се одвива до 2026 година и тоа нема да биде само од еден годишен буџет.

„И најобичниот познавач на оваа проблематика, знае дека вака скапи средства не се набавуваат од еден годишен буџет. Ниту најбогатите земји во светот не го прават тоа. Затоа сосема логично е Македонија да ја исплаќа оваа опрема во подолг временски период, во кој, повторно, ќе внимаваме да имаме најдобра и економски најисплатлива понуда“, додаваат од Министерството за одбрана.


СДСМ бара Министерството за одбрана да го поништи тендерот за набавка на опрема


Скопје, 25 август, 2016 - 14:16 (META) 

Министерството за одбрана треба веднаш да го поништи сомнителниот тендер за набавка на опрема, тежок 250 милиони евра, побара СДСМ преку соопштение. Од опозицијата велат дека ваква набавка мора да се спроведе многу посериозно.

„Нашиот професионален војник и офицер има потреба од најосновна опрема и од услови за тековно функционирање, чевли, ќебиња, чизми, униформа, основен алат за работа.

Оклопните возила се дамнешна потреба на АРМ, но тендерот за нивна набавка во вредност од 250 милиони евра има многу спорни моменти. Единствен критериум при набавката на транспортерите е само цената. Нема ништо во однос на квалитетот и на техничките карактеристики на возилата, одржување, сервисирање и резервните делови за опремата. Ја нема можноста за ангажирање на домашни капацитети во понатамошно одржување на возилата“, пишува во соопштението.

Од партијата додаваат дека најспорна е предвидената исплата на возилата, која треба да се одвива во периодот од 2018 до 2026 година.