!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Партиите почнаа со лицитирањето: Лидерска средба, преодна влада, па нови избори?


Скопје, 24 април, 2017 - 18:25 (META) 

Денешното продолжение на конститутивната седница на Собранието, донесе две изјави кои можеби укажуваат дека има некакво поместување од рововските позиции на партиите.
Прво, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Крсто Мукоски рече дека излезот од кризата е во лидерска средба.

– Почитувани колеги, се уриваат рекорди по број на денови и по бројност при изразување незадоволство од платформата со која е уценет СДСМ. Сакам да упатам апел за разум, за одржување лидерска средба, за сите лидери да седнат на маса и да решат за доброто на државата, да се отворат сите прашања и да се решаваат со компромис и да се постигне компромис, а потоа да се одржат нови избори за граѓаните да решат – рече Мукоски.

Нему му одговори портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов кој рече дека иако ВМРО-ДПМНЕ бара лидерска средба, од СДСМ не се согласуваат.

– За што би разговарале ние на лидерска средба и со кого би разговарале? Ние имавме лидерски средби, по основ на тие лидерски средби беше постигнат Договорот од Пржино. Крајната цел на тие договори беше одржувањето на парламентарни избори. Резултатите од тие избори никој не ги оспори, вклучително ни ВМРО-ДПМНЕ. Не можеме ние заради неостварена желба на Груевски да си играме избори се додека него не му се погоди парламентарното мнозинство – рече Шилегов.

Павле Богоевски, независниот пратеник од коалицијата предводена од СДСМ на собраниската говорница рече дека „нема да има нови предвремени избори кои ќе бидат организирани од оваа влада затоа што таа повеќе не го претставува легитимитетот на граѓаните“.

Се до сега и двете партии децидно стоеја на ставовите дека потребни се нови избори – став на ВМРО-ДПМНЕ, односно дека треба итно да се формира нова влада – став на СДСМ.

Ваквите изјави може да се толкуваат како испитување на теренот за разни сценарија и како заземање на стартни позиции на преговарачката маса до која евентуално може да дојде. Оттаму едно од сценаријата, ако се суди според денешните изјави би можело да биде преговори, односно лидерска средба околу преодна влада со ограничен мандат која ќе организира нови избори.

Претседавачот со Собранието, Трајко Вељаноски точно во 18 часот го прекина 17. продолжение на Конститутивната седница и закажа ново продолжение утре во 11 часот.

На самиот крај на седницата, за процедуралнана забелешка се јави пратеникот на ДУИ, Талат Џафери кој е кандидат за претседател на Собранието предложен од парламентарното мнозинство.

– Јас бев министер за одбрана на оваа држава, не паднав од Марс, а овде ме избраа граѓани. Сите навреди кои што ги слушаме 60 дена само ние ги трпиме овде, зошто затоа што се грижиме за соживотот. Ова Собрание нема да оди ни во Тирана ни во Приштина ни во Тунгузија. Еднаш за секогаш, размислувајте како и што зборувате од говорница – рече Џафери.


Од ГРОМ побараа Антикорупциска „да влезе“ во Комисијата за избори и за именувања


Собрание, 24 април, 2017 - 14:29 (META) 

Во долгиот серијал реплики и контрареплики, со неколку процедурални забелешки кои не беа тоа, од општата содржина на прашања и од обвинувања до пратениците на СДСМ, на денешното 17. продолжение на конститутивната седница на Собранието, изненадија пратениците од ГРОМ, Панчо Минов и Чедомир Саздовски, кои побараа антикорупционерско „чешлање“ на членовите на Комисијата за избори и за именувања.

Прво тоа се обиде да го образложи Панчо Минов, но подоцна од говорницата, во форма на реплика на пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска, која го држи денешниот рекорд за времето поминато на говорница, тоа јасно го изложи партискиот колега на Минов, Чедомир Саздовски.

Саздовски првин побара да не се употребуваат обвинувања врз основа на „бомбите“ и за тоа да се зборува дури откако ќе има правосилни пресуди, потоа побара да се врши педантна анализа на членовите на Комисијата за избори и за именувања.

– Моите сознанија се дека има кандидати кои се служеле и правеле малверзации, како членови на владини комисии. Дали ние како пратеници не треба да обрнеме поголемо внимание, да се осврнеме на секој поединец од тој аспект – рече Саздовски.

Откако му истече времето за реплика, претседавачот Трајко Вељаноски го прекина и прогласи пауза во 14 часот.


Театар на ВМРО-ДПМНЕ: „Ви благодарам за вашата реплика и се согласувам целосно“


Скопје, 21 април, 2017 - 18:49 (META) 

Со остри реплики за тоа кој ја предава државата, кои пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ги упатуваа кон СДСМ преку реплики и контрареплики едни на други и со забелешки дека пратениците ги злоупотребуваат процедуралните забелешки за политички ставови, но и со прекори од Вељаноски за неговите сопартијци, се одвиваше денешниот попладневен дел од конститутивната седница, која наликуваше на сите претходни.

Остри критики за злоупотреби на процедуралните забелешки и на репликите и контрарепликите кои не се за точката на дневниот ред, а пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги упатуваат едни кон други, искажа Зекирија Ибрахими од Беса.

– Слушаме за албански јазик, за геноциди, но не слушам некој да говори за точката од дневниот ред. Трагично е репликите да почнат со изразот „Се согласувам целосно со Вас“, а контрарепликите со зборовите „Ви благодарам за Вашата реплика“. Ова не само што е смешно, туку е болно – рече Ибрахими.

Двата други подинамични моменти беа „препирката“ на претседавачот со седницата, Трајко Вељаноски, со неговите сопартијци од ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски и Илија Димовски, при што Вељаноски ги критикуваше дека ги злоупотребуваат процедуралните забелешки за политички ставови, па Мукоски во еден момент рече: „Ако ме прекинувате, ќе заминам“, по што ја напушти говорницата. Потоа Димовски му држеше лекција на Вељаноски кога смее да дава забелешка и дали процедуралната забелешка е на место или не.

Димовски, освен со изнесувањето на партиските ставови, се активираше и во препирка преку процедурални забелешки со Радмила Шекеринска од СДСМ, за тоа кој колку се грижел за земјоделците, откако заменик-претседателката на СДСМ обвини дека поради бескрајните реплики и контрареплики и процедуралните забелешки, не функционираат институциите, а среде катастрофата со измрзнувањето на јаболката во Преспа, нема можност да им се помогне на овоштарите.

Потоа сè течеше како и досега, неколкумината пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и понатаму си реплицираа и си контрареплицира, а голем дел од нив од собраниската говорница ги читаа своите реплики.

Седницата претседавачот Вељаноски ја прекина во 18 часот и следното продолжение го закажа за понеделник во 11 часот.


Николовски: Намерно го блокирате Собранието, ја загрозувате исплатата на плати и на пензии


Скопје, 21 април, 2017 - 14:30 (META) 

На почетокот на 15. продолжение на конститутивната седница на Собранието, пратеникот Љупчо Николовски од СДСМ се јави за процедурална забелешка во која рече дека претседавачот Трајко Вељаноски го крши деловникот затоа што дозволува да се дебатира на други теми, а не на точката која е на дневен ред, а со тоа намерно се блокира Собранието.

Тој го обвини пратеникот Љупчо Димовски дека е криминалец. Токму на говорот на Димовски, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ реплицираа, а тој даваше контрареплики.

– Постојат сериозни индиции кои говорат дека токму во овој период, кога ја правите оваа блокадата, стопирате 100 милиони евра субвенции за земјоделците. Во овој период на блокада од релевантни извори се знае дека од следниот месец ќе биде загрозена исплатата на плати, пензии и на социјална помош. Љупчо Димовски незаконски дозволи исплата на стотици илјади евра за субвенции кои не отидоа кај вистинските земјоделци, туку кај ваши функционери – рече Николовски.

На ова со процедурални забелешки се јавија Антонијо Милошоски, Илија Димовски и Љупчо Димовски.

– Тука сите зборуваме во име на народот, а тоа најмалку може да го каже тој што го претрпе најголемиот пораз на овие избори, а тоа е Љупчо Николовски. Луѓето се изјаснија и кажаа дека повеќе му веруваат на Илија Димовски отколку на Љупчо Николовски. Зборувате за криминал, па претходно расчистете го во своите редови. Сакам да ви укажам, не заканувајте се на колегите пратеници, народот го има последниот збор – рече Милошоски.

Љупчо Димовски рече дека нема да одговара на „овие глупави обвинувања“, на што Вељаноски додаде дека „не мора на секоја глупост да се одговара“.

Според Весел Мемеди од Алијансата за Албанците, кризата ја креираат тие што имаат корист од неа.

– Од оваа голготата и криза во Македонија, придобивка имаат сите деструктивни струи што постојат во државните институции и, за жал, постојат и во верските институции. Тие комуницираат на перфектен начин едни со други, без оглед на нивниот етникум. Треба да му ставиме крај на групното размислување во Македонија. Мора да сфатиме дека Македонија е сопственост на сите и мораме идентично да се грижиме за неа – додаде Мемеди.

Собраниската седница ќе продолжи во 15 часот по паузата за ручек.


Утре ново продолжение на репликите на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието


Скопје, 20 април, 2017 - 18:44 (META) 

Со реплики и со контрареплики меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и без дискусии на пратениците на СДСМ заврши денешното 15. продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија.

Следното продолжение, претседавачот со седницата, Трајко Вељаноски, го закажа за утре во 11 часот, отстапувајќи од досегашната практика – во петок да нема седница, бидејќи, како што образложи тој, претходно тоа бил ден резервиран за средби на пратениците со граѓаните.

Наместо расправа по точката на дневен ред – избор на претседател и на членови на Комисијата за избори и за именувања, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ преку реплики и контрареплики, најчесто напишани, дискутираа за платформата на политичките партии на Албанците и за изјавите на премиерот и на министерот за надворешни работи на Албанија, Еди Рама и Дитмир Бушати.

Пратеникот Љупчо Димовски од Социјалистичката партија, која е коалиционен партнер на ВМРО-ДПМНЕ, повеќепати излегуваше на говорницата, од која преку контрареплики одговараше на прашања на колегите од коалицијата, кои, пак, меѓусебно си цитираа делови од своите говори и контрарепликите на Димовски.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги повикуваа колегите од СДСМ да се вклучат во дискусијата, нагласувајќи дека токму тие барале дебата во законодавниот дом.

– Ние сме единстевната партија што се грижи за националните интереси, додека СДСМ молчи. Зошто СДСМ не реагира на изјавите на политичари однадвор. Точно е тоа дека со нивните политики државата се води кон амбис – рече пратеникот Трајчо Димков.

Неговиот колега од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, од собраниската говорница им ја честиташе на пратениците на СДСМ 26-годишнината од формирањето на партијата, порачувајќи им оти се надева дека во иднина „ќе размислуваат со повеќе разум и патриотизам“.

Сепак, ниту честитката на Димовски не ги испровоцира пратенциите на СДСМ, кои денеска беа во мал број во Собранието.


Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ си дебатираат сами, СДСМ не дискутира


Скопје, 20 април, 2017 - 14:39 (META) 

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска, на 15. продолжение на конститутивната седница на Собранието, повторно сами си дебатираат во законодавниот дом. Наместо расправа по точката на дневен ред – избор на претседател и на членови на Комисијата за избори и за именувања, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ преку реплики и контрареплики, најчесто напишани, дискутираат за платформата на политичките партии на Албанците.

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ рече дека пред да се премине на наредна постапка, во Собранието, најбитно е да се даде одговор што е договорено помеѓу СДСМ и ДУИ и побара јавно да се покажат сите документи.

Сурија Рашиди од Алијансата за Албанците рече дека со заедничката декларација на албанските политички партии не се загрозуваат националните интереси на Македонија.

– Се обидувам да сфатам кои национални интереси се загрозуваат со платформата на албанските политички партии, како што велите вие. Оваа декларација е придонес за понатамошна стабилизација на државата. Со оваа декларација не се загрозува македонскиот јазик, ниту културата, верата, идентитетот. Со жалење ќе морам да констатирам дека вас не ве интересираат стратешките интереси на Македонија туку ве интересираат интересите на вашиот лидер и на неговиот близок роднина – рече Рашиди.

Пратениците на СДСМ на ова продолжение на конститутивната седница, досега не се јавија ниту за реплики ниту за процедурални забелешки.

Седницата продолжува во 15 часот, по паузата за ручек.


Села: Не поттикнувајте тензии, зашто последиците би биле многу лоши


Скопје, 19 април, 2017 - 14:48 (META) 

Четиринаесеттото продолжение на конститутивната седница на Собранието поминува во реплики и во контрареплики на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, но и во меѓусебни обвинувања помеѓу пратениците преку процедурални забелешки.

Зијадин Села од Алијанса за Албанците рече дека од собраниската говорница се манипулира со чувствата на граѓаните.

– Вие се грижите само за една работа, за милијардите што сте ги украле. Вие сте способни да запалите цела државата само за да се спасат неколку глави од раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Немојте да поттикнувате тензии, затоа што последиците би биле многу лоши, би имало жртви, а тоа никој не го посакува – рече Села.

На ова реплицираше Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, кој го обвини Села дека продава патриотизам и дека подбуцнува народ.

– Немојте да заборавите дека обичните луѓе никогаш немале проблем помеѓу себе да живеат и да си помагаат. Проблем има кога некој ги злоупотребува чувства на граѓаните и еден ден Вие ќе ја платите цената и тоа од Албанците, а не од Македонците. Затоа што потфрливте како градоначалник во Струга, а сите неуспеси ги припишувате на сметка на ВМРО-ДПМНЕ. Ве молам не чепкајте во теми што не ги познавате и што предизвикуваат негативни реакции. Поттикнувате етнички тензии – рече Димовски.

Оливер Спасовски преку процедурална забелешка го критикуваше претседавачот со Собранието, Трајко Вељаноски, дека дозволил дебата која оди во корист на одолжување на седницата наместо да се дебатира за точките на дневен ред.

Седницата продолжува во 15 часот, по паузата за ручек.


Собрание: Ново продолжение на седницата, малку надеж за разврска


Скопје, 19 април, 2017 - 11:12 (META) 

Денеска има ново продолжение на конститутивната седница на Собранието, на која пратениците треба да расправаат за изборот на членови и на претседател на Комисијата за избори и за именувања, како и за изборот на претседател на законодавниот дом.

Утринските партиски соопштенија не укажуваат дека ќе се смени вообичаеното сценарио на реплики и на процедурални забелешки.

Во оваа скусена поствелигденска недела, има малку надеж дека ќе дојде до разврска.

Од ВМРО-ДПМНЕ пред седницата порачаа дека „народот го прочита и му се спротивстави на СДС, излезе на улица и повеќе од 50 дена без престан му кажува дека националните и државни интереси не се на продажба“.

Од СДСМ, пак, повторно најавија дека „легитимното парламентарно мнозинство од 67 пратеници избрани од повеќе од 700.000 граѓани, многу бргу ќе избере нов претседател на Собранието, а потоа и нова влада, во согласност со Уставот, деловникот и со законите“.

Претседавачот со седницата, Трајко Вељаноски, минатата недела одби да го стави на дневен ред предлогот на СДСМ да се премине на избор на нов собраниски спикер.

Главна тема на дискусија сите денови е платформата на албанските политички партии. ВМРО-ДПМНЕ бара нови избори или откажување на СДСМ од платформата, додека СДСМ обвинува дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го штитат криминалот на функционерите од редовите на партијата.


Шилегов: Во 2006 година власта ја добивте мирно и за два часа


Скопје, 18 април, 2017 - 18:04 (META) 

По велигденскиот одмор од пет дена, пратениците во Собранието денеска се вратија да ја продолжат конститутивната седница по 13. пат. Точки на дневен ред веќе трета недела се изборот на членови и на претседател на Комисијата за избори и за именувања, како и изборот на претседател на Собранието.

Како и во изминатите 12 продолженија, пратениците дискутираа за сè освен за точките од дневниот ред. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ меѓусебно имаа реплики и контрареплики – најчесто напишани – кои ги читаа на собраниската говорница, додека пратениците на СДСМ, ДУИ и на Беса се јавуваа само со процедурални забелешки.

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ рече дека проблемот не е во насловот на платформата на албанските партии туку дека е во тоа што со тој документ се бара повторно преговарање за Охридскиот мировен рамковен договор во кој прецизно е дефинирана употребата на албанскиот јазик во Македонија.

Петре Шилегов од СДСМ преку процедурална забелешка рече дека ВМРО-ДПМНЕ се преставуваат како најголеми борци за Македонија, а всушност сакаат да се спасат од криминалното владеење.

– Всушност, вие сте најголемите борци против Македонија и македонштината. Вие сте структура која поддржува човек што го урниса уставниот поредок на Македонија. Полни ви се устите со Македонија. Да ја сакавте толку, немаше толку немилосрдно да ја пљачкате без усул. Да бевте малку патриоти, ќе имавте визија за нејзината иднина. Вие имате една единствена цел, а тоа е како себе да се спасите од криминалното владеење во изминатите 10 години. Не е страшно по 10 години да замините во опозиција и не е страшно да осетите како е да има владеење на правото. Престанете со лаги и со манипулации. За вас е нормално да се крши Уставот, а нас нè обвинувате дека го кршиме Уставот. Во 2006 година мирното предавање на власта го добивте за два часа. Што се замислувате дека сте вие? Вие сте срам за Македонија – рече Шилегов.

На ова, со процедурална забелешка се јави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Муковски, кој рече дека пратениците на СДСМ треба да се осмелат да излезат и да кажат дека ја прифатиле платформата, па со неа да излезат на избори.

Најстариот пратеник во Собранието, Бранко Маноиловски од ДУИ, ги повика сите да работат во корист на Македонија и порача дека одолжувањето на процесите не е добро за никого.

Претседавачот со конститутивната седница, поранешниот собраниски спикер, Трајко Вељаноски, како и досега, точно во 18 часот ја прекина седницата и го закажа нејзиното продолжение за утре во 11 часот.


Билт дојде со црни прогнози, во Собранието нов обид за разврска на кризата


Скопје, 18 април, 2017 - 8:00 (META) 

Продолжението на конститутивната седница на Собранието е закажано за денеска во 11 часот. Според партиските соопштенија, од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ  нема отстапување од рововските позиции на партиите.

Ново е само што денеска во Скопје ненајавено е и поранешниот шеф на шведската дипломатија, Карл Билт, кој на својот твитер-профил, исто така, напиша: „Нема изгледи за крај на уставната криза во Скопје. Разликите во ставовите помеѓу политичките партии се сè подлабоки. Ситуацијата е мошне сериозна.“

Официјално не е соопштено во каква мисија доаѓа Билт, дали станува збор за посредничка или, што е поверојатно, само за „извидничка“ улога.

Билт ќе се сретне со лидерите на политичките партии, а во агендата на претседателот Ѓорге Иванов не е предвидена средба со поранешниот шеф на шведската дипломатија.

Иванов, претходно во интервју за австрискиот „Винер цајтунг“, го повтори својот став дека нема да го додели мандатот и да се избере претседател на Собранието.

„Формирање влада без оправдан мандат е правно неиздржано“, изјави Иванов.

Пред денешната седница, СДСМ напиша дека „Трајко Вељаноски и Ѓорге Иванов не смеат противуставно и противзаконски да ги блокираат демократските процеси. Тие се должни, во согласност со Уставот и со законите, да овозможат мирен трансфер на власта“.

„Прво, парламентарно мнозинство веќе постои и тоа никој не го бара од него. А, и дали некои од опозициските пратеници на ВМРО-ДПМНЕ ќе најдат здрав разум и ќе ги поддржат реформите по формирањето на новата реформска влада, исто така не зависи од Груевски“, велат од СДСМ.

Од ВМРО-ДПМНЕ, пак, вчера порачаа дека „Македонија е заглавена во криза затоа што СДС сака да ја измами изборната волја на граѓаните и да го занемари гласот на мнозинството граѓани кои гласаа за ВМРО-ДПМНЕ“.

Од партијата го повторија ставот дека нови парламентарни избори заедно со локалните се најефективното решение за излез од кризата.