!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Затуроска: ВМРО-ДПМНЕ успеа да ја одржи економијата во правилна насока


Скопје, 16 февруари, 2017 - 14:58 (META) 

Македонската економија како и претходната година така и сега од страна на Европската комисија е оценета како стабилна, со прогнозиран пораст на домашниот бруто-производ од 3,2 проценти, што е еден од највисоките во Европа, изјави на прес-конференција Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ.

Таа додаде дека „во извештајот се прогнозира невработеноста да се намали на 22 проценти, што е идентична на таргетот на владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ поставен за периодот до 2018 година.“

– Покрај вештачки креираната криза од страна на СДСМ која имаше и за цел да го отежни економскиот раст, ВМРО-ДПМНЕ успеа да ја одржи економијата во правилна насока и да обезбеди економска стабилност и просперитет – додаде Затуроска.


Политичка стабилност за кризата да заврши, посака Груевски во новогодишната честитка


Скопје, 31 декември, 2016 - 13:47 (META) 

И светот и ние во Македонија поминавме низ една тешка и турбулентна годинa, но и покрај политичката криза добро е што ја зачувавме економската стабилност, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во новогодишната честитка до граѓаните.

– Сите нам и на економијата потребна ни е политичка стабилност. Таквата политичка стабилност би гарантирала уште поголем број инвестиции, отворање на нови работни места и зголемување на стандардот во 2017 година. Секој од нас, политичарите од различните политички партии, треба да извлече поука од пораките што граѓаните ги испратија на последните избори и да се фокусираме да направиме најдобро за земјата и за сите граѓани во неа – вели Груевски.

По формирањето влада, рече тој, треба да се работи на економски план, на реформите во сите области, како и на остварување на стратешките приоритети за приклучувањето на Македонија кон НАТО и ЕУ.

– Треба да се потиснат напорите за надворешни влијанија чија цел се туѓи, а не наши интереси, на нашата држава и на граѓаните – порача Груевски во честитката.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на граѓаните им посака добро здравје и среќа и да си ги остварат своите зацртани цели и планови.


ССК: Стабилност во новата година за економски пораст


Скопје, 23 декември, 2016 - 14:31 (META) 

На крајот од оваа година, бизнис-секторот апелира за стабилност во 2017 година како услов за економски пораст, се вели во соопштението на Сојузот на стопански комори на Македонија.

Во него се додава дека на предновогодишниот настан организиран од комората било истакнато дека важно е на крајот на секоја година да се даде признание за сработеното, но и да се извлече поука од изминатата година, со оглед на сите фактори што придонесоа за стагнација на бизнисот, инвестициите и на економијата воопшто.

Сојузот на стопански комори на Македонија е водечка македонска деловна мрежа со повеќе од 20.000 членови, претставува 29 стопански комори и повеќе од 30 групации, здруженија и асоцијации.


„Мудис“ го намали кредитниот рејтинг на Италија по неуспехот на референдумот


Њујорк, 8 декември, 2016 - 12:13 (META) 

Агенцијата за проценка на кредитниот рејтинг „Мудис“ ги намали изгледите за италијанскиот државен долг од стабилен на негативен статус, а како причина го наведе неуспехот на референдумот за уставни реформи во земјата, јавуваат светските медиуми.

Гласачите во Италија во неделата на референдум ги отфрлија уставните промени со кои, како што беше објаснувањето на италијанската влада, ќе се овозможеше забрзување на економските реформи кои ги бараше премиерот Матео Ренци, кој си поднесе оставка по поразот на референдумот.

Од агенцијата „Мудис“ соопштиле дека ваквиот исход од референдумот може да го забави напредокот на економските и на фискалните реформи во Италија и да ја зголеми можноста од одложување на мерките за намалување на долгот.

Тоа, навеле од „Мудис“, би можело да ја изложи Италија на „непредвидени шокови“ во амбиент на забавен економски пораст.


Владата на Србија им даде 48 часа на пратениците да го проучат предлог-буџетот од 1.300 страници


Белград, 4 декември, 2016 - 16:21 (META) 

Српското собрание денеска попладне ја почна седницата на чиј дневен ред е предлог-буџетот за 2017 година, кој, според тврдењата на владата, предвидува најнизок дифицит „во современата историја на земјата“.

Со предложениот буџет, предвидени се приходи од 1.092,9 милијарди динари (околу 8,8 милијарди евра) и расходи од 1.162 милијарди динари (околу 9,4 милијарди евра), со што дефицитот изнесува 69,1 милијарди динари (околу 562 милиони евра). Проектираната инфалција за 2017 година изнесува 2,4 отсто.

Претставниците на опозицијата на седницата изнесоа низа критики забележувајќи, меѓу другото, дека на пратениците им се оставени само 48 часа да го проучат предлог-буџетот, кој е на речиси 1.300 страници.

Министерот за финансии, Душан Вујовиќ, на ова одговори дека владата не можела да го достави предлог-буџетот во законскиот рок во собранието поради аранжманот со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).

На комисијата за финансии, Вујовиќ истакна дека јавните финансии се унапредени во претходните две години и дека за 2017 година е планиран економски пораст од 3 отсто. Тој оцени дека Србија е на добар пат на дојде до одржливо ниво на јавниот долг и на дефицитот и дека понатамошното штедење би било контрапродуктивно за економскиот пораст.

Претседателот на фискалниот совет, Павле Петровиќ, предупреди дека делот во предлог-буџетот кој се однесува на субвенциите за странските инвеститори не е доволно транспарентен.

Според економистот Милан Ковачевиќ, главна мана на предложениот буџет за 2017 година е тоа што премногу пари се земаат од народот за државната каса.


Русија има резерви на нафта и на гас за 50 години


Санкт Петербург, 4 октомври, 2016 - 12:35 (META) 

Русија има резерви на нафта и на природен гас најмалку за 40 до 50 години, изјави денеска министерот за енергетика Кирил Молодсов, на маргините на форумот за гас што се одржува во Санкт Петербург.

„Имаме гас за уште најмалку 40 до 50 години“, изјави министерот, коментирајќи ја изјавата на директорто на „Сбербанка“, Герман Греф, за тоа дали резервите на енергентите би можеле да бидат потрошени од 2028 до 2030 година.

Првиот човек на оваа компанија изјави дека целосната зависност од нафта и од гас е болна за економијата и дека се надева дека е поставена основа за промена на кавлитетот на економски пораст на Русија.

 


Забавен економски раст во вториот квартал од годината


Скопје, 10 август, 2016 - 12:13 (META) 

Побавен економски раст во вториот квартал во однос на првиот е забележано од страна на Народна банка, информираат оттаму.

– Остварувањата во економијата од почетокот на годината досега се послаби од очекувањата, што заедно со ризиците од надворешното окружување и домашните политички случувања, упатуваат на надолни ризици за проекцијата на бруто-домашниот производ за 2016 година – велат од Народна банка.

Во однос на инфлацијата, се очекува таа да биде пониска од проектираната, а ризиците се поврзани со промените на светските цени на енергијата и храната.


„Мудис“ го намали кредитниот рејтинг на Британија на „негативен“


Лондон, 25 јуни, 2016 - 9:57 (META) 

Агенцијата за процена на кредитниот рејтинг „Мудис“ ги намали изгледите за британскиот рејтинг од „стебилен“ на „негативен“, јавува „Би-би-си“.

Од „Мудис“ предупредуваат дека Велика Британија ќе има послаб економски пораст по рефендумот на кој граѓаните гласаа за излегување од Европската Унија (ЕУ) и оти ќе следува подолг период на економска нестабилност.

Според агенцијата, резултатите од референдумот ќе имаат „негативни импликации на среднорочните проекции за пораст“.

„Негативните последици од нискиот екононски пораст ќе ги надминат фискалните заштеди на Британија, која веќе не мора да придонесува во буџетот на ЕУ“, соопштиле од „Мудис“.

Како што наведува „Би-би-си“, Велика Британија има еден од највисоките буџетски дефицити меѓу развиените земји.

Со 52 отсто наспроти 48 отсто гласови, Британците во четвртокот на референдум го поддржаа излегувањето од ЕУ, а премиерот Дејвид Камерон најави дека ќе се повлече од функцијата до октомври годинава.


Излегувањето на Велика Британија од ЕУ би било закана по глобалниот економски раст


Токио, 27 мај, 2016 - 10:04 (META) 

Излегувањето на Велика Британија од Европската унија би претставувало ризик по глобалниот економски раст, се наведува во декларацијата усвоена на Самитот на лидерите на земјите од Групата 7 (Г7) во Токиот, иако германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека не се дискутирало на оваа тема.

-Излегувањето на Велика Британија од ЕУ би направило пресвртница во трендовите за јакнење на глобалната трговија и инвестиции, како и работните места кои тие ги креираат што би претставувало сериозен ризик по економскиот раст – се наведува во декларацијата.

Британската влада порано предупреди на сериозни трошоци во случај на евентуално излегување од ЕУ.

Меркел изјавила дека лидерите не дискутирале за „брексит“, но дека постои консензус дека сите сакаат Лондон да остане во ЕУ.


ЕК: Економскиот пораст ќе биде поголем од лани


Економскиот пораст во еврозоната годинава ќе биде нешто повисок од минатата година, но помал од претходно проектираниот, соопшти денеска Европската комисија.

Брисел предвидува дека порастот во еврозоната годинава ќе изнесува 1,7 отсто, односно за 0,1 отсто понизок од претходно предвидениот и за толку повисок од минатата година.

Во целата Европска унија порастот годинава ќе биде 1,9 отсто, а следната се очекува да биде 2 отсто.

Еврокомесарот за економија и за финансии, Пјер Московичи, оцени дека европската економија зимава успешно ги надминала предизвиците со помош на евтината нафта, слабеењето на еврото во однос на доларот и со ниските каматни стапки, но оти нестабилното глобално опкружување претставува ризик.