Мијалков и Тачи во судот ги слушаа „бомбите“ за изборните нерегуларности


Скопје, 6 јули, 2018 - 12:11 (META) 

Две „бомби“ беа пуштени на судењето за случајот „Титаник 2“ на СЈО, во кој меѓу обвинетите за изборните нерегуларности на локалните избори во 2013 година се и Сашо Мијалков и Мендух Тачи.

Првата бомба, која веќе беше објавена во јавноста, открива разговор меѓу Мијалков и Тачи.
Сашо Мијалков, како тогашен директор на УБК му се јавува на лидерот на ДПА, Тачи и бара од него услуга за гласање на седница на ДИК.

– Ало, хитна ургенција. Можете ли да гласате за нас за да се усвои приговорот за Струмица – му вели Мијалков, на што Тачи му одговара „нема проблем, секогаш сум тука за тебе, за вас, до крај до смрт“.

Потоа лидерот на ДПА веднаш му се јавува на Бедредин Ибраими, член на ДИК од ДПА.

– Ало, сега ја имате Струмица. Ќе гласаш да се поништи, пошто сме договорени за Чаир – му вели Тачи на Ибраими за изборот за градоначалник на Струмица, каде во прв круг Зоран Заев од СДСМ го победи Васил Пишев, но ДИК го поништи гласањето.

Ибраими пред судот рече дека тој имал факултет, две деца и поради тоа нелогично е да се мисли дека на 63 години прима наредби.

Следното рочиште е закажано на 23 август каде на предлог на СЈО треба да сведочат Виолета Дума, Борис Кондарко, Субхи Јакупи и Васил Крстев.

Во овој случај покрај Мијалков, Тачи и Ибраими обвинети се и поранешните членови на ДИК, Анета Стефановска, Влатко Сајковски и Сашо Срцев. Сите обвинети, освен Мијалков, се товарат за злоупотреба на службената положба и овластување, а ексдиректорот на УБК ќе одговара за кривичното дело примање награда за протизаконито влијание.


Судењето за „Титаник 2“ продолжува на 6 јули


Скопје, 22 мај, 2018 - 14:22 (META) 

Со доказна постапка во која ќе бидат преслушани два телефонски разговори, на 6 јули ќе продолжи судењето по предметот „Титаник 2“, во кој денеска одбраната даде воведни зборови.

Во овој предмет на СЈО обвинети се лидерот на ДПА Мендух Тачи, поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, како и поранешните членови на ДИК Бедредин Ибраими, Анета Стефановска, Влатко Сајковски и Сашо Срцев.

Бранителот на обвинетите Тачи и Ибраими рече дека ќе докажат оти Тачи не му сугерирал на членот на ДИК од ДПА да гласа по приговори на ВМРО-ДПМНЕ, како и дека не се повторени изборите наведени во обвинението, со што не е направена материјална штета. Ибраими рече дека ДИК не повлекла никаква одлука на листа на кандидати на локалните избори и дека какви било разговори се небитни, оти тој одлуките ги носел согласно сите законски процедури.

Одбраната на Сашо Срцев, Димитар Дангов рече дека обвинетиот и да сакал, не можел да го стори кривичното дело за кое се товари. Кревањето рака за давање глас, според Дангов, не е одлука, туку само глас.

Бранителот на Анета Стефановска рече дека овој суд нема право да ја оценува одлуката на ДИК и според Законот не може да цени дали таа одлука е добра или лоша, а тоа може да го прави само Управниот суд.

Воведни зборови не дадоа обвинетиот Сашо Мијалков и неговата одбрана, по своја волја.


Судењето за „Титаник 2“ одложено – Тачи и Ибраими го побараа обвинението на албански


Скопје, 10 мај, 2018 - 14:33 (META) 

Во Основен суд Скопје 1, денеска почна, па набргу беше прекинато, рочиштето од случајот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), наречен „Титаник 2“, во кој за бројни нерегуларности на локалните избори во 2013 година се обвинети претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи, поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) и поранешен висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Мијалков, како и против поранешните членови на Државната изборна комисија (ДИК), Бедредин Ибраими од ДПА и Анета Стефановска, Влатко Сајковски и Сашо Срцев од ВМРО-ДПМНЕ.

Според „бомбите“ што ги објави СДСМ, а кои се прифатени како докази во судската постапка, Мијалков и Тачи се договарале за гласање на членови на ДИК во однос на поднесени приговори.

На денешното рочиште, на кои се присутни сите обвинети, Бедредин Ибраими побара адвокатот на Мендух Тачи да биде и негов адвокат. Потоа бранителот побара да се одложи рочиштето за подобро да се запознае со случајот, што судијата Огнен Ставрев го одби и побра СЈО да почне со воведните зборови.

Ибраими потоа побара од судот обвинението да го види на албански јазик, по што и Мендух Тачи го побара истото, иако во предистражната постапка дал исказ дека го разбира македонскиот јазик.

Судијата Ставрев даде двочасовна пауза за да може обвинението да се преведе на албански.


Прифатено обвинението за „Титаник 2“, на обвинителна клупа Мијалков и Тачи


Скопје, 7 декември, 2017 - 10:04 (META) 

Советот за оценка за обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1 го прифатил обвинението на СЈО за предметот „Титаник 2“, во врска со изборни нерегуларности.

Во случајот обвинети се поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, лидерот на ДПА, Мендух Тачи, членот на ДИК од ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Срцев, како и поранешните членови на ДИК, Бедредин Ибраими и Анета Стефановска и Влатко Сајковски.

Советот не го прифатил предлогот за злоупотреба на службената положба да одговараат и петте судии од Управниот суд. Претходно судскиот совет им го одзеде имунитетот на управните судии Билјана Никодиновска-Петровска, Лидија Ивановска, Благородна Рангелова, Анета Џигерова и Газмент Фејзула, кој ги штитеше од кривична одговорност.

Предметот „Титаник 2“ се однесува на местење резултати на локалните избори во 2013 година. Според „бомбите“ што ги објави опозицијата, Мијалков и Тачи се договарале за гласање во однос на поднесени приговори до ДИК.

Апелацискиот суд одлучи прислушуваните разговори да бидат употребени како докази во постапката.


Апелација денеска ќе ја соопшти одлуката дали „бомбите“ за „Титаник 2“ ќе станат докази


Скопје, 22 ноември, 2017 - 10:30 (META) 

Апелацискиот суд Скопје денеска треба да ја соопшти одлуката дали „бомбите“ ќе се користат како докази во предметот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за изборни нерегуларности „Титаник 2“.

На јавна седница во скопскиот Апелациски суд, СЈО ги изнесуваше своите аргументи зошто снимките од прислушуваните разговори треба да бидат вклучени како докази во „Титаник 2“.

Станува збор за две снимки од разговори, од кои во едниот, кој се водел меѓу поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, и Мендух Тачи, се слуша како тие се договараат за гласање по однос на приговори на изборите во ДИК.

Одбраната на обвинетите и обвинетите Мијалков, Тачи, како и поранешниот член на ДИК, Бедредин Ибраими, сегашниот член на ДИК, Сашо Срцев, како и петтемина судии од Управниот суд, не дојдоа на вчерашната јавна седница.


Ермира Асани-Салија предложена за нов член на ДИК од Беса


Скопје, 20 септември, 2017 - 12:17 (META) 

Собраниската комисија за прашања на изборите и на именувањата на денешната седница го потврди предлогот на Беса, Ермира Асани-Салија да биде нов член на Државната изборна комисија (ДИК).

Асани-Салија е дипломиран правник од Гостивар и членка на централното претседателство на Беса.

Таа доаѓа на местото на Бедредин Ибраими од ДПА, бидејќи сега Беса е четврта партија во Собранието според бројот на пратеници по предвремените парламентарни избори што се одржаа на 11 декември минатата година.

Претседателот на Комисијата, Илија Димовски, изрази благодарност до Бедредин Ибраими за досегашниот ангажман и коректната работа како член на ДИК.

Како што е највено, изборот на новиот член на ДИК ќе биде ставен на дневен ред на денешната пленарна седница.


Беса ги прогласи Ибраими и Јакупи од ДИК за „херои на ВМРО“


Скопје, 14 јануари, 2017 - 15:29 (META) 

Претставниците на младинскиот форум на Движењето Беса денеска пред Музејот на македонската борба, што го нарекоа „музеј на ВМРО Али Ахмети“, ги прогласија членовите на ДИК, Бедредин Ибраими и Субхи Јакупи, за „херои на ВМРО“.

„Денеска сме тука пред музејот на ВМРО „Али Ахмети“, кој го именувавме така пред некое време, со тоа што на оваа културна институцијаа ѝ посветуваме уште два важни артефакти, и генерално, за историјата на ВМРО. Поради нивниот голем придонес за заштита на ВМРО, на Никола Груевски, Јохан Тарчуловски и на Сашо Мијалков, поддршка која се изрази особено во состаноците на Државната изборна комисија, кога на коалицијата Преродба со Беса ѝ беа земени два пратеника и кои ѝ се дадоа на ВМРО, ние од Форумот на млади на Движењето Беса, одлучивме да им ги доделиме наградите „Херои на ВМРО“ на двете лица кои најмногу придонесоа за овој резултат на ВМРО. Тие се Субхи Јакупи, претставник на ДУИ во ДИК, и Бедредин Ибраими, претставник на ДПА во ДИК“, изјавија преставници од Беса пред Музејот на македонската броба.