„Виз ер“ воспостави нова авиолинија од Охрид до Виена


Охрид, 19 ноември, 2018 - 10:28 (META) 

„Виз ер“ воспостави новата директна линија Виена-Охрид-Виена, а летови ќе има во текот на целата година.

За почеток два пати неделно, односно секој вторник и секоја сабота, со време на пристигнување на аеродромот Св. Апостол Павле во 17 часот и време на заминување кон Меѓународниот аеродром Виена во 17.30 часот.

„Од 4 декември, времето на пристигнување во Охрид ќе се промени во 12.30 часот, додека времето на заминување назад кон Виена во 13 часот, во истите денови. Од 20 декември пак, „Виз ер“ ќе ја зголеми фреквенцијата на оваа линија, односно ќе има лет и во четврток, со време на пристигнување на аеродромот во Охрид во 12.40 часот, а време на заминување кон аеродромот во Виена, 13.10 часот“, информираат од „ТАВ Македонија“

Генерален директор на „ТАВ Македонија“, Алпер Ерсој рече дека компанијата и понатаму ќе ги промовира Охрид и Македонија како прекрасни туристички дестинацији на авиокомпаниите и на тур-операторите, со цел тие да воведуваат нови авионски линии и да отвораат нови туристички дојдовни пазари. Тоа, како што рече, би било од полза за развој на туризмот и економијата.

Со додавањето на Виена како нова дестинација, на охридскиот аеродром Св. Апостол Павле сега има три редовни линии, Виена, Базел и Цирих, како и осум сезонски дестинации до Амстердам, Брисел, Тел Авив, Варшава, Катовице, Истанбул, Ајндховен и Талин, со 11 авиокомпании.

Од јануари до октомври 2018 година, повеќе од 2 милиона патници патувале преку двата македонски аеродрома, Меѓународниот аеродром Скопје и Аеродромот Св. Апостол Павле Охрид, што е пораст од 17 проценти на годишно ниво. Во исто време, вкупниот број на летови е 17.017, што е 11 проценти пораст споредено со истиот период минатата година.


Повторно поништен јавниот повик за финансиска поддршка на авиокомпании


Скопје, 17 октомври, 2018 - 11:32 (META) 

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска објави дека повторно е поништен јавниот повик за финансиска поддршка на авиокомпании што беше објавен на 13 септември годинава.

На денешната прес-конференција во Владата, Сугарески информираше дека до крајниот рок е доставена само понуда од „Виз ер“, но таа не одговара со условите и критериумите во тендерот.


Објавен јавниот повик за финансирање на нискобуџетни авиокомпании


Скопје, 14 септември, 2018 - 14:22 (META) 

Министерството за транспорт и врски објави јавен повик за доставување на барања за доделување на финансиска поддршка на авиокомпании, информираат од таму.

„Финансиската поддршка се однесува за период од 2019-2021 година за воспоставување на нови линии од „Меѓународен aеродром Скопје” и аеродромот “Св. Апостол Павле” во Охрид.

Сите заинтересирани компании ќе можат да достават барање за финансиска поддршка до министерството за транспорт и врски  најдоцна до 12 октомври до 12 часот,  кога ќе се оддржи и јавното отворање. Јавниот повик е објавен во домашни и меѓународни гласила, како и на веб-страната на министерството за транспорт и врски. Нашата цел како е да обезбедиме континуиран раст на авиосообраќајот, а за граѓаните да овозможиме нови дестинации до Европа и светот“, се вели во соопштението.


Воведена директна авионска линија Скопје – Варшава


Скопје, 1 јуни, 2018 - 16:14 (META) 

Денеска се воспостави нова авиолинија Варшава – Скопје – Варшава која ја реализира „ЛОТ-Полиш ерлјанс“, шест пати неделно. Просечната цена на повратен билет изнесува 120 евра. Со оваа линија ќе се овозможи конекција од Варшава до повеќе дестинации во Источна и Западна Европа, Скандинавија, САД и Канада.

„Со новата авиолинија Варшава – Скопје – Варшава создаваме можност за зајакнување на економските и културните врски и развој на туризмот меѓу двете држави, со што преку оваа линија ќе се обидеме заеднички да ги приближиме народите на двете земји“, рече министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески.

Тој додаде дека овој месец се планира објава на јавен повик за финансиска поддршка на нискобуџетни компании кои ќе понудат нови дестинации, по поволни цени.

„За таа намена планираме финансиска поддршка од над 5 милиони евра во следните три години и ја користам оваа можност да ги повикам сите заинтересирани компании да се пријават на јавниот повик за кој наскоро ќе информираме со конкретни детали за критериумите“, додаде Сугарески.


СЗО зависноста од компјутерски игри ја стави на листата на ментални нарушувања


Женева, 5 јануари, 2018 - 11:02 (META) 

Светската здравствена организација (СЗО) ги додаде зависноста од компјутерски игри и рискантното играње компјутерски игри, на нивната нацрт – листа на ментални нарушувања поврзани со зависности.

Според дефиницијата на СЗО, првото нарушување го карактеризира шема на однесување поврзано со постојано играње дигитални игри или навраќање на такво однесување манифестирано преку „нарушена контрола на играњето, зголемен приоритет кој се дава на играњето наспроти другите интереси во животот и дневните активности, продолжување или ескалација на играњето, наспроти појава на негативни последици.“

СЗО исто така го дефинира рискантното или хазардерско играње компјутерски игри како „шема на играње, било преку онлајн или офлајн, која забележително го зголемува ризикот од штетни последици по физичкото или менталното здравје на индивидуата или лицата од нејзината околина.“

„Здравиот разум и објективните истражувања докажаа дека видео-игрите не создаваат зависност. Исто така, ставање официјална етикета на терминот неодговорно, ги тривијализира менталните нарушувања како депресија и социјална анксиозност, кои заслужуваат лекување и целосно нимание од медицинската заедница“, велат од „Ентертејнмент софтвер асосиејшн“ (ЕСА), претставникот на индустријата за видео-игри од САД, кој во истовреме и побара од СЗО да ја промени оваа одлука.

Британската експертка за социјални медиуми, Силвија Коршак го поздрави додавањето на овие нарушувања на листата од СЗО, како храбар потег кој ќе им помогне и на медицинските професионалци кои се занимаваат со превенција и лекување зависности, а и ќе поттикне поширока јавна дебата за овие прашања.

„Играњето компјутерски игри не е баш табу тема, но мислењата за него се поделени и често не се базираат на факти, што воопшто не им помага на луѓето кои уживаат во него и имаат позитивно влијание, ниту пак на играчите кои се соочуваат со форми на зависност, при што не може да побараат професионална помош. Иако се појавуваат се повеќе програми за одвикнување, кампови или други идеи за помош, просечните родители или брачни партнери имаат реален проблем при соочувањето, бидејќи и онлајн и мејнстрим медиумите не заплашуват, па дури и преплашуваат, без да посочат практични решенија,“ напиша Коршак на нејзиниот блог.

Сепак, и покрај ова предупредување од страна на СЗО, новокласифицираните нарушувања не се фокус на нивната работа. На нивниот веб-сајт тие укажуваат дека најголемите здравствени проблеми на светско ниво во 2017 година биле поврзани со недоволното вакцинирање против заразни болести како менингитисот, намалување на смртноста од колера и глад.

Фото: Piotr Drabik via Wikipedia, CC BY 2.0.


Сугарески се сретна со претставници на авиокомпанијата „Полиш ерлајнс“


Скопје, 31 август, 2017 - 13:28 (META) 

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска се сретна со претставници од авиокомпанијата „Полиш ерлајнс“, на која присуствуваше и амбасадорот на Полска во Македонија, Јацек Мултановски.

На средбата се разговарало и за можноста за воспоставување летови и од аеродормот „Св. Апостол Павле“ во Охрид, со што би се заголемиле капацитетите на искористенот на овој аеродром.

Сугарески ги презентирал можностите и условите што ги нуди Македонија на авиокомпаниите кои се заинтересирани да оперираат од двата аеродроми.


Откажани неколку летови, маглата го отежнува сообраќајот


Скопје, 3 февруари, 2017 - 10:55 (META) 

Авионските летови кон Виена, Загреб и кон Истанбул утринава се откажани, пишува на официјалната веб-страница на „ТАВ аеродроми“. Според информативната табла за закажани летови, ситуацијата со откажани и со одложени летови постојано се менува.

Причина за откажувањето на летовите е маглата, а секоја од авиокомпаниите самостојно одлучува дали нивниот авион ќе полета во услови на намалена видливост.

Маглата го отежна и сообраќајот на државните патишта, па според информациите на Автомото-сојузот на Македонија, видливоста е намалена до 50 метри на патните правци Велес – Штип и Струмица – Ново Село, додека видливост околу 100 метри има во Куманово, Штип, Сарамзалино, Павлешенци, Кочани и во Демир Капија.


Брисел почна истрага за владиното субвенционирање нискобуџетни авиолетови


Брисел, 2 јуни, 2016 - 17:15 (META) 

Портпаролот на Европската комисијата, Јакуб Адамовиц, потврди дека Брисел почнал истрага за владиното субвенционирање на нискобуџетни авиолетови кои за македонските граѓани обезбедуваат евтини летови.

Според Адамовиц, Брисел е свесен за загриженоста на некои авиокомпании и аеродроми на Балканот во однос на она што се случува во Македонија, за што, според него, од ЕК се во контакт со надлежните власти во македонската држава.

– Соработката во авијацијата меѓу ЕУ и БЈР Македонија е водена од заедничката европска авијациска област и во тој контекст ние не сме запознати дека некои авиокомпании бараат истрага од Комисијата во однос на финансискиот поттик што Владата на БЈР Македонија можеби го дава на авиокомпании што оперираат од аеродромот во Скопје – истакнал портпаролот на Европската комисија, Јакуб Адамовиц.