fbpx

Визер, Луфтханза и Аегеан Ерлајнс со барања за државна поддршка за воведување нови авиолинии

-

Авиокомпаниите Визер, Луфтханза и Аегеан Ерлајнс доставија понуди на тендерот за доделување финансиска поддршка за воведување нови авиолинии од Меѓународниот аеродром „Скопје” и аеродромот „Св. Апостол Павле” во Охрид за периодот од 2023 до крајот на 2025 година. Јавниот повик траеше од 20 декември 2022 година до вчера, соопшти денеска Министерството за транспорт и врски.

Понудите денеска биле отворени, а според Министерството, следната недела ќе биде извршена евалуација на понудите од страна на Комисијата составена од членови од неколку државни институции, по што се очекува да има избрани авиокомпании со кои ќе се склучи договор за субвенции за нови летови.

Според повикот, за годинава се предвидени 1,1 милион евра за финансиска поддршка за нови авиолинии и истите ќе се доделат согласно критериумите за рангирање на новите дестинации по следниот редослед: период на oперирање на дестинацијата, број на неделни летови, атрактивност на аеродромот кон кој оперира и број на седишта понудени на продажба.

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со амандмани против покачување на платите на судиите и обвинителите

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска со 4.500 амандмани ги блокираа четирите закони кои предвидуваат покачување на платите на судиите и јавните обвинители, како и на судскиот и обвинителскиот совет. Предлог-законите...
Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
udemy paid course free download
download mobile firmware
Download WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=