Хан нема да се сретне со „За заедничка Македонија“, нема потврда ни за Иванов


       
Брисел, 20 март, 2017 - 13:51 (META) 

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, нема да се сретне со претставниците на „За заедничка Македонија“, соопшти денеска портпаролката Маја Коцијанчич.

– Како што реков во петокот, комесарот Хан ќе се сретне со политичките претставници. Точно е дека имаше барање за средби и со други. Честопати кога патува во одредени земји, се обидуваме да се сретне со многу повеќе локални претставници, како што се тие од граѓанските организации, но комесарот овојпат само ќе се види со политичките претставници, бидејќи агендата не дозволува повеќе – рече Коцијанчич.

Точната агенда на Хан сè уште не е позната, а се очекува да биде прецизирана во текот на денот.

Како што дознава „Мета“, сè уште нема потврда дали Хан утре ќе има средба со претседателот Ѓорге Иванов.

Претставници од иницијативата „За заедничка Македонија“ вчера побараа средба со еврокомесарот Хан, кој утре доаѓа во Македонија, порачувајќи му дека „не треба и не може да игнорира 200.000 граѓани кои секојдневно протестираат“.

– Бараме господинот Хан да се сретне со нас за да може да му ги претставиме нашите цели и барања кои се фиксни и непроменливи. Нивното игнорирање и игнорирањето на нашите барања може да создаде само дополнителни ризици. Ако ЕУ е за почитување на граѓанско општество, тогаш треба да покаже дека декларативните заложби не се само флоскули, туку треба да преземе конкретни дела, а за почеток може да прифатат средба со нас. Игнорирањето од страна на Хан ќе го сметаме за неискрен однос и за приказ на не добри цели и намери на ЕУ кон Република Македонија – рече Игор Дурловски, членот на иницијативата и директор на Македонската опера и балет (МОБ).