fbpx

Жерновски во вторник повикан во СЈО за случајот „шамари“

-

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, во вторник, повторно е повикан во Специјалното јавно обвинителство, но овојпат за нов предмет поврзан со општина Центар.

Како што соопштуваaт од општината, се работи за нарачаните шамари врз Жерновски и за демолирањето на општинските бараки.

„Како што се слуша во една од „бомбите“ на опозицијата, тогашниот премиер Никола Груевски, во разговор со поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, нарачува и договара протест пред општина Центар во наводна одбрана за рушењето на новата црква, при што дел од донесените граѓани треба да влезат во салата на Советот и, пред сите советници и медиуми, да му „врзат три-четири јаки шамари“ на тукушто избраниот градоначалник на општина Центар“, стои во соопштението.

За вандализмот и демолирањето на општината, градоначалникот Жерновски во неколку дописи до екс-министерката за внатрешни работи, Гордана Јануловска, бараше одговорност за нарачателите и сторителите.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...