fbpx
Таг: шамари

таг: шамари

Видео без проверливи факти искористено за пост со говор на омраза што може да предизвика насилство од омраза

Видео кое содржи чин на насилство, но за кое не се утврдени фактите и на чие разрешување работи МВР, беше контекстуализирано во пост на Фејсбук со невистинити тврдења, кој може да предизвика насилство од омраза, пишува Вистиномер.мк во својата проверка на вистиност на пост на Фејсбук, како дел од ексклузивната соработка на овој сервис за проверка на факти со...

Во Кривичен нови рочишта за „Насилство во центар“ и „Тендери“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Насилство во општина Центар“ и „Тендери“. На минатото рочиште за предметот „Насилство во Центар“, во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, екс советничката на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова и уште деветмина други лица, беа сослушани тројца поранешни советници...

Судења денеска за „Титаник 3“ и „Насилство во Општина Центар“

Во Кривичен суд Скопје за денеска закажани се рочишта за предметите на СЈО, „Титаник 3“ и „Насилство во општина Центар“. Во предметот  „Титаник 3“  обвинети се Ејуп Аљими, координаторот на пратеничката група на ДУИ во Собранието, и Исмет Гури, затоа што како членови на Општинската изборна комисија во Чаир за локалните избори во 2013 година „уништувале изборен материјал“. Минатото рочиште за...

По речиси месец и половина, повторно рочиште за „Шамари во Општина Центар“

Во Основен суд Скопје 1 денеска ќе се одржи рочиште од судскиот процес против експремиерот Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, пратеничката Даниела Рангелова и уште девет лица, за организирање на насилните протести во Општина Центар пролетта 2013 година. Претходното рочиште од овој процес во Кривичниот суд се одржа на 19 април. На денешното рочиште, како...

Врховен и Апелација одлучија да не се изземат судиите во „ТНТ“ и „Насилство“

Врховниот суд постапувајќи по барање на одбраната во предметот на Специјалното јавно обвинителство „ТНТ“ за изземање на в.д. претседателот на Апелациски суд Скопје, Лидија Димчевска и нејзиниот заменик, на 16 овој месец донел решение со кое барањето за иземање се одбива како неосновано. Решението преку Апелациски суд Скопје е доставено до Основниот суд Скопје 1. Како што соопшти овој суд, врз...

Обвинет во „Шамарите“ имал фалц боледување, тврди Фетаи

Обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи, која го води предметот за насилството во Општина Центар, по пријава во Лекарската комора на Македонија, фати тројца лекари кои му давале фалц боледувања на обвинетиот Милан Андоновски, наменски само да се одолговлекува судењето и најави дека против лекарите ќе покренат соодветна постапка. Специјалното јавно обвинителство (СЈО) на рочиштето посочи дека побарало Државниот санитарен и...

СЈО дополнително ќе решава дали ќе се жали за пресудата на Талевска

Специјалното јавно обвинителство дополнително ќе решава дали ќе се жали на пресудата на Кривичниот суд со која новинарката и уредничка на „Сител“, Ивона Талевска, вчера беше осудена на условна казна затвор од две години, доколку во следните четири години не стори друго кривично дело. Талевска ја доби пресудата откако вчера призна вина на првото рочиште за случајот „Тифани“, во кој...

Судот утре ќе донесе пресуда за Ристевски, кој ја призна вината во „Шамари“

Судијката Татијана Михајлова за утре го закажа објавувањето на пресудата на Јордан Ристевски, кој на денешното рочиште се изјасни за виновен во случајот „Шамари“ на СЈО, за насилството во Општина Центар во јуни 2013 година. На одвоеното судење, тој рече дека доброволно ја признава вината и дека никој не му вршел притисок ниту му се заканувал за да го признае делото,...

Уште еден обвинет од „Шамари“ ја призна вината, Фетаи го искара Груевски

На денешното судењето за случајот на СЈО за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година, во јавноста познат како „Шамари“, Јордан Ристевски, еден од обвинетите, ја призна вината за случувањата. Тој рече дека размислувајќи за тоа за што е обвинет, сфатил дека се чувствувал виновен и дека се кае. Неговиот адвокат Боро Тасевски му го откажа полномошното бидејќи, како што...

Лазаров доби 6 месеци условна затворска казна за случајот „Шамари“

Шест месеци условна затворска казна доби Томислав Лазаров од судијката Татјана Михајлова во скопскиот Кривичен суд за случајот со насилствата пред Општина Центар во 2013 година, што во јавноста е познат како „Шамари“. Казната нема да се изврши доколку осудениот во следните две години не изврши ново кривично дело. Михајлова го прогласи Лазаров за виновен за насилство и му одреди алтернативна казна...

Лазаров: Вината ја признав доброволно, без никој да ми врши притисок

Томислав Лазаров, во постапката што беше одвоена откако тој ја призна вината за неговото учество во насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година, пред Судот рече дека вината ја признал доброволно и свесно и без некој да му врши притисок, било од полицијата било од СЈО или некој друг. Обвинителката од СЈО, Фатиме Фетаи, во завршните зборови рече дека е...

Груевски не го коментира признавањето на вина на Лазаров за „Шамари“

Судијката Татијана Михајлова на предлог на обвинителката од СЈО, Фатиме Фетаи, ја раздвои постапката за Томислав Лазаров откако тој ја призна вината во случајот „Шамари“ за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година и сега судот треба да оформи нов предмет за него. За другите обвинети, кои се изјаснија како невини (Груевски, Јанакиески и Рангелова), Михајлова ги одреди датумите...

Груевски, Јанакиески и Рангелова се изјаснија како невини за „Шамари“

Поранешниот премиер, Никола Груевски, ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и пратеничката Даниела Рангелова на главната расправа за судскиот процес за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година, се изјаснија дека се чувствуваат невини. Поранешниот претседател на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Томислав Лазаров, обвинет во случајот, на денешното рочиште ја призна вината за кривичното дело насилство. - Се чувствувам...

Надмудрувања меѓу Фетаи и Михајлова, рочиштето за „Шамари“ одложено

Рочиштето од судскиот процес за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година, во кој првообвинет е лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, повторно се одложи бидејќи во судницата не беа присутни обвинетите Димче Крстев и Милан Андоновски. Како сведоци присуствуваа актуелниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски, и кандидатот за градоначалник Саша Богдановиќ, а присутни беа и обвинетите Миле Јанакиески...

Mилошоски: Апелација потклекна на притисоците да се скрие криминалот на Заев

Апелацискиот суд не го издржа притисокот на СДС и не си ја исполни законската обврска судиите да одлучуваат само и само врз основа на Устав и на закон и никако поинаку, порача Антонио Милошоски, член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на партиската прес-конференција во врска со одлуката на Апелацискиот суд Скопје да ја уважи жалбата на Специјалното јавно обвинителство...

Апелација дозволи „бомбите“ да се користат како докази во случајот „Шамари“

Апелацискиот суд Скопје ја уважи жалбата на Специјалното јавно обвинителство на решението на Основниот суд Скопје 1 за предметот поврзан со насилствата во Општина Центар во јуни 2013 година и донесе одлука дека доказите прибавени од прислушуваните материјали можат да се употребат како доказ во кривичната постапка. „Апелацискиот суд Скопје донесе одлука со која ја уважи жалбата на Јавното обвинителство...

Денеска судењето за „Шамари“, се очекуваат Груевски и Жерновски во судницата

Во Основниот суд Скопје 1 денеска треба да се одржи ново рочиште за насилствата пред Општина Центар од 2013 година, по обвинението поднесено од Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Обвинети во случајот „Шамари“ се лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот министер за транспoрт и врски, Миле Јанакиески, пратеничката Даниела Рангелова и десетина други лица. Судењето требаше да почне на 3 мај годинава....

Груевски дојде на суд за случајот „Шамари“

Првобвинетиот за случајот со насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска во Основен суд Скопје 1 дојде со адвокатот Никола Додовски. На денешното судско рочиште за насилствата во Општина Центар во јуни 2013 година се појавија и градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, пратеничката Даниела...

Судот ги одби „бомбите“ како докази и заштитениот сведок против Груевски и Јанакиески

Судијката Татјана Михајлова, воедно и в.д претседател на Кривичниот суд, одби дел од прислушуваните разговори, односно „бомби“, и сведочењето на заштитениот сведок да бидат користени како докази со судскиот процес што СЈО го води против Никола Груевски, Миле Јанакиески, Даниела Рангелова и уште 11 обвинети за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 година. Михајлова, всушност, ги прифати приговорите на адвокатот...

Жерновски: Груевски е криминалец и насилник и местото му е во здравствена установа

На таквите како Никола Груевски местото не им е во политиката, туку во поправна установа, а како што можевме да слушнеме од прислушуваните разговори, и во здравствена институција, изјави градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, по исказот што го даде во Специјалното јавно обвинителство за нарачаните шлаканици и демолирањето на општинските бараки во 2013 година. Жерновски рече дека од прислушуваните разговори за...

Шефот на ЦИА предупредува: Следниве шест месеци критични за исходот на руско-украинската војна

Шефот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), Вилијам Барнс оцени дека следниве шест месеци ќе бидат „апсолутни клучни“ за одредување на конечниот исход од војната во Украина, пренесува Си-ен-ен....